| Meme10Memu a întrebat:

Cand cineva spune cuiva ca "nu exista Dumnezeu" face o fapta rea ce poate cauza moarte? Stiind ca multi datorita necredintei renunta la viata renunta la a mai trai fericiti?

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Lucrul este simplu.multii oamenii ne întreținem pshihic cu anumite principii morale legat de Dumnezeu, care ne ajută să supravietuim într-o lume cazută in păcat privind multe tendinte care ne pun la incercare. Cei care iși pierd asta, au pierdut aripa lui Dumnezeu care formează un scut.

Fară principii morale suntem distruși, nu ne putem ridica de unde am căzut, doar privim moartea lipsiți de sperantă cu mintea in gol.

96 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Toti Islamistii spun ca nu exista D-zeu si sunt vreun miliard
toti chiezii nu cred in D-zeu, si sunt aproape 1.5 miliarde

TOTI ASTIA AU RENUNTAT LA VIATA SI LA FERICIRE?!?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cata aroganță sa crezi ca doar ce ce cred in ce crezi tu pot fi fericiți...

| darrio2007 a răspuns:

Te plictisesti, asa-i?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Dap, ca psiholoaga aia din Hot Shots! care avea gata pregatita stampila cu Father complex.

| xerxes1 a răspuns:

Si cand spui unui copil ca nu exista Mos Craciun este acelasi lucru.Este o fapta rea sa te pui la mintea copilului sau a credinciosului.

| InstructorDeIubire a răspuns:

Pe scurt da. Îl insulți pe Dumnezeu care te-a creat (ca si cum ai zice la taică tu nu ești tatăl meu). Daca vrei să fi fericit îți sugerez să te lași de orice religie si să îl urmezi pe Isus. Religia nu te poate salva de la nimic. Tradiția nu te poate salva. Doar Isus te poate salva de iad. Biblia este singurul lucru de care ai nevoie.

Bula
| Bula a răspuns:

Prostimea este infinita, nu are limite.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti trai ateu si fericit.
Daca te simti ateu, vezi credinta ca pe ceva nefericit, o vina pe care nu vrei sa o accepti. De fapt, un pachet de vina.
Daca vrei sa respecti ceva cat timp traiesti, poti respecta planeta, nu pe un incognito dintre nori.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Biblia este o carte multi-interpretabila (in caz ca nu e un pleonasm). Daca interpreteaza Biblia pe cont propriu va ajunge fie ateu, fie eretic.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Fals. Dumnezeu spune că daca îl cautăm cu umilință il v om găsi.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Nu te baza asa de mult pe lozinci.

Dupa cum am spus carte multi-intrepretabila este pleonasm.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Nu este lozincă. Deci Dumnezeu este mincinos? Cu adică multi înterpretabilă? Poate lumina sa fie interpretată ca intuneric?

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Ești dogmatic și fanatic. O ții pe "Batman! Batman!" Ți-am zis eu că e popă.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Cum sunt fanatic sau dogmatic? Ce e istorie e istorie. Ce e scris e scris. Nu toată lumea alege să creadă adevărul (Biblia vorbește depre asta). Probabil esti îndoctrinat de religie (catolică,ortodoxa,baptisa,pendicostală etc.) Religiile urmăresc în mare parte banii. Caută pentru tine. Biblia spune să lucrăm fiecare la salvarea noastră individuală cu frică. Dumnezeu nu vrea doar să iți intetzică toate plăcerile (să trăiești o viață de călugăr sau ceva de genul acela), el iți dă niște promisiuni. Nu ai vrea să trăiești cu pace perfectă,fericire,fară frică de ziua de mâine sau de moarte? Dumnezeu te poate binecuvânta cu bani,înțelepciune,copii,etc. Știu că suna prea frumos ca sa fie adevărat dar chiar este. Si totul pe gratis! Poți sa fi iertat pentru tot trecutul tău azi! Și să incepi o viață nouă cu Isus. E chiar minunat! Cum să nu spun si altora despre Isus? Dependenți de droguri, mafioți, homosexuali, etc au fost schimbați radical de Isus. Sunt multe mărturi pe Youtube daca vrei să cauți. Noi servim un Dumnezeu viu! Nu ști că te așteaptă mâine spune Biblia, azi e timpul sa fi mântuit.Biblia spune că Dumnezeu le rezistă celor mândri, dar le dă grație celor smeriți. Nu esti tu oare prea mândru în păcatul tău? Nu ai închis vocea conștiinței de prea multe ori? Nu ti-ai înpietrit inima?
Daca alegi să crezi bine prentru tine iar dacă nu te poți întoarce la viața ta obișnuită pe care sunt sigur că nu o iubești.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

1. Nu sunt atât de păcătos pe cât îți închipui. Deci înafară de vini imaginare, n-am pentru ce-mi cere iertare.

2. Ar trebui să te abții de la a face promisiuni mincinoase în numele lui Dumnezeu.

3. Am citit și studiat Biblia, taman d-aia nu mai sunt creștin.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ai mințit vreodată, furat, inșelat etc (oricât de mic păcat) ești un păcatos si esti demn de iad. Când zici că nu ești așa păcătos cu cine te compari? Cu vecinu' sau cu Isus? Toți am păcătuit si toți avem nevoie de un salvator. Să zicem că ești in fata unui judecător(Dumnezeu). Și te judecă dupa cele 10 porunci. Care va fi verdictul? Cântărește tu. Isus a plătit datoria ta față de Dumezeu când a spus pe cruce,, S-a săvărșit" (It is finished).Eu nu pot sa iti fac nicio promisiune. Dumnezeu ți le face. Dacă îl cauți pe Dumezeu cu umilință îl vei găsii. Cu umilință este cunvântul cheie. Uni citesc Biblia cu aroganță si cu mândrie și ajung să iși împietrească inima. Am zis si mai sus Dumnezeu le rezistă celor mândri dar le dă grație celor smeriți. Nu sunt cuvintele mele. Sunt cuvintele Bibliei.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Inca o data: eu nu ma ghidez dupa principiile, definitiile si cartile tale. E ca si cum mi-ai spune ca daca nu sacrific un tap la Templul din Ierusalim, iepurasul de Paste se va scula din farfurie, va lua cutitul si ma va taia bucatele.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Ai auzit Cuvântul. De acum e problema ta ce faci cu El. Toți o să murim si o să stăm in fața lui Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Din moment ce Pavel s-a contrazis ca la usa cortului nu pun mare pret pe Cuvantul vostru. El saracul probabil ca nu-si mai amintea ce-a scris si in epistolele ulterioare a inceput sa-si combata epistolele anterioare, cu privire la eshatologie realizata vs. eshatologie iminenta.

Iar in Vechiul Testament Iov si Ecleziastul sustin ca ale profetilor carti mint de sting cu "rau faci rau gasesti" (adica e o minciuna sfruntata ca suferinta ar fi o rasplata pentru pacat).

La Cele Zece Porunci scrie ca Dumnezeu pedepseste pacatele pana la al treilea si al patrulea neam, dar in alta carte scrie ca asta e o minciuna sfruntata si o blasfemie (chestia cu mancat agurida).

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Pavel nu s-a contrazis. Si Iov si Eclesiastru nu susțin așa ceva.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Eu am citit si-am priceput ce scrie. Tu doar ai citit.

| Meme10Memu explică (pentru xerxes1):

Multe accidente mortale din cauza stiintei teoretice ce pune cap de afis teoria evolutionista ce spune ca doar cei ce se baga cat mai in fata castiga, si asa intra in cate un tir si ii vedem la TV. Si astfel airbagurile, ABS, etc devin inutile la astfel de impact. Intra in oameni nevinovati credinciosi care circula regulamentar.

| xerxes1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Inainte te manca lupulsau mureai de cele mai banale boli pana sa implinesti 3 ani.

| Meme10Memu explică (pentru xerxes1):

Mureau fara sa stea la coada pentru vreo reteta cu efecte secundare. Am luat niste vitamine si simteam ca ma taie ceva la burta. Acum se bazeaza tot pe imunizare ca in evul mediu. Priveste la covid: majoritatea se vindeca fara vreun tratament special.

| Meme10Memu explică (pentru darrio2007):

Pentru combaterea plictiselii.

| Algo098 a răspuns:

Face o fapta buna ca inlatura minciuna si spune adevarul. Dz daca exista cu bunatatea si puterea de care dispune facea sa fie spitalele goale, numai pace, fericire si iubire in intreaga lume.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Libertatea de alegere exista. E o chestie morala la mijloc. Ca Dumnezeu sa intervina sunt in joc niste controverse. Satan a spus ca oamenii doar din interes il asculta fara sa-l iubeasca cu adevarat. Dumnezeu a acceptat provocarea stiind ce a creat adica oameni care pot sa arate ca Satan minte ca omul il iubeste nu doar pentru a primi viata si sanatate. In plus Adam a acceptat ca el si implicit urmasii lui sa fie testati in acest fel cand a ascultat de Satan in Eden. Dumnezeu nu l-a distrus pe Satan pentru ca restul ingerilor sa vada efectele razvratirii fara ca Dumnezeu sa apeleze din prima la uciderea lui Satan. Dupa ce omul moare nu e chinuit in vreun iad si nu mai simte nici o durere.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Libertatea de alegere e o gaselnita ca sa ascunda inexistenta lui Dz. Toti care spun ca-l iubesc pe Dz o fac din interes personal ca sa "beneficieze" de tratatia deosebita "promisa de Dz".

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Da, Dumnezeu promite viata vesnica insa pana acolo omul trebuie sa treaca cu succes fara sa-si piarda credinta prin suferinte si moarte.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Astea sunt spusele unor oameni, nu realitatea si adevarul. Adevarul e ca nu exista Dz, e doar un mod de a castiga bani si putere de pe urma naivilor.