| anonim_4396 a întrebat:

Salut,credeti în paranormal?,Ați avut ceva experiențe de genu?, Posedarea unei persoane poate fi din cauza necredinței în Dumnezeu?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Greu de definit 'paranormalul'. Eu as sune ca totul este normal.Am avut experiente de 'deja vu', altele de anticipare fix a unor evenimente, am incercat sa vorbesc cu cineva din SUA din Romania, (telepatie) si am reusit! Am fixat ora, am notat pe hartie ce am zis, apoi de acolo mi s-a trimis ce a inteles, etc.) Sunt lucruri normale, paranormalul apare ca nu toti oamenii au acces la astea.
La ultima intrebare ti-as raspunde INVERS, cei fara credinta pot fi posedati de alte persoane! Credinta materializata prin Rugaciune poate transcede influentele externe!
Asta nu inseamna ca eu, din necredinta nu am ajuns in mrejele altora temporar.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Diavolul nu exista, citatele din Biblie se refereau la adversarii militari ai lui YHWH, Satana este o functie iar Lucifer inseamna altceva, chiar Iisus in Apocalipsa s-a autointitulat Lucifer.
Crestinii in ignoranta lor au facut o tocana.
Normal pentru unii poate insemna paranormal pentru altii.
Lumea invizibila este mult mai vasta si mai colorata decat cea vizibila.Totul este energie.

Apocalipsa 22 16
Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.

2.Petru 1. 19
Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre.

| 6684464 a răspuns:

Da, exista.
Dar de ce ai pus intrebarea la religie? Vrei un verset care demonstreaza ca si cineva din Biblie credea? Vezi MATEI 14 cu 26.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Da, dpdv crestin asta cu experientele paranormale sunt de fapt activitati demonice, ale diavolului. Posedarea poate fi din multe motive, mai ales din pacate foarte grave. Insa Dumnezeu nu ne doreste raul nici din acest punct de vedere, ci vrea sa ne indreptatim viata din astfel de experiente. De exemplu, un prieten de-al meu, fost vrajitor, s-a convertit la crestinism dupa ce a avut astfel de experiente, si acum e mult mai fericit fata de cum era. Si mai sunt mai multe exemple. Dar Dumnezeu stie mai bine de ce le ingaduie.

| baiatudintrenuala a răspuns:

Buna.Da,cred laughing eu am o fata in scoala care e ceva gen mai "satanista" (imi cer scuze de exprimare) si imi doream sa fiu ca ea crying cand auzisem ca se taie pe maini, injura..si in seara aia eram singura acasa si se auzise ceva...parca tavanul se misca, se auzeau zgomote ciudate.a fost oribil.