| fllu07 a întrebat:

Cand se intampla dezastre (cutremure, tsunami, atacuri teroriste etc) multi il acuza pe Dumnezeu, zicand ca nu exista, sau ca nu ii pasa, sau chiar ca el este vinovat de astfel de tragedii.
Dar a adus Dumnezeu vreoada peste oameni tragedii? toate sunt opera lui, sau doar unele? daca doar unele, a fost indreptatit sa le aduca? si cum le putem recunoaste pe cele create de Dumnezeu si cele care doar sunt permise de El?

39 răspunsuri:
| fllu07 explică (pentru famrussu):

Interesant.
poti dovedi ceea ce spui cu Biblia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

"cine ii vinovat pentru raul care exista?"... defineste "raul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Desigur, poftim:
"Sclavul tău sau sclava ta să fie din naţiunile care sunt în jurul vostru. De la ele puteţi să cumpăraţi un sclav sau o sclavă. Mai puteţi cumpăra şi de la fiii locuitorilor temporari care stau la voi ca străini, de la ei şi de la familiile lor care se află alături de voi şi care li s-au născut în ţara voastră; ei să fie proprietatea voastră. 46 Să-i lăsaţi ca moştenire fiilor voştri după voi, ca să le fie proprietate pe timp indefinit. Pe ei puteţi să-i folosiţi la muncă, dar pe fraţii voştri, pe fiii lui Israel, să nu-i asupriţi în mod tiranic; să nu vă asupriţi unul pe altul." Levitic 25: 44-46
"Si au zis:,, Iata, în fiecare an este o sarbatoare a Domnului la Silo, care este la miaza noapte de Betel, la rasaritul drumului care suie din Betel la Sihem, si la miaza-zi de Lebona.``
Apoi au dat urmatoarea porunca fiilor lui Beniamin:,, Duceti-va si stati la pînda în vii.
Uitati-va, si cînd veti vedea pe fetele din Silo iesind sa joace, sa iesiti din vii, sa va luati fiecare cîte o nevasta din fetele din Silo, si sa va duceti în tara lui Beniamin.
Daca parintii sau fratii lor vor veni sa se plînga la noi, le vom spune:,, Dati-ni-le noua, caci n'am luat cîte o nevasta de fiecare în razboi. Nu voi li le-ati dat: numai atunci, ati fi vinovati.
Fiii lui Beniamin au facut asa: si-au luat neveste, dupa numarul lor, dintre jucatoarele pe cari le-au RAPIT; apoi au plecat si s'au întors în mostenirea lor; au zidit iaras, cetatile, si au locuit acolo."
Judecatori 21: 19-23
"Dar sa iei pentru tine nevestele, copiii, vitele, si tot ce va mai fi în cetate, toata prada, si sa manînci toata prada vrajmasilor tai, pe cari ti -i va da în mîna Domnul, Dumnezeul tau." Deutronom 20:14
Mai vrei si alte exemple de versete care sustin violul si sclavia, ca sunt multe.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

RĂU, REA, răi, rele, adj., s. n., adv. I. Adj. Care are însușiri negative; lipsit de calități pozitive. 1. (Adesea substantivat) Care face, în mod obișnuit, neplăceri altora. ◊ Expr. Poamă rea sau soi rău = persoană cu deprinderi urâte. Rău de mama focului = plin de răutate, foarte înrăit. ◊ Compuse: rea-voință s. f. = purtare sau atitudine neprietenoasă, ostilă față de cineva sau de ceva; lipsă de bunăvoință; rea-credință s. f. = atitudine incorectă, necinstită; perfidie. (Loc. adj. și adv.) De rea-credință = incorect, necinstit, rău intenționat. ♦ Care exprimă, care denotă răutate; care este contrar binelui. 2. Care nu-și îndeplinește îndatoririle morale și sociale legate de o anumită circumstanță, care nu e potrivit unui anumit lucru, unei anumite situații; necorespunzător, nepotrivit.

ai si sursa aici:
https://dexonline.ro/definitie/rau

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Iehova, a aprobat pentru o vreme sclavia. este adevarat. insa cand vine vorba de sclavie nu te gandi ca cei care erau sclavi, erau maltratati, infometati, nedreptatiti. nu. Sclavii care erau ai natiunii israel, antica natiune, aveau un statut privilegiat, sa spun asa.
in capitolul 25, din Leveticul, daca il citesti cu atentie vei vedea care sunt aceste drepturi:
- in primul rand, nu erau vanduti ca sclavi pe viata (la fiecare 7 ani trebuiau eliberati pentru a se intoarce la propietatile si familile lor (vs 10)
- nu erau nedreptatiti. prin expresia semenul tau, din vs 17, erau inclusi si sclavii.
- era o masura speciala, daca ajungeai sarac, si vindeai o proprietate, sau pe tine ca sclav, o faceai doar pentru o perioada, vs 10 si vs 25-28
- Relatarea paralela din cartea biblica Deuteronomul capitolul 15, arata ca atunci cand se sfarseau cei 6 ani in care cineva slujea ca sclav, trebuia eliberat, insa nu trebuia lasat sa plece cu mana goala, "patronul" trebuia sa ii dea o parte din animalele lui, din turma, din vin si din ulei, si din proviziile lui. Deuteronomul 15:13, 14
- dar de departe, cea mai clara directiva in aceasta privinta, este cea consemnata in Deuteronomul 15:16, 17
aici Iehova ii indemna pe cei care aveau sclavi sa se poarte bine cu ei. observa te rog: daca venea vremea de eliberare, si sclavul nu voia sa mearga acasa, pentru ca IA MERS BINE CA SCLAV, trebuia sa ii spuna patronului, si aceasta facea un legamant cu sclavul, ii impungea urechea cu o sula, si ramanea sclavul sau sclava lui toata viata.

deci iata in ce conditii aprobat Dumnezeu sclavia. O sclavie condusa de principii iubitoare, si drpte, nu de tiranie si ceea ce vezi tu in filme.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Pentru trimiterea din judecatorii 21:19-23,
observa te rog ce se spune in judecatorii 21:25.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Ideea este simpla: daca vrei cu adevarat sa intelegi biblia, daca vrei cu adevarat sa cunosti modul de gandire si de actiune al lui Dumnezeu, trebuie sa sapi adanc, sa spun asa, in biblie. adica sa cauti aceiasi relatare din mai multe prespective, sa cauti detalii, sa meditezi, sa incerci sa intelegi contextul evenimentului, etc.
daca tu citesti ca un om a fost omorat cu pietre, pentru ca strangea leamne in sabat, si zici vai, Dumnezeu este un tiran, vai, ce barbarie.
gata, asta ii personalitatea lui Dumnezeu, nu ai nici o sansa sa afli de ce a permis sau in in unele cazuri, de ce a ordonat anumite lucruri, la prima vedere, si scoase din context, de o barbarie iesita din comun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Dar stii ca conform Bibliei, ei erau condusi direct de Dumnezeu nu? Adica nu prea aveau nevoie imparat ca aveau Judecatori care judecat in numele sau... Apropo faza cu anul jubileu o stiam, se pare ca era un mod de-a economisi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Tot nu ai raspuns la ce am cerut.

Repet ce am cerut mai sus : defineste "raul".

Ok, presimt ca esti clar depasit de subiect si esti incapabil sa intelegi de ce ti-am cerut sa definesti "raul". Hai ca ofer mai multe detalii, poate asa reusesti si tu sa intelegi cat de cat.

Ai zis "raul care exista"... care rau? Da exemple.

Esti constient de faptul ca "rau" nu exista? Ce e "rau" pentru tine poate e bine pentru altul.

Spre exemplu, martorii lui iehova zic ca e rau sa primesti transfuzii de sange iar catolicii zic ca e ok.

Cine are dreptate si cine greseste? Dupa ce criterii alegi ce e rau si ce e bine?

Sper totusi ca doar faci pe prostul acum.