| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care a fost cea mai grea perioada din istoria Europei invazia popoarelor migratoare, cruciadele, razboaiele tariilor din europa medievala, moartea neagra (ciuma), inchizitia, perioada colonizarii, cele doua razboaie mondiale?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Evul Mediu Intunecat, perioada de dominatie Papala.

| laSoledad a răspuns:

Black Death.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Nici cu ortodocsii si musulmanii nu imi e rusine

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu exista termen de comparatie cu ortodocsi. Cu musulmanii nu comentez.

| Theo94 a răspuns:

Cred ca evul mediu intunecat si moarte neagra.

| TristanTzara a răspuns:

Depinde unde și din ce punct de vedere. Când Imperiul Roman Apusean se prăbușa la Occidentali le era groaznic pe când cei din Bizanțiu erau ok.

După mine, aș zice că cele două războaie mondiale și perioadele aferente. Niciodată în istoria Europei nu s-a murit așa de mult și atât de groaznic într-o perioadă așa scurtă de timp. Ca să nu mai spunem că s-a murit sistematic și pentru niște idei prostești.

| RAY a răspuns:

Perioada cand crestinismul a dominat europa, crestini cu iubirea lor au aratat tuturor de ce sunt in stare, sa nu uitam ca si catolici se luptau cu protestanti din iubire desigur si cele doua razboaie mondiale, Hitler era catolic, nu ma intereseaza ca spun ca cica nu era Hitler a jurat credinta pe viata religiei catolice iar rusia o tara ortodoxa din nou conflict religios

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Nu prea a fost o dominație Papală niciodată. Biserica catolică la începutul Evului mediu era mai mult preocupată de răspândirea catoicismului în Europa, și de impunerea în nordul Italiei.

Prin secolul 12 a vrut Papa să zică și el că Papa e deasupra regilor. Da' nu i-o ieșit că Regele francez o zis că "Că nu! Că vrem Papă francez la Avignon" și așa o fost un timp Papa sub papucul Regelui francez, da' după episcopii italieni o zis "Papa de la Avignon? Absurd! Papa de la Roma" (parafrazez). Iacă așa s-o ales Europa cu doi Papi (Schizma papală), la un momendat chiar 3.

Iar după ce s-o rezolvat tot talmeș-balmeșul ăsta și o vrut Papa să facă bani, mai ceva ca uncheșu Daniel, vânzând locuri în rai, tot nu i-o ieșit. O venit Luther, iar restul povești o ști. Mai puțin de contra reformare, de aia nu ști, dar nici nu îți zic laughing laughing

| TristanTzara a răspuns (pentru RAY):

Să zici că Holocaustul s-a intâmplat pentru că Hitler era catolic, e la fel de absurd ca și cum ai zice că gulagurile au fost create fiindcă Stalin era ateu. Iar crimile mongolilor de ce s-au întâmplat? Din cauza animismului mongol? laughing să fim serioși.

Și chiar și unele din crimele aparent religioase s-au întâmplat din cauza unor motive mai materiale: Prima cruciadă s-a întâmplat fiindcă papa voia să intre în grațile împăratului bizantin care avea probleme în a controla Anatolia. Iar în timpul războaielor religioase din timpul reformării Franța catolică s-a aliat cu Norvegia reformată pentru a evita o Germanie unită.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Poate am citit o alta istorie, cam dubioasa avand in vedere ce si cum au facut, miroase de departe a iezuism dar este opinia ta. P.S. Reforma a dus la aparitia Americii, cumva or fi disparut si astia? laughing

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Evul mediu e o parte mai puțin studiată a istoriei și probabil cunoști doar istoria papalității din timpul renașterii. Nu o opinie, i-am dat o notă comică, dar e istorica istorie.

L-am menționat pe Luther, deci nu știu la ce te referi prin ultima ta întrebare. Dacă cumva crezi că am vreo preferință pentru catolicism, e eronat, eu sunt areligios.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"Evul mediu e o parte mai puțin studiată a istoriei"
Fi sigur ca a fost si inca mai este indelung studiata de protestanti si neoprotestanti, exista o istorie descrisa (scrisa) de acestia, probabil nu ai avut acces la asa ceva de aici si opinile tale. Ce se "gaseste" pe piata sunt in general opinii catolice cu influente puternic Iezuite (prea multe scoli iezuite in lume, America, si tot vestul sunt supra saturate de ele). Daca ai fi urmarit istoria recenta a noastra printre primii ambasadori schimbati sau nou istalati la noi a fost un Iezuit de la Vatican. In rest, dreptul tau la opinie.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Deci până la urmă, în opinia ta (protestantă), unde greșesc?

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu cred ca gresesti ci doar esti dezinformat de manipularile facute la nivel informational, exista o mare "lupta" pentru ascunderea istoriei privind papalitatea iar iezuitii sunt armata ascunsa a papalitati.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Păi dacă ceea ce am prezentat e o opinie "dezinformată" cum ar arăta una corectă în ceea ce privește evenimentele pe care le-am descris?

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Iti recomand studiul unor carti de istorie de pana in anii 1900 pentru opinii mai apropiate vremii. Cu cat te indepartezi de perioada, evenimentele se estomeaza.