RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Au fost romanii antisemiti in perioada celor doua razboaie mondiale?
S-a dispus de exterminarea evreilor in Romania?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu, romanii nu au fost antisemiti.In timpul razboaielor nu au fost, au fost doar in timpul guvernarii maresalului Ion Antonescu-doar ca el ii extermina pe tigani, nu pe evreibig grin. Daca trebuie sa citim intrebarea printre randuri, in timpul celui de-al doilea razboi mondial, Romania a fost aliat al Germaniei naziste. Dar nu exista date cum ca un roman ar fi omorat vreun evreu vreodata din antisemitism.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca au fost si sunt romani antisemiti, ba cred ca si printre evrei putem gasi destui. Mai ales ca evreii ii acuza constant de antisemitism pe arabi, care sunt... semiti. A spune insa ca romanii in general sunt antisemiti, este o exagerare murdara.
Nu pot sa ma pronunt daca cineva a dispus exterminarea evreilor din Romania, desi vad ca unii o confunda grav cu deportarea. Nu ca deportarile ar fi fost cea mai democratica solutie, dar delimitarea notiunilor in astfel de cazuri este foarte importanta, mai ales in contextul in care exterminarea evreilor este din ce in ce mai des pusa sub semnul intrebarii. Din pacate nu se poate vorbi prea mult despre asta, intrucat negarea holocaustului este infractiune in multe tari democratice in care libertatea cuvantului este garantata, inclusiv in Romania.

| mariusres a răspuns:

Daca putem sa spunem despre germanii din acea perioada ca erau antisemititi, atunci, da, putem spune acelasi lucru si despre romani.

| Ben. a răspuns:

Nu cred ca a existat o varianta a "solutiei finale" in Romania. Dar pot spune ca au murit foarte multi oameni in aceasta perioada pentru crima de a fi evreu.progromurile de la dorohoi si iasi si oameni inchisi in stauluri care ulterior li s-au dat foc erau raspunsurile la "problema evreiasca". au fost si medici si profesori care au fost tratati bine:au pavat drumul q piatra de la viperesti la tronari in jud.buzau.au murit q miile cd au fost deportati impreuna q tiganii la bug din ordinul Conducatorului.

| Ben. a răspuns:

Iasi 27 iunie 1941! SA-TI FIE RUSINE!

| DiMoDi a răspuns:

Cred că e prea mult spus "românii"! Au fost şi printre ei că toate pădurile îşi au uscăturile lor, dar nu uitaţi că printre deportaţi au fost destui şi români (unii chiar pentru că au fost prinşi ajutând evreii). Nu de mult am văzut un film cu o doctorită evreică originară din Sighet, supravieţuitoare a lagărelor... cutremurător... am o fostă colegă de liceu a cărei mamă a fost la Auschvitz (avea 14-15 ani la vremea aceea nefericita)... a fost tarată pe viaţă, biata de easad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca toata lumea a fost antisemita atunci, mai putin exceptiile care intaresc regula.adica cei care i-au ajutat pe evrei sa scape.nu stiu cat tine de contextul politic de atunci si cat tine de profetia privind daramarea templului lor si raspandirea lor in toata lumea.aud ca se pregateste reconstructia templului, care este un moment de referinta in profetie.personal ma inspaimanta ideea de a extermina, orice daramite o natie.este nedrept, dar patimi de genul acesta sunt foarte periculoase.chiar si ei erau periculosi pentru ceilalti avand in vedere ca la vremea aia erau poporul ales.istoria bat-o vina.in romania, nu stiu decat niste povesti cu antonescu si cu niste vapoare de carton. dar de vreme ce au fost deportati in lagare si de la noi cred ca nu singuri s-au dus nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanii nu au fost antisemiti! UNII romani au fost antisemiti. Poporul roman este, ma rog a fost un popor bun si cu dragoste de oameni indiferent de religie. Doar "democratia" post decembrista a schimbat atitudinea, credinta si valorile neamului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-a dispus nicio exterminare a evreilor in Romania interbelica. e interesant de citit ceea ce a zis Filderman despre Antonescu si evrei.
Pe de alta parte ar fi interesant de explicat reactia pro-comunista si pro-sovietica a evreilor din Basarabia si Bucovina, reactie marcata de violente la adresa populatiei romanesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Anna, te bazezi pe ceva cand faci afirmatiile? Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romani au fost cei mai smecheri de pe pamant mancateas sa traiti baftalo