| ovidiuproca a întrebat:

Care e diferenta dintre Bucurie si Fericire?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

laughing asta tu decizi, numa' sa nu gresestiwinking

13 răspunsuri:
| byanka28i a răspuns:

Teoretic,niciuna pentru ca au acelasi sens si sunt aceleasi semtimente. funda?

| 4b a răspuns:

Poi...amandoua te invioreaza, dar una spiritul iar alta simturilewinking

| FelyxToFelyx a răspuns:

Bucuros.-> Ce bucuros sunt ca, tata mi-a cumparat un telefon nou. Fericit.-> Iuby de cand suntem impreuna ma simt foarte fericit happy

Bucurie"de obicei se refera la lucruri"
Fericire"La ceva ce te invioara..."

| M25M a răspuns:

Difera doar etichetele la baza sunt asemanatoare sentimentele/starile daca nu chiar identice.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Bucuria e o stare de moment si de scurta durata! Te bucuri ca a inceput filmul preferat, ca te-a sunat X sau ca ai trecut testul...
Fericirea e tot o stare, dar mai intensa si de lunga durata, sublima...e cumva, mai mult decat o bucurie, e o stare de spirit!

| ovidiuproca explică (pentru 4b):

Care din ele este pentru una si care pentru cealalta? happy

| ovidiuproca explică (pentru 4b):

Ok

| RAY a răspuns:

Bucurie e cand te insori
fericire cand ai divortat

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Sunt sinonime si descriu aceeasi stare.Pentru ca sa fim fericiti Biblia este o carte care te ajuta sa gasesti fericirea autentica.Psalmi144:15

| Raniia a răspuns:

As putea spune ca fericirea este ultimul grad al bucuriei, starea de permanenta a bucuriei. Bucuria din punct de vedere spiritual''Bucuria in Domnul'' este sa stii ca indiferent prin ce treci, Dumnezeu este cu tine, nu te va parasi niciodata. Daca avem aceasta bucurie putem spune ca suntem impliniti avem adevarata fericire. Fericirea o simti atunci cand toate lucrurile merg bine, rar intalnit la multi dintre noi, pentru ca suntem prinsi de problemele cotidiene care de multe ori nu aduc nici bucurie nici fericire.

| JeSa a răspuns:

Bucuria nu dureaza mult, iar fericirea trebuie sa o cauti mult ca sa o gasesti, dar daca ai gasit-o merita sa traiesti / e frumoasa viata.

| SageKid a răspuns:

Difera intensitatea si durata