| syme a întrebat:

În urmă cu vreo câteva zile întrebam „ce vă bucură cu adevărat". Întrebarea de acum este:
„Există vreo diferență între bucurie și fericire?"
Care vedeți voi că este relația dintre cele două?

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Exista. Bucuria o vad in placerea unui desert, in faptul ca azi termin mai repede munca, etc. In cazul fericirii, o putem considera o bucurie de durata si mult mai profunda. Esti fericit cand crezi ca ai gasit iubirea, cand ai o familie frumoasa, cand cariera ta merge bine, cand ai prieteni buni.

| zanesiprintese a răspuns:

Pentru mine exista o mica diferenta intre cele doua.
Bucuria, in viziunea mea este un sentiment de satisfactie emotionala, care iti aduce un zambet mai larg pe buze, iar fericirea este un sentiment 'mai puternic de bucurie', care te poate duce 'pe culmile disperarii'.

| katty_6203 a răspuns:

Bucuria reprezint acea multumire atunci cand stii ca ti-ai propus ceva si ai si reusit.In schimb fericirea vine din suflet si e un sentiment cu adevarat inaltator, uneori simti ca toata lumea e a ta, e o stare care aproape nu o poti descrie in cuvinte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura relatie dintre cele doua este ca amindoua isi au radacinile, ca si nefericirea de altfel, in sufletul noastru iar bucuria poate fi catalogata ca fiind premergatoare fericirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marionelule nu ca as fi bolnav cu vederea sau psihicul si vad numai femei, dar chiar ai unele directii feminine in gindire si ma gindeam ca imi propusese-si sa ma scoti la o bere.Cind e evenimentul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marionel. iata cum; In primul rind un sofer de taxi nu ia un barbat cu filme indiene de dragoste iar faza cu intinsul pe un dimb in mijlocul naturii mi se pare a "daruire"mai pasiva decit activa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pina la evenimentul cu berea imi dai voie sa ma abtin in a te crede?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harciog, te dai la baieti? Fetele nu te mai satisfac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma dau la Marionica, atita tot.

| tantricday a răspuns:

Bucuria tine de ceva exterior. te bucuri de o masina de o excursie... Fericirea tine de ceva interior. Esti fericit ca existi ca intelegi ca iubesti etc

| kisaragi a răspuns:

Bucuria e de f scurta durata. Fericirea e mai complexa si include bucuria. Fericirea poate dura mul mai mult. Fericirea e o stare mult prea personala, nu e generala. Fericirea include pe langa bucurie, o stare spirituala linistita, o implinire spirituala, o stare care ti- o genereaza constant un anumit lucru sau circumstanta. Bucuria e de scurta durata, nu se prelungeste spre starea de fericire daca se arata a fi iluzorie. Bucuria pare a fi un sentiment, pe cand fericirea pare a fi o stare care include desigur si bucuria.