| Aborted a întrebat:

Care e logica lui dumnezeu? l a trimis pe isus sa moara pentru creatia lui. Dar isus in calitate de fiu e si el o creatie. Deci si a sacrificat creatia pentru a salva creatia?

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este inca de la inceput.

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

Atata logica intr-o propozitie, cu siguranta nu am mai vazut.

| Aborted explică (pentru EmaS):

Ok.
Acum raspunde-mi la intrebare.

| Maxim96 a răspuns:

Nu ai inteles corect. Iisus nu e creatia lui Dumnezeu,pentru ca Dumnezeu este triunic si El exista din eternitate,Tatal,Fiul si Duhul, toti trei exista din eternitate, nu a fost timp cand Unul din ei sa nu fi existat.Dar stim ca Tatal e nenascut, Fiul e nascut din tatal mai inainte de vreme, iar Duhul purcede din Tatal si se odihneste in Fiul.Aceste acte de purcedere si nastere sunt din vesnicie, constituind modurile in care Fiul si Duhul contin fiinta divina.
Deci nu poate ca creatia sa salveze creatia, creatia a putut fi salvata numai de Creatorul ei.

| PopescuG a răspuns:

In primul rand vreau sa iti spun ca isus cum scrii tu este un substantiv propriu care se poate traduce Unsul Domnului in greaca veche si se scrie Iisus.El nu este o creatie,El este un nou inceput, un nou Adam, o noua obarsie a lumii. El este Fiul lui Dumnezeu Tatal, iar Sfantul Duh, Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul(Iisus Hristos) sunt Sfanta Treime deci nu ii poti despartii. Cu toate astea te poti informa mult mai bine de la un preot.

| Inferno a răspuns:

Logica este o inventie umana, dezvoltata initia lde filosofi iar ulterior de logicieni. Cu alte cuvinte, Dumnezeu e ilogic.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru EmaS):

Lol. care-i inceputul?

| ErrorFound a răspuns:

Cum ma sa spui ca te sacrifici daca stii ca peste 3 zile invi? straight face E chiar stupid.
Adica banuiesc ca ar fi inviat imediat daca...dar avea lag.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, ai vazut vreodata cum se obtine o samanta de grau?

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Grauntele ca sa incolteasca si sa aduca roada trebuie mai intai sa moara, asa si omul ca sa ajunga la viata trebuie sa moara mai intai.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Duhul purcede din Tatal se odihneste in Fiul"
"omul ca sa ajunga la viata trebuie sa moara mai intai."
Bai fratioare, paste caprele si citeste "Punguta cu doi bani" sa revii pe pamant.

| NickName01 a răspuns:

Iisus în calitate de fiu e "nascut". El nu face parte din creatie. El a "facut" Creatia:

"Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!"

| NickName01 a răspuns:

"Întâiul născut" este altceva decât "creatura". happy

"Întâiul născut" este prezentarea în limbaj simbolic a faptului că Fiul este născut din Tatăl "ma înainte te toţi vecii", sau o "naştere" continuă (dar nu în termenii embriogenezei umane!) tot la fel cum Duhul Sfânt purcede sau PROVINE continuu din veşnicie din Tatăl!

"Întâiul născut" subliniază în limbaj metaforic (limbaj stilistic în care Biblia este extrem de condensată) apropierea maximă, unică prin natura ei, între Tatăl şi Fiul (singurul numit distinct şi nominal Fiu în toată Scriptura!).

Numitorul comun, punctul comun între cele trei ipostasuri ale Treimii îl reprezintă FIREA sau NATURA DIVINĂ (diferită de firea sau natura umană!) unică şi comună celor trei ipostasuri personale.

| NickName01 a răspuns:

"În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon inseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "mesterita" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!"

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Iisus ESTE creatia lui dzeu pentru ca fiind intrupat a fost creat astfel. Corpul i-a fost creat si s-a intrupat ca om.

Ma rog..asta dupa credinta crestina.

| Lizzu a răspuns:

Da,cam asa cica sta treaba in religia noastra iubita.
Creatia moare pentru creatie, totul este unul si acelasi, 3 in 1, talmes-balmes...

Cum spunea si ErrorFound, cum sa spui ca te sacrifici cand stii mai mult ca sigur ca inviezi peste 3 zile? nu mai e sacrificiu si nu poate fi numit sacrificiu.

Nu vreau sa critic in vreun fel dar cred ca totul e aiurea. Si ceea ce eu cred este ca toata treaba cu invierea si crucificarea este o metafora, in sensul figurat si nu ca asa s-a intamplat in realitate.
Nicidecum...

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Ema,care e logica ta? De ce tot raspunzi pe langa la intrebari? chiar nu poti scrie ceva la subiect? mai bine nu mai scrii decat sa scrii ce iti vine in cap...

Nu te supara.E greu sa scoata omul ceva la subiect de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai incearca.ai scris o prostie mai mare decat tine.documenteaza-te.invata sa mergi apoi sa zbori.nu te arunca precum prostul cu capul inainte sa nu nimeresti in zid.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

rolling on the floor Bine, bine, hai sa-ti explic ca vad ca rationamentul din epoca de piatra inca exista. rolling on the floor
Tu mori cand esti bebelus ca sa devii copil/adolescent sau adult?
Nu.
La fel si samanta. Nu moare, ci se dezvolta. Daca crezi ca faptul ca isi schimba forma este de fapt moarte...laughing

| Aborted explică:

Domnul te a adus in viata mea sa mi luminezi calea.
Slava Tie Iisus!

| Aborted explică (pentru anonim_4396):

E doar un site.
Scriu ce mi vine prin minte iar dupa astept sa vad cum evolueaza.
Nu ma gandesc ore la o intrebare inteligenta sa ti fac tie pe plac.

| Aborted explică (pentru PopescuG):

Stiu cum se scrie. Am adoptat forma asta mai analfabeta ca sa mi bat joc de el.

| Aborted explică (pentru NickName01):

Chiar credeai c am sa citesc tot ce ai scris tu acolo?

| EmaS a răspuns:

Isuas nu este creat de Dumnezeu ci pur si simplu exista inca de la inceput, este parte din Dumnezeire. Si nu Tatal L-a obligat sa isi dea viata pentru pacatele noastre ci El de buna voie si-a dat viata.

| Maxim96 a răspuns:

Zis-a cel nebun în inima sa: Nu este Dumnezeu!

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu e creat, El numai s-am pogorat din cer si s-a nascut cu trup, deci nu e creat, El e Creatorul.

| wales a răspuns:

`` Care e logica lui dumnezeu? ``

Da, bună întrebarea. Hai să vedem ce spune Biblia despre logica Lui Dumnezeu:

`` Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre, şi căile voastre nu sunt căile Mele, zice Domnul. Ci cât sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât sunt de sus căile Mele faţă de căile voastre şi gândurile Mele faţă de gândurile voastre. `` Isaia 55:8, 9.

Dacă anumite acţiuni ale Lui Dumnezeu nu le putem înţelege cu raţiunea noastră, asta nu justifică că acţiunile Lui Dumnezeu sunt greşite. Dacă plecăm de la premisa că tot ce nu se potriveşte cu modul nostru de gândire este greşit, deja avem o greşeală de logică.

`` Dar isus in calitate de fiu e si el o creatie ``

Isus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuita dintre un tată şi fiul său ca oameni. Dumnezeu nu S-a căsătorit şi astfel a avut un Fiu. Isus este Fiul lui Dumnezeu în sensul că El este Dumnezeu întrupat pe pământ:

`` La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava Singurului născut din Tatăl. '' Ioan 1:1, 14''.

De altfel, Isus Hristos este Dumnezeu. Sunt anumite lucruri care depăşesc capacitatea omului de gândire. E, acele lucruri nu le putem accepta decât prin credinţă sau respinge prin necredinţă.

Aşadar, Dumnezeu nu şi-a sacrificat Creaţia, ci Fiul ÎNTRUPAT pentru a ne salva pe noi oamenii.

Nu vrei să beneficiezi şi tu de acest mare dar fără plată?

`` Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru. `` Romani 6:23.

| NickName01 a răspuns (pentru Maxim96):

Iisus în calitate de fiu e "nascut". El nu face parte din creatie. El a "facut" Creatia:

"Coloseni 1, 16 ---- Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17 ---- EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.
Ioan 1, 3 ---- „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aborted? ai dreptate.nu e prost cine incearca.e prost cine botul la alte prostii, decat a ajuta si a fi ajutat care e rostul site-ului.

| NickName01 a răspuns (pentru Maxim96):

"Fiul lui Dumnezeu" este altceva decât "creatura". happy

"În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon inseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "mesterita" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "Fiului"!