| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce l-a sacrificat Dumnezeu pe Isus?

62 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum putea sa moara iisus pentru pacatele noastre daca noi nu existam?

| RAY a răspuns:

Anonim15032001 dumnezeu este iisus, iisus fata de el insati ti a spus de ce m-am parasit, dumnezeu stia viitorul, iisus stia totul asa ca a fost un teatru, dumnezeu a creat tot scenariul inainte de creatie iar iisus nu a fost upgrade pentru ca dumnezeu nu greseste niciodata

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Iurii75 de ce jignesti omul cand ii raspunzi la intrebare? fii crestin asa cum va numiti, voi va bateti joc de biblie cel mai mult

| raMLesS a răspuns:

E o poveste lunga, mi-a povestit cum s-a intamplat. Ies cu el periodic la bere si vorbim chestii. Pot sa iti povestesc ce s-a intamplat, ce zici? Poate il chem si te ia si pe tine la bere sa iti explice. Nu vrea sa li se arate tuturor si sa spuna adevarul, sa dezvaluie ce si cum pentru ca oamenii ar intra in depresie, altii s-ar sinucide cand ar afla ca e un petrecaret. Apropo, de care bere bei? Noi bem corona.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu L-a sacrificat. Si-a dat viața de bunăvoie, nesilindu-L nimeni.

Trăind o viață fără păcat, pentru a acoperi vina întregii lumii, a acceptat să fie făcut criminal, curvar, hot, toate mizeriile lumii luându-le asupra Sa.

Asa cum unii nu suportă sfințenia, nici Dumnezeu, cum nici Fiul Sau, nu suporta păcatul.
Asa ca o asemenea dragoste nu ar trebui să fie călcată în picioare.

Dacă diavolul ar avea un pseudonim, acela ar fi mai mult ca sigur, dany.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar dă-l din versiunea King James, nu din alta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te rog, ai cuvântul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie de asemenea este scris că, cine se atinge de Fiul Lui se atinge de lumina ochilor Lui.
Dumnezeu s-a retras să plângă.

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

Zeul evreilor avea un fix cu sacrificiile.
Iti dai seama ditamai creatorul universului, a ales sa locuiasca o perioada intr-un trib de evrei si ii punea saracii sa- i aduca zilnic animale.Era si pretentios, animalul nu trebuia sa aiba niciun defect.
Pai nu tot el le-a facut si pe alea defecte?

| marinaru777 a răspuns:

Iisus si a dat viata pentru noi din iubire pentru oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
În momentul în care Adam a păcătuit funcția de fiu de Dumnezeu a fost pângărită. Domnul Isus, Dumnezeu, a trebuit să vină El Însuși pentru a reface acea funcție(pentru că funcția de fiu era deja vândută diavolului prin Adam), pentru a arăta un exemplu de comportament sfânt(ca oamenii să poată fi răscumpărați de Dumnezeu).

Nu a fost sacrificat conform definiției pe care o avem noi în limba română: trimis să fie omorât spre binele nostru, ci a fost trimis să fie un exemplu pentru omenire.
Domnul Isus ar fi fost omorât în orice an istoric pentru că asta a depins de diavol și oamenii răi, nu de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| wexceptional a răspuns:

In toate victorile mari se sacrifica cineva puternic asa e viata nu ai cum altfel

| eddyEdddy a răspuns:

Pentru pacatele tale...

| LPCTSTR a răspuns (pentru eddyEdddy):

Ce pacate?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Să presupunem că ai un Mercedes, ultimul model. Cineva ți-l distruge. Ai accepta că compensare o Dacie de pe vremea lui Ceaușescu?
Adam era perfect, avea perspectiva vieții veșnice. După ce a păcătuit a pierdut perfecțiunea și viața veșnică, a rămas cu bătrânețea, boala și moartea, ceea ce a și transmis urmașilor săi. Dreptatea cere ca pentru a răscumpăra o viață perfectă plata să fie corespunzătoare. Isus s-au născut că om perfect, este numit în Biblie și " ultimul Adam", viața lui a fost o răscumpărare corespunzătoare pentru viața pe care a pierdu-to Adam. Pe baza acestei jertfe nou avem posibilitatea de a obține ceea ce a pierdut Adam.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"as face un experiment." - exemplu aiurea...
Adam nu murea de foame, avea mai mult decât necesar.
Un exemplu adecvat - ești un boschetar, eu îți ofer o casă splendidă pentru a locui, gratis, frigiderul ce plin cu alimente, poți mânca pe săturate și după pofta. Doar îți cer că să nu te atingi de o prăjitură, este a mea. Vei ține cont de această cerință și vei manifesta recunoștință pentru ce ai primit sau te vei purta că un porc - vei îndopa și acea prăjitură?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" il pedepsesc pe cel care mi-l distruge" - Adam a suportat consecință, a fost pedepsit. Eu te întreb dacă ai accepta o asemenea compensare sau nu?
"vrei sa zici ca Isus era fiul lui Adam si Eva? " am zis eu asta?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Asa vreau eu, cum a vrut si Dumnezeu." - ți-am spus cum era treabă cu Adam, nu murea de foame, nu a acționat din necesitate. Spre deosebire de exemplul tau...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Isus a fost pedepsit cu moartea." - mda, logica încă n-a ajuns pe la tine, nu dispera, poate încă vine până trece copilăria...
Isus nu a fost pedepsit cu moartea, el și-a dat viața perfectă că răscumpărare pentru cea pierdută de Adam.
Cel care ți-a distrus mercedesul nu poate să ți-l compenseze, e sărac. Dar altă persoană, bogata, o face in locul lui. Îți dă un merscedes identic cu cel distrus. Asta înseamnă răscumpărare...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ce vina avea Isus?" - te rog, meditează la ce-ți scriu, sau barem încearcă.
Cine ți-a zis că Isus era vinovat?
Cel care îți dă un mercedes compensare o face din iubire față de fii celui ce ți-a distrus automobilul ( pe care tu voiai să-i pedepsești după cum și scris). La fel Isus și-a dat viața din iubire pentru urmașii lui Adam, că cei care manifestă recunoștință să primească ceea ce a pierdut Adam, viața veșnică.
"Omule, tu te auzi ce zici? Isus era Dumnezeu, " - eh, deja o iau razna prin păpușoi... happy Isus e fiul lui Dumnezeu.
"ca sa poata sa elimine pacatul pe care el l-a dat?" - n-a dat Dumnezeu nici un păcat, Adam a păcătui, benevol și nesilit de nimeni...

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Mama ei de logica..." - nu dispera, poate încă va trece pe la tine...
big grin

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar exemplu aiurea...
N-am dat Dumnezeu lui Adam vreun păcat ( boală)

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Să înțeleg că te tăvălești pe jos de râs de la propriile afirmații?!
E așa dificil pentru tine să înțelegi un lucru simplu?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Voi nu intelegeti." - ce sa faci, se vede că nu înțeleg că pentru tine trebuie de explicat cat mai simplu. Deși. cum mai simplu? Și așa e foarte simplu...
Dany 1988 - s-ar putea crede că 1988 e anul nașterii, dar ar rezulta 32 de ani. Puțin probabil. Maxim 12.
Ok. Mai încerc o dată.
Dumnezeu l-a creat pe Adam. I-a pregătit locuință, gradina Eden. Mâncare din belșug. I-a dat și o soție. Adam urma să aibă urmași, să extindă acea gradina pe tot pământul ( plin de urmașii lui) și să se bucure de o viață veșnică, fara boală, bătrânețe și moarte.
Avea o interdicție - să nu mănânce din un pom anume. A fost și preîntampinat - dacă va mânca, va muri.
Nu a manifestat recunoștință, a mâncat din pom și a pierdut perfecțiunea devenind păcătos. Ceea ce a transmis urmașilor era ceea ce avea la moment - imperfecțiune, bătrânețe și în final moarte. Pentru că urmașii lui Adam sa poată recupera ce pierduse tatăl lor era nevoie de o răscumpărare corespunzătoare. Adam a pierdut o viață perfectă, deci că răscumpărare era necesară una identică. Nici unul din fii lui Adam nu puteau să o ofere deoarece nu o aveau.
Isus s- a născut că om perfect, neavând un tată uman nu a moștenit păcatul. Viața lui era corespunzătoare celei pierdute de Adam, de aceia a fost o răscumpărare pe măsură. Datorita acestei răscumpărări oamenii au posibilitatea de a recupera viața veșnică.
Deci Isus din iubire și-a dat viața umană perfectă că răscumpărare. Nu că ar fi fost vinovat.
La fel că în exemplul de mai sus, o altă persoană ți-a restituit automobilul distrus deși nu el la distrus.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si nu am 32 de toamne?" - aș zice maxim 12 toamne.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adică și la matematica nu ești super?
Nu aș adăuga nimic, judecând după comentariile tale. happy

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Știu să citesc, dar cel ce a scris inițial greșit ești tu, nu eu...

| eddyEdddy a răspuns:

Ca faci dus dezbract, te freci unde nu trebuie, te uiti unde nu trebuie @cookiedog

| LPCTSTR a răspuns (pentru eddyEdddy):

Lmfao, ce limbaj criptic e asta? Toti practicantii il aveti sau doar tu te-ai inhaitat cu Ion Barbu?