| Foxie2 a întrebat:

Care e mai bun noul testament sau vechiul testament?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Vechiul testament cuprinde legea si proorocii, iar Noul testament este vestea cea buna de mantuire prin harul Domnului Isus.Ea este ghidul crestinului. Trebuie sa citim mai ales Noul testament ca sa cunoastem care este voia lui Dumnezeu, si sa umblam in ascultare de El.

13 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

straight facestraight facestraight faceMai bine taci

| DreamAutopsy a răspuns:

Dragă, nu știu care e mai bun, dar se zice că amândouă sunt scrise (la figurat) de dumnezeu.
Oricum cele 2 testamente sunt foarte diferite.
Tu care ești credincioasă nici n-ar trebui să pui întrebarea asta, e blasfemie. laughing

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Te-ai gandit mult pana ai pus intrebarea?

| Nyghtshadow a răspuns:

E mai multa sodomizare si mai mult incest in cel vechi laughing. Depinde ce vrei sa citesti laughing

| MademoiselleV a răspuns:

Cum adică "mai bun"? straight face Cam ciudată întrebarea, ce-i drept. Noul şi Vechiul Testament împreună formează Biblia, deci nu văd cum să fie unul mai bun ca celălalt. Mă rog, corectaţi-mă dacă greşesc... O zi bună!

| andry21 a răspuns:

Dupa parerea mea - Amandoua sunt bune. Eu prefer Noul Testament.

| papusikatha a răspuns:

Amandoua sunt folositoare, caci impreuna formeaza Biblia, daca doresti sa citesti citeste Biblia de la inceput, si cu atentie caci altfel nu intelegi nimic, sau poti opta pentru o Biblie scrisa cu cuvintele noastre.

| ShowTim3 a răspuns:

Niciunu

| GodBlessYou a răspuns:

In vechiul testament Dumnezeu este crud si gelos, insa in noul testament El e iubitor si iertator.

| MaeRiAh a răspuns:

Omg ce intrebari dea-n pixu:laughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testamentul cui?

| iiKidu a răspuns:

Auzi.nui niciunu bun...ca doar nul mananci pe niciunul laughing

| LiquidFlesh a răspuns:

Stephen King - It (1&2)