| strawberry03 a întrebat:

Care este cel mai important lucru din viata omului?

Răspuns Câştigător
| FlaviusDaniel a răspuns:

Viata vesnica. Fiecare are o gandire care uneori nu sta pe o temelie puternica. Sunt multe persoane care nu stiu ce sa creada sau le este rusine sa creada unele lucruri.
Dobandirea vietii vesnice este cel mai important lucru, in opinia mea.

52 răspunsuri:
| noob a răspuns:

Confortul

| AliGab a răspuns:

Mantuirea, exact opusul confortului

| M25M a răspuns:

Depinde de fiecare om, insa cred ca fericirea sub ce forme vine ea difera de asemenea.

| strawberry03 explică (pentru M25M):

Tie ce iti aduce fericire?

| EmaS a răspuns:

Adevaratele valori sunt Familia si Dumnezeu. A fost frumoasa ziua in care m-am casatorit cu alesul inimii mele, ziua cand i-am adus pe lume pe cei trei copii minunati, dar cea care m-a impacat cu cerul cu Creatorul meu a fost cea mai mareata, divina.

| M25M a răspuns (pentru strawberry03):

De obicei compania celor dragi.

| strawberry03 explică (pentru M25M):

Frumos.

| strawberry03 explică (pentru noob):

Si cum iti faci confortul asta?

Răspuns utilizator avertizat
| strawberry03 explică (pentru ßirGagaWelch):

Inseamna ca nu esti chiar fericit, daca nu stii ce te face fericit.

Răspuns utilizator avertizat
| strawberry03 explică (pentru ßirGagaWelch):

O sa gasesti tu la momentul potrivit, nu?winking

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu exista cel mai important, toate sunt sunt importante in viata unui om

| strawberry03 explică (pentru RAY):

Cum ar fi? Vrei sa zici de exemplu ca banii ar putea aduce fericire in aceesi masura ca si relatia cu membrii familiei de exemplu?

| RAY a răspuns (pentru strawberry03):

Nimic nu aduce fericirea pentru ca ea nu exista, o stare de normalitate isi aduc toate

| strawberry03 explică (pentru RAY):

Nu generaliza. E o parere strict personala. Nu poti sa spui ca nu exista fericire pentru ca tu nu ai simtit-o. Eu o simt, si atunci afirm ca exista. happy

| RAY a răspuns (pentru strawberry03):

Fericiţi cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiţi cei blânzi, că aceia vor moşteni pământul.
6. Fericiţi cei ce flămânzesc şi însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiţi cei curaţi cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiţi cei prigoniţi pentru dreptate, că a lor este împărăţia cerurilor.
11. Fericiţi veţi fi voi când vă vor ocărî şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind din pricina Mea.
12. Bucuraţi-vă şi vă veseliţi, că plata voastră multă este în ceruri, că aşa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.
13. Voi sunteţi sarea pământului; dacă sarea se va strica, cu ce se va săra? De nimic nu mai e bună decât să fie aruncată afară şi călcată în picioare de oameni.
14. Voi sunteţi lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe vârf de munte să se ascundă.
15. Nici nu aprind făclie şi o pun sub obroc, ci în sfeşnic, şi luminează tuturor celor din casă.

| nogomani a răspuns:

Primul ar fi apa, iar apoi alimentele comestibile.

| strawberry03 explică (pentru RAY):

Intocmai, si ziceai ca fericirea nu exista.

| Ironicnαme a răspuns:

Familia!

| Exilee a răspuns:

Mantuirea sufletului => fericirea deplina.

| Zenithf a răspuns:

The purpose of life is finding life's purpose. Cel mai important lucru din viata unui om difera de la om la om, pentru uni cel mai important ii amorul propriu, pentru altii cel mai important a fost jertfa de sine, atunci cand asta a contat - vezi capitanul si marinarii de pe submarinul atomic esuat, au sigilat reactorul ca sa opreasca scurgerile radioactive, chiar daca stiau la ce se expun. Si asta este doar un mic exemplu.

| Messerschmitt a răspuns:

Tot ce ti se intampla este important, pentru ca in functie de alegerea facuta ai de suferit sau te bucuri.

| Mădă0611 a răspuns:

Sa fie bun, iar bunatatea omului se vede in lucrurile pe care le face pentru cel care nu poate face nimic pentru el.
"te ajut ca asa ma mantuiesc" nu intra in categoria asta.

| chelstone a răspuns:

Sanatatea este cel mai important lucru, in lipsa ei toate celelalte frumuseti ale vietii sunt umbrite si nu te vei putea bucura pe deplin de ele.

| Lizzu a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Daca nu esti sigur, incearca sa observi detaliile, lucrurile marunte din viata ta care iti aduc fericirea happy si nimic mai mult.

| Lizzu a răspuns:

In opinia mea nu exista doar un singur lucru,sunt mai multe importante.

-- Cred ca mai importante printre cele importante sunt cautarea,gasirea si trairea fericirii pure,dezinteresate.
-- Ar mai fi iubirea,iubirea de orice,in orice forma a ei,iubirea de natura, de animale,de oameni.
-- Sanatatea,cum s-a mai spus.
-- Toleranta fata de tot ce exista pe Pamant si de toti,intelegerea celorlalti,intelegerea lumii,lipsa judecatii celorlalti si a evenimentelor.
-- Pacea,gasirea si regasirea ei in noi, pacea si impacarea noastra cu noi insine ne schimba in asa fel viziunea despre lume, evenimente, situatii, despre probleme, ne spune ca nimic nu e atat de rau si totul e trecator.

Si cate ar mai fi... happy
Frumoasa intrebare.

| BlackSulphur a răspuns:

Eu consider ca cel mai important lucru in viata omului este cunoasterea (Studiul prin teorie sau practica) oricarui lucru ce influenteaza direct sau indirect omul (La nivel psihic, spiritual si fizic ).

| Lizzu a răspuns (pentru BlackSulphur):

Subscriu.