| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Care este diferenta dintre "pocaiti" si "pacaliti"?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Cam aceeasi dintre "ateu" si "rateu".

53 răspunsuri:
| DurexBun a răspuns:

Este o diferenta de la cer la pamant.
Pocaiti sunt un fel de religie, si pacaliti sunt cei care sunt pacaliti de cinevahappy

| HueyFreeman a răspuns:

De vreo doua litere.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru DurexBun):

Exista si Durex rau?

| harciog a răspuns:

Pocaitii se pocaiesc o singura data pe cind pacalitii ramin vesnic pacaliti si asta din vina nimanui.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Vezi si sensul familiar si argotic.

| Daniela2001love a răspuns:

Pai pacaliti? Acei oameni care au fost mintiti(pacaliti)de alte persoane. Pocaiti acei oameni care au fost botezati in alta religie. Dumnezeul lor are alta denumire cum e la noi Dumnezeu la ei e Iahova(nu stiu daca se scrie asa, iertati-ma daca am scris incorect). Sper ca te-am ajutat.Eu poate am inteles altceva poate "pacaliti" e o religie atunci nu stiu.Sorry.

| danut a răspuns:

Diferenta este.cea dintre "noi" si "voi".

| onasis1961 a răspuns:

Pai pocait, este ceva religios legat de culte iar păcălit este cineva mintit inselat.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pocaitii sunt inclusi in pacaliti

| Daniela2001love a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cred ca merit o fundita, nu? Cred ca ti-am explicat destul de bine! Daca imi dai mie fundita e prima.crying

| dragos9234 a răspuns:

Pacalitii nu sunt neaparat pocaiti dar pocaitii sunt neaparat pacaliti.

| dragos9234 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

A incercat sa fie ironica, draga de ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru dragos9234):

Ai incercat sa fii istet, dragul de tine. Si cand m-ai prins cu ironia (exagerat de evidenta, totusi, la fel ca si cea din intrebare), hop te-a pacalit iar un substantiv banal, doar fiindca e la genul feminin si suna a nume de fetiscana laughing. Ai uitat deja tonul barbatesc cu care te muscam acum cateva luni, cand iar te poticneai in capcanele lexicului romanesc, atunci la sensul cuvantului "majoritate"?

| DurexBun a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da..Ala care se rupe.

| Al99 a răspuns:

Pocăiții cred in Dumnezeu, păcaliții nu cred.
Păcaliții au impresia ca știința este monopolul lor, chiar dacă la capitolul știința au rămas tot la tabla înmulțirii.(nu toți)

| мιнαɛℓα36 explică (pentru DurexBun):

Ahaaa, am inteles. Credeam ca muscahee hee

| DurexBun a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

hee hee eu sunt de ala care nu se rupehee hee

| Raniia a răspuns:

Pocaitii sunt oameni buni, puri traiesc frumos si simplu, traiesc dupa Cuvantul lui Dumnezeu.
Pacalitii sunt oamenii inselati de Diavol care si-a vandut marfa intotdeauna la suprapret si inca o mai vinde.Milioane de oameni isi cumpara moartea in pachete de tigari frumos ambalate, in ciuda avertizarii''Tutunul dauneaza grav sanatatii'' si a miilor de oameni care mor prematur.Atatia alti oameni sunt inselati de el prin paharul in care spumega alcoolul.De ce? Pentru ca avem de a face cu oameni pacaliti.
''Insulta e declaratia infrangerii''-N.Iorga.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Raniia):

''Insulta e declaratia infrangerii''-N.Iorga. Frumos si genial spus. happy
Nu il stiam! Like, like...

| Raniia a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

N.Iorga,citat despre opinie.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Raniia):

Da. Citeam acum. Imi plac si acestea:

"Susţin în continuare că pot să fac ce vreau atâta vreme cât nu fac rău nimănui altcuiva. Nu înţeleg de ce nu sunt mai mulţi oameni aşa."

"Mulţi oameni nu ascultă niciodată. Alţii ascultă, dar nu înţeleg. Şi cei care înţeleg, nu pricep."

Bineinteles privim din unghiuri diferite. Totusi...

| Raniia a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Si chiar din unghiuri diferite, nu de teama, ci din constiinta trebuie sa stam departe de faptele rele.Totusi...buna noapte iti doresc!

NOname
| NOname a răspuns:

Îţi place să te joci cu eufemismele? : ))

| мιнαɛℓα36 explică (pentru NOname):

Oooo, daaa...hee hee

| EmaS a răspuns:

Diferenta este ca ei sunt Fantastici iar voi ii numiti Fanatici! laughing

| dragos9234 a răspuns (pentru Dandanache):

Ufff.
Ma muscai acum cateva luni? Perversule...laughing(Dar sa lasa asta)
Unde ma poticneam? eu incercam doar sa iti explic imposibilitatea existetei a doua majoritati intr-un intreg dar tu ai inteles total gresit ceea ce eu iti explicam.

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Lasam**
Hai, spune-mi ca ma bate romana iar.

| Dandanache a răspuns (pentru dragos9234):

Doua majoritati intr-un intreg e clar ca nu pot exista, aici nici nu te-am contrazis vreodata. Doar ca tu ai tras singur concluzia ca marea majoritate si mica majoritate se aflau concomitent in acelasi intreg, cand ele de fapt priveau fiecare un alt intreg (sau etape diferite ale aceluiasi intreg). Adica 51% din A si 99% din B, intotdeauna luate separat. Mica si marea majoritate nu se raporteaza niciodata una la alta, ci intotdeauna la minoritatea pe care o delimiteaza. Daca minoritatea este procentual apropiata de majoritate, atunci majoritatea este mica (in termeni politici, rasturnabila, pentru ca o asemenea majoritate poate fi oricand pierduta prin migratia interpartidica), daca diferenta dintre majoritate si minoritate este mare, atunci vorbim de o mare majoritate (in termeni politici stabila, care nu poate fi pierduta cu usurinta).