| Lexu12 a întrebat:

Care este diferenta dintre adventisti, penticostali si pocaiti? Sau sunt toti de aceeasi religie?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Adventistii nu se roaga in cor cu voce tare fiecare pe limba lui. Adventistii nu se dau drept profeti care profetesc in limbi necunoscute. Asemanare: membrii ambelor culte se eticheteaza ca fiind pocaiti. Pocait poti fi si daca esti ortodox. Pocainta inseamna cainta.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Fiecare are o forma de închinare diferita. Nu sunt aceeași religie. Dar Biblia ne ajută să identificăm care este religia adevărată.

| RAY a răspuns:

Ca carcater toti sunt sfinti in biserica

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ!

| Felys a răspuns:

Creiere spalate

| Mayhem666 a răspuns (pentru Felys):

Cred ca tu ai dat cel mai bun raspuns, si eu sunt de aceeasi parere ca si tine, bravo, imi place cum gandesti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mayhem666):

Tipul a intrebat de diferente sau de asemanari (daca sunt aceeasi religie toti) iar raspunsul lui nu e la subiect. Deci? Nu a dat cel mai bun raspuns, a dat cel mai jignitor raspuns la adresa membrilor acelor culte.

| 6684464 a răspuns:

Pocaitii nu sunt o religie. rolling on the floor

| sanboss a răspuns:

Pocainta nu este un cult, ci o stare.
Penticostali: In general sunt cei care cred in botezul cu duhul sfant si darurile spirituale.
Adventisti: Sunt oameni care tin ziua de sabat in loc de Duminica, si nu toti cred ca duhul sfant se manifesta si astazi prin diferite daruri ca in vechime.

Pocaiti: in cele 2 culte mentionate mai sus se gasesc oameni care cu adevarat sunt pocaiti.
Pocaiti ( cum zici tu ) nu sunt un cult ci mai degraba o denumire adresata persoanelor care se intorc cu fata spre Dumnezeu.
In concluzie: Oameni care se straduiesc sa isi traiasca viata dupa sfintele scripturi

| Daniel7799 a răspuns:

Vela Johnny,
Penticostalii nu se dau drept profeti. Ei cred in darurile Duhului Sfant si cred pe baza celor scrise in Biblid ca ele se manifesta si azi.
Unii sunt proopoci, care proorocesc ce s-ar putea intampla in viitorul apropiat sau cel indepartat, care iti descopera taina inimii. Este adevarat ca printre ei, la fel ca printre preotii altor culte, exista impostori care ii amagesc pe oameni. Dar eu cred ca exista prooroci adevarati printre penticostali pentru ca parintii mei au avut o astfel de proorocie care s-a adeverit.

PS. Nu sunt penticostal.