| Crysthina a întrebat:

TPU! Voi ce credeti despre cei ce sunt pocaiti? Care este diferenta dintre ei si cei ortodocsi? De ce pocaitii impun atatea restrictii?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce restricti inpun "pocaiti"?

| Crysthina explică (pentru danut):

Danut, pastorii din bisericile penticostale interzic dansul, petrecerile ma intreb de ce?! si nu poti profita de viata asta...Ce trist sadpocaitii nu au voie sa se tina de mana in public sau sa se pupe(iubitii)trebuie sa traiesti cum a trait Isus si apoi ajungi in starea in care iti e frica ca nu cumva sa gresesti ca e pacat apoi fetele nu au voie sa se imbrace in fuste scurte...Eu nu cred ca Dumnezeu s-ar supara daca fetele s-ar imbraca asa

| danut a răspuns (pentru Crysthina):

Dragi mei, nu stiu ce fac penticostali la ei "acasa" dar eu stiu un lucru, NICI UN PASTOR nu poate interzica ceva, singurul lucru pe care il pot face este sa dea sugestii. Problema este la individ, pe cine vrea acesta sa SLUJEASCA, pe Dumnezeu sau pe Satana. La mine la Biserica sau in cadrul cultului meu NIMENI nu poate obliga pe cineva sa urmeze o anumita conduita si nici nu o face DAR daca eu nu fac ceva nu o fac fiindca Dumnezeu spune ce este bine sau rau sa fac iar eu din DRAGOSTE si RESPECT pentru Creator NU FAC acel lucru.
Acum privind fustele scurte, daca stam bine sa gandim dpdv al fetelor, acestea le poarta pentru ai atrage pe baieti iar acestia le doresc scurte pentru a admira "peisajul" totul ducand la relatii inainte de casatorie ce duc la copii din flori sau "nevasta cartierului" si in cazul asta toti au de suferit. O femeie care a trecut prin multe paturi va fi toata viata nefericita iar un barbat care a facut acelasi lucru nu va fi niciodata un familist real. Dansul inainte de casatorie este un preludiu la o relatie nesanatoasa.

| danay72 a răspuns:

Depinde la care te referi. Oricum, Biblia e cea care trebuie respectată și după ea ar trebui să ne bazăm convingerile religioase.

| RAY a răspuns:

Voi ce credeti despre cei ce sunt pocaiti?
ma bucur ca se ajuta intre ei, sunt o comunitate de ajutor resiproc ca si TPU, apreciez genul asta de comunitati
Care este diferenta dintre ei si cei ortodocsi?
de exemplu de craciun, pocaiti sarbatoresc nasterea lui iisus in scimb multi ortodocsi sarbatoresc bautura, mancarea si atat
De ce pocaitii impun atatea restrictii?
nu sunt restrictii aia scrie in biblie

| Freya1 a răspuns:

In religie normal sa te pocaiesti inseamna sa mai reduci din pacate sa fi mai smerit etc nu sa iti schimbi religia.
Din punctul meu de vedere ati schimba o religie normala intr-o secta exagerata este o prostie.Nu te opreste nimeni sa crezi in Dumnezeu sau sa te rogi la el dar de acolo pana a trai dupa niste reguli foarte stricte si exagerate cu speranta ca vei pleca pe cealalta lume int-un loc mai bun e o tampenie.
La penticostali spre exemplu nu ai voie sa porti accesori ca este pacat..De ce? cu ce il incurca pe Dumnezeu ca iti pui o pereche de cercei sau o bratara? sau ....Sa nu te tunzi intr-un anumit mod sau sa iti vopsesti parul.Din nou de ce? Ce rau faci ca doar nu te rogi cu paru.Si multe alte tampeni exagerate la care nu le vad rostul

| george2107 a răspuns (pentru Freya1):

Sunt de accord cu tine, în general toată chestia asta cu mai multe religii mi se pare puțin cam exagerată, poti sa iti trăiești viața cum vrei tu atata timp cât ai respect față de alții, bun simt și să mergi pe calea cea buna. calea Domnului, până la urmă toți suntem oameni..am vazut mulți oameni de alte religii care frate. așa se compara unul cu altul de parcă ar fi ceva specii diferite. Nu este ok, părerea mea.

| anonimg a răspuns:

Sunt diferente chiar si intre pocaiti. Dar nu vorbesc despre asta.
Iata in mare deosebirea dintre pocaiti si ortodocsi.

1. pocaitii merg dupa Biblie; ortodoscii dupa traditie. De aici rezulta multele diferente:
2. pocaitii cred ca omul odata mort este mort si nu mai stie nimic; ortodocsii cred ca ca omul dupa ce moare el(sau sufletul lui) se duce in rai sau in iad -depinde de faptele lui;
3. pocaitii se inchina doar Sfintei Treimi -adica Tatalui, Fiului si Duhului Sfant; ortodocsii se inchina si Fecioarei Maria, ingerilor, sfintilor (morti sau vii), moastelor, preotilor, icoanelor, crucilor etc.
4. pocaitii fac din Biblie lumina lor calauzitoare pe drumul unei vieti spirituale; ortodocsii au nevoie de lumanari -de biblie nu stiu daca au auzit; dar sa o mai si citeasca vreodata. (Ar prefera mai bine sa ii bati decat sa le spui sa citeasca Biblia happy )
5. pocaitii se boteaza cand sunt mari, cand pot sa hotarasca singuri alegerea lor -asa cum a facut Domnul Hristos; ortodocsii isi boteaza copii de mici, care nici macar nu pot sa zica "mama" sau "tata", dara-mi-te sa mai aiba si capacitatea de alegere, de a-si exprima vointa.

Unii pocaiti nu consuma carne de porc, tin Sabatul, si pazesc cele 10 porunci asa cum scrie in Biblie; pe cand alti pocaiti tin duminica asa cum a stabilit biserica catolica, si nu dupa Biblie.

Restrictiile acestea sunt bune, tot la fel cum sunt si cele ce privitoare la circulatie; altfel ar fi haos. Ar fi fost si mai mult decat este acum.

| DeyCj a răspuns:

Pocăiţi.Eu nu i-aş numi aşa deoarece şi ei se-nvârt în jurul aceleiaşi cărţi despre care se presupune nedovedit clar că reprezintă cuvântul unei divinităţi, la fel cum o fac adepţii doxei drepte( de fapt asta înseamnă ortodox, şi vine de la unirea a două cuvinte din greacă: ortos=dreaptă şi docmatis=doxă).
Pocăiţii nu impun ci se ghidează direct după bibilie, fără a ţine seamnă de doxe, şi reguli făcute de o mână de popi.
Eu cred că toţi ar trebui să fiţi egali deoarece toţi sunteţi creştini; asta vine de la cristos, că toţi credeţi în el.
Asemnănări există şi încă vizibile; Toţi creştinii îşi trăiesc viaţa spirituală ntr-un continuu sentiment de vinovăţie(toţi se cred păcătoşi şi numai unul e perfect?! De unde până unde?!) la care se adaugă şi acel sentiment de frică că de păcătuieşti(adică încalci un set de reguli inventate sub formă de porunci) o să fi judecat şi aruncat într-un purgatoriu....Care purgatoriu? Terra? Terra îi deja un purgatoriu)
Cel mai corect este să îi numim adepţi ale altor organizaţii religioase, deoarece la fel ca bisericile majoritare exista şi biserici minoritare, iar cum omul este liber să aleagă are acest drept, cu menţiunea de a nu uita de unde a plecat, şi ceea ce a fost(fără acordul lui, botezat ortodox, că în prezent 90% din adepţii altor organizaţii religioase au fost botezaţi ortodocşi că aşa era regimul atunci, îţi era dictata până şi credinţa, iar daca nu te supuneai aveai deface cu securitatea, la care se adăuga faptul că popii ortidocşi erau informatori ai securtăţii, iar omul când mergea sincer şi se spovedea, după asta se pomenea cu dosar la securitate, şi el credea că a vorbit cu dumnezeu laughing)))) )

| xerxes1 a răspuns:

Si ortodocsii au destule restrictii.
Dar din moment ce Biblia este doar o carte de povesti, totul este pierdere de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune un sectant, un fals pocait din asta, sa-si faca semnul Sfintei Cruci! O sa vezi ca sare ca ars! Sectantii sunt demonizati si semnul Sfintei Cruci ii arde. Cam atat sunt ei de crestini si de pocaiti: semnul Sfintei Cruci nu vor si nici nu stiu sa-si faca!
Iisus Hristos a biruit prin Sfanta Cruce asupra incepatoriilor si stapaniilor satanei, dandu-le de ocara si dezbracandu-le de putere in vazul tuturor, asa cum spune Sfantul Apostol Pavel la Coloseni 2, 15. Cu Sfanta Cruce are numai a se lauda Sfantul Apostol Pavel la Galateni 6, 14. Semnul Sfintei Cruci pe care si l-au facut dreptii din Ierusalim in chipul literei tau i-a salvat de pedeapsa Nimicitorului la Iezechiel 9, 4.
Asta e cea mai mare interdictie pe care o au sectantii, adica falsi pocaiti: sa nu-si faca vreodata semnul Sfintei Cruci, ca sa nu plece diavolul de la ei. Interdictiile vestimentare si alimentare sunt fatarnicii si spalarea paharului pe la exterior. Falsii pocaiti strecoara tantarul si inghit camila. Se bat cu pumnul in piept ca se bazeaza pe Biblie, dar Biblia nu indeamna la erezie, ci la dreapta credinta, adica la Ortodoxie.
Falsi pocaiti sunt furi de cele sfinte, caci canonul biblic apartine Bisericii Ortodoxe, nu ciupercilor otravitoare care sunt sectele neoprotestante.

Sfanta Scriptura ne invata sa ne departam de sectanti:

Tit 3:
10 De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te,
11 Stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit.

| oykoj98 a răspuns:

Pocaiti considera ca ortodocsi s-au indepartat de la adevarata invatatura prin toate treditile lor asa ca ei nu au traditi. Ei nu impun reguli, nu toti. Pendicostali sunt cei mai stricti deoarece ei nu numai ca impun reguli din Biblie, pe care si ceilalti pocaiti si chiar si ortodocsi le impun, ci ei impun niste reguli care sa previna pacatul inainte de a fi savarsit fie el al tau sau al altuia. (Nici nu mai zic de Adventisti sau Martori lui Iehova aia chiar ca sunt pe alaturi si au creat regulile lor care n-au treaba cu Dumnezeu)De exemplu la ei fetele nu au voie cu fusta scurta nu pentru ca asa a zis Dumnezeu ci pentru ca daca ar avea fusta scurta lumea s-ar uita la ele si le-ar pofti savarsind astfel un pacat. Intelegi? Eu sunt Baptist ( tot o forma de neoprotestanti/pocaiti ) noi nu avem chestile astea si nu aratam cu degetul daca poarta cineva fusta scurta deoarece noi acceptam ispita si consideram infranarea poftelor ca fiind ceva important, daca am impune fusta lunga in biserica cand mergem pe strada am pacatui nefiind obisnuiti sa ne infranam poftele.

| oykoj98 a răspuns (pentru oykoj98):

Pentru comentariile anterioare:
1. Pocaiti CRED in viata de dupa moarte, ei nu cred ca omul mai poate fi MANTUIT dupa moarte prin rugaciunile altora.
2. Nu ne arde semnul cruci, esti nebun? Doar ca o consideram o traditie a ortodocsilor si noi sarim ca arsi de traditi in general ca acestea sa nu ia locul Bibliei ca sa nu ajungem ca ortodocsi.

| oykoj98 a răspuns (pentru oykoj98):

In Tit 3 eretic se refera la Adventisti si Martori lui Iehova care incearca sa creeze invataturi false, ceilalti pocaiti nu se contrazic cu ortodocsi, cred aceleasi lucruri cu ei si nici nu vor sa-i faca de religia lor, tot ce vor este sa-i fac pe ortodocsi sa ia religia, fie ea ortodoxa, mai in serios si nu ca pe o traditie. Cat despre restricti alimentare numai Adventisti si Martori lui Iehova au, restul nu, dar da multi au restricti vestimentare cu scopul, am mai spus, de a oreveni pacatul.

| oykoj98 a răspuns (pentru oykoj98):

Preveni* pacatul