| Allrc24 a întrebat:

Care este mai aproape de adevar: biserica catolica sau biserica ortodoxa?

28 răspunsuri:
| Dinuuu a răspuns:

Raspunsul meu este niciuna laughing.Dar daca vrei o paralela biserica catolica este si a fost mult mai corupta(citeste despre reforma lui Luther )

| kdomi a răspuns:

Catolica uite-te si tu la tv ce se spunde de preotii ortodoxi dar rar mai auzi de un preot catolica

| Dina a răspuns:

Ortodoxa

| Aesir a răspuns:

Nicio biserica big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt acelasi cancere care au ca scop sclavia umana prin rugaciuni

| Allrc24 explică (pentru kdomi):

Ce se spune de preotii ortodoxi? esti catolic?

| AndreeaRa a răspuns:

Niciuna. Adevarul e in sufletul fiecaruia, fiecare crede ce vrea.

| IMC90 a răspuns:

Niciuna. Urasc sa dau raspunsuri monosilabice, dar pur si simplu alte comentarii sunt de prisos.

| FucktheSystem a răspuns:

Sunt una și aceeași, diferențele sunt minore, nu prea merită luate în seamă.
Oricum, până la urmă despărțirea Ortodocșilor și a Catolicilor esta o altă docavă că religia este manipulare, s-au certat două părți, s-au despărțit după fiecare și-a inventat poveștile ca să zic că-s diferiți.

| Xfiles a răspuns:

Biserica Ortodoxa este mai aproape de adevar. Biserica Catolica are unele erezii foarte grave care au indepartat-o de dreapta credinta. [url=http://ortodoxia.md/crucea-preotiei/4422--erezia-catolic]Aici[/url] aveti un articol despre cele mai grele erezii ale Bisericii Catolice.

| Bogdanux a răspuns:

Niciuna.Nu prea au diferente foaret mari, ambele sunt corupte in ziua de azi, deci...

| maya1 a răspuns:

Una spune"spiritul sfant" cealalata "duhul sfant", tu vezi vreo diferenta?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare este cu adevărul său!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Blinda Biserica Ortodoxa este cea adevarata. Ortodoxia nu a jupuit pe nimeni de viu, nici nu a ars pe nimeni pe rug, nici contra stiintei nu a fost.Din contra Biserica a fost ca o mama si a intarit poporul la necaz.Prima data poporul a invatat carte in curtea Sf Biserici.Copilul care nu avea chef de carte era poftit sa urce pe Calul Balan si era miluit cu Sf Neculai pe circa si fund si ii fugea mintea la cap.
Poporul a dat eroi si biserica Sfinti si Martiri

| KodrutZ a răspuns:

Biserica pastafariana.

| harciog a răspuns:

Circiuma,se pune?

| Rapunzell a răspuns:

Ortodoxia. Pentru o foarte buna documentare, citeste "Convertirea mea la ortodoxie" scrisa de un fost calugar franciscan.

| Rapunzell a răspuns (pentru kdomi):

Biserica este a lui Hristos. Preotii sunt oameni si au si ei, ca noi toti, patimile lor. A nu se confunda Biserica cu omul. Si motivul pentru care nu auzim toate cate fac si catolicii este pentru ca traim intr-o tara ortodoxa, in majoritate.

p.s. Catolicii s-au desprins din ortodocsi, din mandrie din dorinta de supraomenire.

| chelstone a răspuns:

Niciuna. Ambele mint interesate. de aceea s-au si despartit in doua ramuri, nu s-au despartit pentru ca aveau doctrine diferite, ci interese diferite. Oricum ortodocsii sunt in numar infim fata de catolici in biserica crestina la scara globala.

| cHoCollaTeFllory a răspuns:

Biserica catolica.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa stii.un subiect atat de important nu se poate dezbate printr-un singur cuvant si hotara.priveste raspunsurile si iti vei da seama.ai omis; ateii.dar se baga singuri in seama, daca tu nu ai binevoit sa o faci.nu e frumos din partea ta.nu santem toti pentru unul? si invers?

| relu008 a răspuns:

Biserica care are mai multe arme, bani și femei. (sarcasm)

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Niciuna. De fapt nicio religie nu este nici măcar prin zona adevărului.
Să crezi că pământul are 6000 de ani și că la conducere se află un nenea care vede tot ce faci, te iubește și te prețuiește dar te omoară ca să-ți testeze credința și pune un bețiv să facă o arcă și să pună toate speciile pe el, e departe crunt de adevăr, indiferent cum zici că se cheamă secta ta.
Totuși, spre deosebire de secta ortodoxă, secta catolică a avut propriul să iluminismc care se numește protestantism, care la nivel social a făcut ȘI chestii bune pentru adepți însă a păstrat bullshit-ul spălător pe creier.

Salam alekum.

| Gehinnom a răspuns:

Vorba lui Dinuuu... niciuna! Amandoua au pornit razboaie (de fapt religia in general)

| CherishLife a răspuns (pentru kdomi):

Majoritatea preotilor catolici sunt gay.

| kdomi a răspuns (pentru CherishLife):

Sigur tu esti cel mai inteligent din lume, preotii catolici nu au voie sa se casatoreasca sau sa aiba prietene