| andreidu a întrebat:

Care este rolul preotilor?

61 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Incatusarea mintii, indobitocirea populatiei. Toate aberatile crestinilor care nu sunt din biblie sunt de la preoti.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa e.
Subscriu.

| unul1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Indobitocirea populatiei se face de politicieni care nu ofera un sistem educational mai bun, nu de preoti.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda.Daca esti contra lor, de ce mai scrii aici?

| HueyFreeman a răspuns (pentru robby212):

Because of reasons. De libertatea de exprimare ai auzit?

| Lizzu a răspuns (pentru unul1):

Si Biserica si Guvernul se inteleg atat de bine unii cu altiiwinking nu ai idee cum.

Noi, cetatenii sclavi si oile, suntem lingusiti doar cand se vrea ceva de la noi si atat. Cand nu mai suntem buni nimeni nu ne mai vrea.

Dati-va seama odata de prostiile rostite si de preoti si de politicieni. Sunt identici. Nici unul mai presus si nici unul mai jos.

| Mădă0611 a răspuns (pentru unul1):

Ce treaba au politicienii cu educatia? Sa vad incotro bati, sa stiu cum sa iti raspund.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Ia zi rolul preotilor, ca vad ca esti pro, si iti raspund apoi.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este slufitorul Domnului.El incearca sa adune toti oamenii la dreapta Credinta.El este alaturi de oameni la toate.Si la bine si la rau.Nu am timp sa stau, dar mai am multe.Si ei sunt oameni, dar oameni care au fost invatati sa fie buni si ajutatori (unii dintre ei).

| robby212 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Normal ca am auzit.Dar nu are nici un sens sa sustii o prostie si sa intri in sectiuni unde se discuta de Dumnezeu si de Sfinti, daca tu esti contra lor.Nu are logica.

| BlackSulphur a răspuns:

Cum ce rol au preotii? Eu ne curata de "ochii dracului", adica bani, in fiecare duminica! Si sarbatori etc., ar trebui sa le fim multumitori ca unii mor de foame in timp ce Preaviolatul Daniel umbla cu "haurul" pe el!

| HueyFreeman a răspuns (pentru robby212):

Si unde vroiai sa posteze? La Dragoste & Sex?

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

"Unii dintre ei". Oameni buni si ajutatori sunt si altii, care nu sunt preoti. Daca biblia te impiedica sa cunosti si intelegi lumea asa cum e, preotul te obliga sa gandesti ca el, deci invataturile biblie, asa cum le-a inteles el, + ce ii mai debiteaza lui creierasul, numai teorii ale conspiratiei, astfel lumea isi pune creierul intr-o cutie, inchide cutia cu lacatul si da cheia preotului, duminica la slujba, cutiile sunt deschise si adaugate noi informatii eronate, pe care oamenii le iau de bune, asta prima parte, sa nu mai zic de cei "altii", care nu sunt "buni" si "ajutatori".

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine ca tu esti mai presus de oameni.Sunt preoti care vor sa bage prostii in capul oamenilor.Dar asta se intampla datorita lipsei de creier a majoritatii dintre noi.Ne e greu sa gandim ce e bine si ce nu.Dar care stiu sa faca asta, isi dau seama ce e bine si ce nu.Dar oricat incerc, mai bine o las balta, degeaba iti zic...

| robby212 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Unde vor ei.Dar nu la Religie daca sunt contra ei.

| a răspuns:

Sincer,in opinia mea:niciun rol.
Singurul lor rol este sa ne manance banii pe inmormantari, botezuri etc.
Nu am incredere in ei deloc mai ales dupa cate s-au dat pe la tv!winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

N-am zis ca sunt mai presus. Lipsa de creier din cauza cui? Cine te tine sa nu faci diferenta dintre real si imaginar, imaginar care, asa cum ziceam, iti incatuseaza mintea? Binele si raul oricum nu exista, dar din fericire, avem empatie, din cauza ei "te mustra constiinta" cand faci ceva "rau", nu e nevoie de o carte si niste barbosi care sa iti spuna ca e bine sau rau ce e bine sau rau pentru ei, pentru ca se poate ca pentru altii sa fie invers, dar n-ai cu cine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Daca ceva are cumva legatura cu tine, dar tu nu vrei, nu zici ca nu vrei, nu esti de acord cu x treaba? Mi-am amintit un articol vazut ieri :)) http://ortodoxiatinerilor.ro/......asturbeaza Astia de ce vorbesc despre asa ceva daca sunt contra?

| robby212 a răspuns:

Eu sunt facut de tine retard.Tu esti din nastere.Te rog, nu ma pune sa te jignesc, este post, plus este si Vineri.Iti zic doar un lucru... Dumnezeu sa te ierte! Si poti zice ce vrei...Tot una este.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai nu e pierdere de timp sa sustii o prostie ca a ta?(aceea care a acolo, e undeva jumate-jumate).

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru andreidu):

Pai nu e o pierdere de timp? Oricum nu se schimba nimic.Mai ales daca e o prostie ca a lui mada.

| robby212 a răspuns (pentru andreidu):

Bine ca tu ai sesns.Te-ai bagat ca musca-n lapte.Eu va las.Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat