| andreidu a întrebat:

Care este rolul preotilor?

61 răspunsuri:
| C0nstantin a răspuns (pentru unul1):

Indobitocirea e facuta de biserica fiindca preotii sunt constienti ca gloatele de crestini sunt atat de creduli incat orice zic preotii gloatele se supun una doua fara sa mai gandeasca de aici rezulta ca BOR este una din cele mai profitabile afaceri. Daca acum BOR ar scoate un os uscat si ar zice ca apartine unui sfant una doua s-ar aduna prostimea sa mearga sa baleasca peste ele.

| robby212 a răspuns (pentru andreidu):

Aaaa, scuze.Acum am vazut ca tu ai pus intrebarea, deci nu te-ai bagat ca musca in lapte, dar aproape.
Pai daca tu comentezi cat te tine gura(in cazul de fata, tastatura), crezic a se schimba ceva.Nu se schimba nimic copile, absolut nimic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Pierdere de timp e, dar prostie nu. E aici o persoana, i-am uitat numele, oricum era ceva gen qwewrer, mai nou l-a schimbat, care numai teorii ale conspiratiei vede, teorii ale masonilor, care sunt satanisti, cica. laughing Nu destul ca biblia omoara niste neoroni, destul de multi, mai vine si popa cu elicopterul cu insecticid rolling on the floor
Ce e jumatate-jumatate?

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Să paraziteze comunitățile umane și să jecmănească pe fraieri de bani.

| a răspuns (pentru U2lrish):

Nu mai conteaza cati.Dar lumea asta se desrama de tot cu teroristi care pretind a fi preoti.Or fi si preoti cinstiti dar majoritatea mananca banii oamenilor.
De ce oare aproape toti preotii au burtile pline?winking

| RAY a răspuns:

Da e te fura in mod civilizat

Răspuns utilizator avertizat
| Earthroot a răspuns:

Eu nu vad sa aiba vreun rol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne curete de bani.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un reprezentant al religiei!
Pa, pa.

| Nucreeed a răspuns (pentru Legiuitoarea):

rolling on the floor) "buna."; "pa, pa" chiar nu poti sa raspunzi fara astea?rolling on the floor

| Nucreeed a răspuns (pentru robby212):

Esti dus rau omule scuze ca'ti zic...am citit si eu tot ce ai zis pe aici...nu pot sa cred cata prostie zace in tine rolling on the floor)))

NOname
| NOname a răspuns:

Să prostească, să manipuleze, să cerşească şi să strângă averi din banii oamenilor.

Nişte şarlatani care duc un mod de viaţă parazitar.

| zurick a răspuns:

Salut! Rolul preotului e sa ne invete sa credem cu adevarat in Dumnezeu, dar nu-si fac intotdeauna[sau mai de4 loc]treaba.

| Mădă0611 a răspuns (pentru andreidu):

Poate de aia se duce dracu, pentru ca nu avem catedrala $m€k€ra thinking, si maicuta cosmica [rolling on the floor] a zis ca daca termina casa, ăăă templul, sau ce e aia, "tatal ceresc o sa prelungeasca starea Terrei cu 2000 de ani", doar ca n-are bani, deci e bai.

| tlaura a răspuns:

Sa te invete despre religie happy

| relian a răspuns:

Sa umple buzunarele lor si a celor care ii conduc pe ei.Si sa stringa cit mai multi clienti care sa cotizeze sa le faca viata mai luxoasa.Bine unia or sa spuna stai ca pe unia ii si ajuta.Da insa si asta face parte tot din acest job, sa arate caei ajuta, ca altfel cum te-ar prinde de client.Si cum spunea cineva pe aici maiau roulul de a prostii si a tine la nivelul asta masele ca de acolo le vine malaiul. Daca te-ar invata sagindesti bine, daca ti-ar spune adevarul el ce ar face dupa? La sapa nu sar duce nici mort, asa ca uite rolul lui.

| Dianaioana79 a răspuns:

Preotii sunt cei care slujesc in Casa Domnului (in Biserica), ei au un dar aparte fata de ceilalti oameni pe care il primesc prin Taina Preotie adica prin Hirotonire. Preotii nu ne invata de rau ne spun exact ceea ce scrie in Sfanta Scriptura, dar poate ca voi ati citit Biblii din alte religii si vad ca v-ati tampit de tot.

| viorel94 a răspuns:

Rolulo preotului este de a -i ajuta pe oamnei pe calea mantuirii, de a le asculta necazurile, a le da sfaturi si a fi slufitor al Sfantului Altar.

| tlaura a răspuns:

Sa te invete pe tine de religie cool

| Polonic1 a răspuns:

Sa ia banii de la prosti si sa faca propaganda politica.De aceea ia biserica anual 71 de milioane de euro stand degeaba.

| milan9 a răspuns (pentru U2lrish):

Salariul preoților ESTE impozitat, ei fiind categoria bugetară care din cauza acestei impozitări are cel mai mult de suferit. Nu este nici o gluma, iată de ce:

Statul nu oferă decât 40 % salariul brut, IMPOZABIL (!) al preoţilor, bani din care o mare parte rămân fie tot la stat (impozitare pentru toate cheltuielile referitoare la C.A.S., sănătate, șomaj, pensie, etc) fie la Episcopie (un volumul de cărţi şi reviste destinat lor, pe care nu îl pot valorifica...).

- Dacă pe de o parte, banii pentru pomelnice nu sunt impozitaţi (cu acel 16% ), totuşi statul s-a dispensat de plata a 60% din salariul preoţilor, astfel încât ei nu primesc de la stat decât aproximativ 40 %. Din aceşti bani însă, ei au de restituit statului toate cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc.

| PukaTha a răspuns:

Sa fure bani de la credinciosi atata zic!

| robby212 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Vedeti si voi cine stie? Felicitari! Total de acord!

| robby212 a răspuns (pentru Nucreeed):

Te intrec? Eu cred ca nu.happy

| EmaS a răspuns:

Vrei sa te faci preot?