| mentholinks a întrebat:

Care e rolul lui Dumnezeu in viziunea Bisericii Ortodoxe si nu numai in afara de a asculta toate rugaciunile si a fi la cheremul preotilor?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti'ai gasit si tu ora la care sa pui intrebarea laughing

In principal preotii(cu foarte mici exceptii) o fac pentru bani.
Biserica ortodoxa isi expune Dumnezeul iubitor, prin cele 10 porunci.
Oricum cu sau fara, oamenii sunt aceeasi. Biserica candva facea parte din conducerea statului controla multimea, detinea puterea, ea era alpha si omega.
Cred ca la asta te referi nu?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Mie mi se pare ca Biserica a preluat toate fraiele cum s-ar spune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Pai da... unde calca un preot ...se face o catedrala big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca erai crestin ortodox, cunosteai cuvantul Domnului, stiai ca s-a intrupat si a avut o misiune de implinit pe pamant ca om, nici nu intrebai fiindca stiai.dar tu habar nu ai.dar nici de stiut nu merita fiindca nu ai o gradina[MINTE}propice samanarii cuvantului.este nearata, intelenita plina de pietre{prejudecati}si de buruieni.si in loc de gospodari care sa se ocupe de gradina asta, nu ai decat niste animale care se pisa peste tot marcandu-si teritoriul, rad si se dau mari facand pe desteptii, uitandu-se cu jind in gradina altora plina de roade bune de mancat, care au poarta deschisa dar nu-i duce mintea sa intre.sant prea prosti in asa zisa lor intelepciune.bat pariu pe ce vrei tu ca nu ai inteles nimic din ce am indrugat eu aci si doar am vorbit romaneste.