| andreidu a întrebat:

Care este rolul preotilor?

61 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vrei sa te faci preot?

| MMihai a răspuns:

Să paraziteze comunitățile umane și să jecmănească pe fraieri de bani.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un reprezentant al religiei!
Pa, pa.

| Nucreeed a răspuns (pentru Legiuitoarea):

rolling on the floor) "buna."; "pa, pa" chiar nu poti sa raspunzi fara astea?rolling on the floor

| robby212 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Vedeti si voi cine stie? Felicitari! Total de acord!

NOname
| NOname a răspuns:

Să prostească, să manipuleze, să cerşească şi să strângă averi din banii oamenilor.

Nişte şarlatani care duc un mod de viaţă parazitar.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns:

Eu sunt facut de tine retard.Tu esti din nastere.Te rog, nu ma pune sa te jignesc, este post, plus este si Vineri.Iti zic doar un lucru... Dumnezeu sa te ierte! Si poti zice ce vrei...Tot una este.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru andreidu):

Bine ca tu ai sesns.Te-ai bagat ca musca-n lapte.Eu va las.Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Da e te fura in mod civilizat

| relian a răspuns:

Sa umple buzunarele lor si a celor care ii conduc pe ei.Si sa stringa cit mai multi clienti care sa cotizeze sa le faca viata mai luxoasa.Bine unia or sa spuna stai ca pe unia ii si ajuta.Da insa si asta face parte tot din acest job, sa arate caei ajuta, ca altfel cum te-ar prinde de client.Si cum spunea cineva pe aici maiau roulul de a prostii si a tine la nivelul asta masele ca de acolo le vine malaiul. Daca te-ar invata sagindesti bine, daca ti-ar spune adevarul el ce ar face dupa? La sapa nu sar duce nici mort, asa ca uite rolul lui.

| Mădă0611 a răspuns:

Incatusarea mintii, indobitocirea populatiei. Toate aberatile crestinilor care nu sunt din biblie sunt de la preoti.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa e.
Subscriu.

| unul1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Indobitocirea populatiei se face de politicieni care nu ofera un sistem educational mai bun, nu de preoti.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda.Daca esti contra lor, de ce mai scrii aici?

| HueyFreeman a răspuns (pentru robby212):

Because of reasons. De libertatea de exprimare ai auzit?

| Lizzu a răspuns (pentru unul1):

Si Biserica si Guvernul se inteleg atat de bine unii cu altiiwinking nu ai idee cum.

Noi, cetatenii sclavi si oile, suntem lingusiti doar cand se vrea ceva de la noi si atat. Cand nu mai suntem buni nimeni nu ne mai vrea.

Dati-va seama odata de prostiile rostite si de preoti si de politicieni. Sunt identici. Nici unul mai presus si nici unul mai jos.

| Mădă0611 a răspuns (pentru unul1):

Ce treaba au politicienii cu educatia? Sa vad incotro bati, sa stiu cum sa iti raspund.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Ia zi rolul preotilor, ca vad ca esti pro, si iti raspund apoi.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este slufitorul Domnului.El incearca sa adune toti oamenii la dreapta Credinta.El este alaturi de oameni la toate.Si la bine si la rau.Nu am timp sa stau, dar mai am multe.Si ei sunt oameni, dar oameni care au fost invatati sa fie buni si ajutatori (unii dintre ei).

| robby212 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Normal ca am auzit.Dar nu are nici un sens sa sustii o prostie si sa intri in sectiuni unde se discuta de Dumnezeu si de Sfinti, daca tu esti contra lor.Nu are logica.

| HueyFreeman a răspuns (pentru robby212):

Si unde vroiai sa posteze? La Dragoste & Sex?

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

"Unii dintre ei". Oameni buni si ajutatori sunt si altii, care nu sunt preoti. Daca biblia te impiedica sa cunosti si intelegi lumea asa cum e, preotul te obliga sa gandesti ca el, deci invataturile biblie, asa cum le-a inteles el, + ce ii mai debiteaza lui creierasul, numai teorii ale conspiratiei, astfel lumea isi pune creierul intr-o cutie, inchide cutia cu lacatul si da cheia preotului, duminica la slujba, cutiile sunt deschise si adaugate noi informatii eronate, pe care oamenii le iau de bune, asta prima parte, sa nu mai zic de cei "altii", care nu sunt "buni" si "ajutatori".

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine ca tu esti mai presus de oameni.Sunt preoti care vor sa bage prostii in capul oamenilor.Dar asta se intampla datorita lipsei de creier a majoritatii dintre noi.Ne e greu sa gandim ce e bine si ce nu.Dar care stiu sa faca asta, isi dau seama ce e bine si ce nu.Dar oricat incerc, mai bine o las balta, degeaba iti zic...

| robby212 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Unde vor ei.Dar nu la Religie daca sunt contra ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

N-am zis ca sunt mai presus. Lipsa de creier din cauza cui? Cine te tine sa nu faci diferenta dintre real si imaginar, imaginar care, asa cum ziceam, iti incatuseaza mintea? Binele si raul oricum nu exista, dar din fericire, avem empatie, din cauza ei "te mustra constiinta" cand faci ceva "rau", nu e nevoie de o carte si niste barbosi care sa iti spuna ca e bine sau rau ce e bine sau rau pentru ei, pentru ca se poate ca pentru altii sa fie invers, dar n-ai cu cine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Daca ceva are cumva legatura cu tine, dar tu nu vrei, nu zici ca nu vrei, nu esti de acord cu x treaba? Mi-am amintit un articol vazut ieri :)) http://ortodoxiatinerilor.ro/......asturbeaza Astia de ce vorbesc despre asa ceva daca sunt contra?

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai nu e pierdere de timp sa sustii o prostie ca a ta?(aceea care a acolo, e undeva jumate-jumate).

| robby212 a răspuns (pentru andreidu):

Pai nu e o pierdere de timp? Oricum nu se schimba nimic.Mai ales daca e o prostie ca a lui mada.

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns (pentru unul1):

Indobitocirea e facuta de biserica fiindca preotii sunt constienti ca gloatele de crestini sunt atat de creduli incat orice zic preotii gloatele se supun una doua fara sa mai gandeasca de aici rezulta ca BOR este una din cele mai profitabile afaceri. Daca acum BOR ar scoate un os uscat si ar zice ca apartine unui sfant una doua s-ar aduna prostimea sa mearga sa baleasca peste ele.

| robby212 a răspuns (pentru andreidu):

Aaaa, scuze.Acum am vazut ca tu ai pus intrebarea, deci nu te-ai bagat ca musca in lapte, dar aproape.
Pai daca tu comentezi cat te tine gura(in cazul de fata, tastatura), crezic a se schimba ceva.Nu se schimba nimic copile, absolut nimic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Pierdere de timp e, dar prostie nu. E aici o persoana, i-am uitat numele, oricum era ceva gen qwewrer, mai nou l-a schimbat, care numai teorii ale conspiratiei vede, teorii ale masonilor, care sunt satanisti, cica. laughing Nu destul ca biblia omoara niste neoroni, destul de multi, mai vine si popa cu elicopterul cu insecticid rolling on the floor
Ce e jumatate-jumatate?

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns (pentru robby212):

Esti dus rau omule scuze ca'ti zic...am citit si eu tot ce ai zis pe aici...nu pot sa cred cata prostie zace in tine rolling on the floor)))

| Mădă0611 a răspuns (pentru andreidu):

Poate de aia se duce dracu, pentru ca nu avem catedrala $m€k€ra thinking, si maicuta cosmica [rolling on the floor] a zis ca daca termina casa, ăăă templul, sau ce e aia, "tatal ceresc o sa prelungeasca starea Terrei cu 2000 de ani", doar ca n-are bani, deci e bai.

| robby212 a răspuns (pentru Nucreeed):

Te intrec? Eu cred ca nu.happy

| zurick a răspuns:

Salut! Rolul preotului e sa ne invete sa credem cu adevarat in Dumnezeu, dar nu-si fac intotdeauna[sau mai de4 loc]treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne curete de bani.

| BlackSulphur a răspuns:

Cum ce rol au preotii? Eu ne curata de "ochii dracului", adica bani, in fiecare duminica! Si sarbatori etc., ar trebui sa le fim multumitori ca unii mor de foame in timp ce Preaviolatul Daniel umbla cu "haurul" pe el!

Răspuns utilizator avertizat
| tlaura a răspuns:

Sa te invete despre religie happy

| tlaura a răspuns:

Sa te invete pe tine de religie cool

| Polonic1 a răspuns:

Sa ia banii de la prosti si sa faca propaganda politica.De aceea ia biserica anual 71 de milioane de euro stand degeaba.

| Earthroot a răspuns:

Eu nu vad sa aiba vreun rol.

| a răspuns:

Sincer,in opinia mea:niciun rol.
Singurul lor rol este sa ne manance banii pe inmormantari, botezuri etc.
Nu am incredere in ei deloc mai ales dupa cate s-au dat pe la tv!winking

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns (pentru U2lrish):

Nu mai conteaza cati.Dar lumea asta se desrama de tot cu teroristi care pretind a fi preoti.Or fi si preoti cinstiti dar majoritatea mananca banii oamenilor.
De ce oare aproape toti preotii au burtile pline?winking

Răspuns utilizator avertizat
| MasterBoY1234 a răspuns:

Cred ca sa behaie niste slujbi pentru bani si sa ne mucegaiasca peretii cu aghiazma big grin laughing

| Dianaioana79 a răspuns:

Preotii sunt cei care slujesc in Casa Domnului (in Biserica), ei au un dar aparte fata de ceilalti oameni pe care il primesc prin Taina Preotie adica prin Hirotonire. Preotii nu ne invata de rau ne spun exact ceea ce scrie in Sfanta Scriptura, dar poate ca voi ati citit Biblii din alte religii si vad ca v-ati tampit de tot.

| PukaTha a răspuns:

Sa fure bani de la credinciosi atata zic!

| viorel94 a răspuns:

Rolulo preotului este de a -i ajuta pe oamnei pe calea mantuirii, de a le asculta necazurile, a le da sfaturi si a fi slufitor al Sfantului Altar.