| WholeWorldTeam a întrebat:

Care este versetul din biblie care spune ca daca aducem pe cineva la pocainta ne vor fi iertate pacatele si multime de faradelegi se vor acoperii? Tot caut versetul si numai nu il gasesc. funda.Din biblia ortodoxa va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"19. Fraţii mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr şi-l va întoarce cineva,
20. Să ştie că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui îşi va mântui sufletul din moarte şi va acoperi mulţime de păcate." Iacov cap 5
Deci dragi crestini v-am demostrat ca va cunosc biblia mai bine decat voi.

11 răspunsuri:
| AdryanaN5 a răspuns:

Nu exista un astfel de verset. Exista alte versete care spun ca trebuie sa depunem marturie ca ei sa se salveza.

| danut a răspuns:

Nu mai cauta, nu exista un asemenea verset cu o asa interpretare.
Este imperios necesar ca un crestin sa faca cunoscuta credinta si nadejdea sa dar asta nu implica iertarea pacatelor. Exista un verset care spune ca va fi fericit acela care v-a da "doar" un pahar de apa unuia dintre urmasii lui Hristos dar fara conditia iertarii.
Matei 10, 42. Si oricine va da de bãut numai un pahar de apã rece unuia din acesti micuti, în numele unui ucenic, adevãrat vã spun cã nu-si va pierde rãsplata."

| danay72 a răspuns:

Nu am gasit un astfel de verset, doar Ezechiel33:7-9

| NakedTruth a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo Sebastian!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ezista asemenea verset.era doar o credinta populara ca daca aduci un pagan la credinta crestina, asta va cantari cumva la judecata iar altii sperau ca si pe lumea asta sa conteze.am intalnit destul de des in literatura, dar in biblie nu.

| NakedTruth a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja sebastian a adus versetulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sebastian? cine se inalta pre sine, va fi smerit.e bine ca exista asemenea verset, si ne mareste nadejdea si posibilitatea de a ne mantui cu inca o fapta, buna zic io.fiindca datoria noastra de crestini este de a face cunosvut cuvantul Domnului, oricarui om.si daca reusim sa-l aducem la credinta se cheama ca avem doi salvati.aducatorul si cel adus.e ceva rau in asta? nu cred.cat despre a cunoaste, sebastiene? mori de batrab si nu le stii pe toate, fiindca multe sant, bune sant si nu toate zidesc.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sunt doar habotnici, credinta in orb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Fiind si eu un fost crestin stiu ce zici.

| WholeWorldTeam explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns.Insa doresc sa arunci o privire la (Luca 18 : 10-14 ).

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Mantuit vei fi doar daca si implinesti Biblia, nu daca o stii pe de rost! Pentru memorarea ei vei primi cel mult aplauzele catorva, daca nu cumva ti le ceri singur, cum ai facut mai sus!