| xxxSecretDiscretxxx a întrebat:

Cati bani lasi la preot pe masa cand te impartasesti? Funda+vot! Urgent!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu mai mult de 2 lei.Dar depinde de posibilitati. Poti lasa linistita si 5 lei.

34 răspunsuri:
| Alex_Alexandru_1994 a răspuns:

Depinde eu sincer las cam 10-20 lei

| elenasofia a răspuns:

Din cate stiu eu 1 leu
funda? :*

| victoreanu a răspuns:

Nu dau bani pentru servicii religioase care ar trebui sa fie gratuite.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ii las pe masa.Ii dau in mana.2 lei.

| OnnlyShoT a răspuns:

Eu nu las nimic ma duc acum la preot sa ma impartasesc pe la ora 9

| Yasmin875 a răspuns:

Eu nu pun deloc.Ce ii trebuie popei bani? E prea gras.Eu decat sa dau la popa mai bine ma duc sa imi iau rochii, fuste si pantofi cu fite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa ii lasi bani nu e deja platit din taxele si impozitele platite tot de noi?

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Eu nu îi las că mă spovedesc prin sms.

| BiuL a răspuns (pentru victoreanu):

Amin!

| Hombre a răspuns:

Îi dau o capra.

| SkaterGirl112 a răspuns:

Pai, eu le las de obicei 10 lei.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu-i las.La munca cu el.De fapt, eu nu ma impartasesc...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

De preferat ar fi să îi lași o palincă, să se curețe de păcate și el, că doară îi om, ce crucea măsii!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Hombre):

Vezi că preotul vrea capră pentru cor, ai grijă ce capră selectezi.Sau cine știe, dacă e zoofil, să o îmbraci într-o rochie albă, să se simtă ca la el în Rai.Atenție,preotul nu dorește o capră care practică prostituția, vrea o fecioară!

| Liviu a răspuns:

Impartasit,cred ca aveam vreo 9 ani ultima data cand am facut asta, cat despre bani?
Acu vrea si bani? abia astept sa vina un popa la usa sa ii zic in nas ca sunt ateu laughing sa vad ce fata face la mine.
Il invit la o cafea, sa imi explice el si ' dumnezaul' lui cum sa cred si eu in ceva supranatural laughing
O sa fie o conversatie de genu...
El : Eu cred in Dumnezeu.
Eu: Eu cred in zana mesaluta.

| Weider a răspuns:

Ce sa ii dai la preot? Vezi de treaba, ca are bani destui in biserica, sa nu-i dai nici un ban!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suma trebuie sa fie atat cat isi permite fiecare, cuvantul lui dumnezeu nu are pret. nu crezi?

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Sa-i de-a ma-sa capra virgina, sa fie multumit cu una deflorata. laughing oricum e atat de subrezit incat la fiecare pas pârtâie, vrei sa-l am pe constiinta cu una virgina? rolling on the floor

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Hombre):

Nu-i nimic! Se împuternicește imediat cu o țuiculiță fiartă,măcar să nu-l ajute Dumniezo, în orice caz. Oricum, nu cred că mai ai capre neexplorate, sunt vremuri grele, sunt înfometate de mici! Ce-ți mai fac caprele?laughing

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Sunt bucuroase ca a luat-o in mana Basescu si Elena Udrea si in naivitatea lor fireasca m-a intrebat; pe cand la puscarie cei doi porumbei!? Fiind luat prin surprindere de aceasta abordare, nu prea am stiut ce sa le spun, totusi le-am spus ca in viata multe tin de sansa, noroc si de ce iti faci cu mana ta si de aceea ma gandesc că, cu putin noroc Base & Udrea poate ajunge la Jilava intru mantuire. Daca o fi asa s-au nu vom vedea, oricum eu le urez succesuri, la puscarie.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Hombre):

Mult succes le urez și eu! laughing

| Guildo a răspuns:

Depinde cat de bine se pricepe la oral, daca reuseste sa nu ma muste, ii las 50 de euro.

| milan9 a răspuns:

Nu se oferă niciodată bani la împărtăşit! Nu ştiu de unde vin răspunsurile de mai sus! Din imaginaţie..., din rea-voinţă? Există situaţii când poţi oferi o donaţie dacă doreşti, DAR NU LA ÎMPĂRTĂŞIT!

La împărtăşit, preotul se află ieşit în faţa credincioşilor, în mijlocul amvonului, ţinând cu mare grijă Potirul cu Sf. Împărtăşanie şi acoperământul (de care se ating cei care se împărtăşesc) în mâna stângă, pe când în mâna dreaptă ţine linguriţa cu care împărtăşeşte rândul de credincioşi.

Cine a văzut vreodată în istoria bimilenară a Bisericii, un preot primind bani în timpul împărtăşirii credincioşilor? happy

| Jackul336 a răspuns:

Ce noroc au popii ca suntem pacatosi asa mai fac (multi dintre ei) un ban

si 10 lei e ban dca e sa ne gandim ca un muncitor necalificat ia pe 180 de ore de munca fizica, un salariu in mana de 900 lei deci 5 lei pe ora

el pentru 6 minute ar merita o fisa de 50 de bani

chiar ca se potriveste intrebarea "cati bani"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe masa? in cutia milei doar daca vrei.ce ierarea e pe bani?

| anonimg a răspuns:

Domnul Isus nu-mi ia bani cand mijloceste pentru mine inaintea Tatalui ceresc.

| DANIEL72 a răspuns:

De cate ori te-ai impartasit? de pui asemenea intrebare.si sti ce este impartasania? cine ti-a spus ca se plateste dupa impartasanie? nu se da nici un leu pentru asa ceva.

| sitărescu a răspuns:

Să știi că ironii de-astea ieftine, nu arată decât o incultură față de înțelegerea Sfintei Liturghii.

Unde-i dai tu la "popă" bani la Împătășanie?

Dacă te referi la Spovedanie, la MĂNĂSTIRE cât și la BISERICA e GRATIS!

Nimeni nu-ți condiționează să dai bani la Spovedanie, că altfel nu te primește.

Așa ceva pot spune sau pretinde doar niște persoane rău-voitoare care nu au nici o legătură cu ortodoxia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

No comment.