| SingleForOne a întrebat:

Cam cati bani se ofera la preot si dascal pentru un praznic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că cer/ pretind minim 100 de lei!
Dar î-i poți întreba!
Personal consider total nebiblic asemenea cerințe/ pretenții din partea unora care se-pretind a-fi slujitori ai-Lui Dumnezeu!
Totuși, de ce/ pentru ce anume i-ai oferi unei fețe bisericești, (cum se zice) bani?
Doar pentru niște vorbe de binecuvântare?
Nu te sfătuiesc să apelezi la astfel de persoane care pretind sume de bani în schimbul unor astfel de "servicii"!
Aceștia nu pot fi altceva decât niște farisei fățarnici!
Nu ai nevoie de "serviciile" lor; ferește-te de ei!
Tu însuți poți spune o rugăciune binecuvântând masa aceea!
Nimeni nu e mai presus înaintea Lui Dumnezeu!
Oare Iisus așa i-a învățat pe ucenici?
Chiar și Evanghelia se-predică în schimbul unei "donații" / dăruiri în mod fals și trunchiat, de pastorii din bisericile neoprotestante!
Ce le-a zis oare Iisus ucenicilor săI înainte de ai-trimite în lume de a-propovăduii Evanghelia?
Iată, Eu vă trimit în lume ca-pe niște oi în mijlocul unor lupi!
Dar nu disperați, căci Eu voi fi mereu cu voi până la sfârșitul lumii!
În orice casă veți intra, să binecuvântați acea casă și pe cei de sub acoperișul ei care vor primii Evanghelia; iar însă pe cei ce nu vor primii Evanghelia, să plecați de acolo, nu înainte de a-vă scutura praful de pe încălțăminte!
Adevărat vă spun că în ziua necazului cel mare, cu mult mai greu le-va fi lor decât Sodomei și Gomorei!
Căci, nu au primit Evanghelia, și nu au vrut să știe ea!
Pe unde veți merge, să nu luați nimic cu voi, decât cele necesare trupului!
"În dar a-ți primit, în dar să dați"!

Cuvântare de rămas bun a-lui Pavel fraților din Efes

"În toate privințele v-am dat o pildă, și v-am arătat că lucrând astfel, trebuie să ajutați pe cei slabi, și să vă aduceți aminte de cuvintele Domnului Isus, care Însuși a zis: "Este mai ferice să dai decât să primești" (Fapte 20:35).

7 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Niciunul. am fost la o gramada de praznice si nu am dat niciun ban. nu te obliga nimeni sa dai

| fllu07 a răspuns:

Isus Cristos a spus: "fără plată ați primit, fără plată sa dați"
Acu dacă tu crezi ca Isus Cristos ar fi pretins bani celor cărora le-a făcut un bine, i-a vindecat, ia hranit, ia înviat. ce sa zic. E alegerea ta.

| SingleForOne explică (pentru fllu07):

Da, asta-i una, dar in realitate cu preotii corupti, te lasa si cu decedatul in casa sau il ingropi in gradina sau pe camp. Pur si simplu, "nu te gandesti la sufletul tau si la sufletul celui decedat, te gandesti numai la bani, cum sa-i aduni, cum sa-i strangi, etc., banii se duc fie ca vrei sau nu vrei, iar pe lumea cealaltă nu iei nimic, elibereaza-te de dorinta de avutie, si vei avea fericirea si bogatia in rai". Ce face el cu banii? Se lauda ca da la saraci, ajuta copii, ajuta batraneii, doar nu se va lauda singur de rau sau sa ma fi luat cu el la cearta, sa dovedeasca ceva.
Dar na, oricum, se rezulta la concluzia de mai sus, ca nu va face nimic, ba chiar ma considera si pacatos, si nu sta el cu "nebunii dupa bani". Asta mi s-a spus (intr-o alta forma mai draguta, cand o spune el, preotul, dar si de la prieteni, vecini, si mai multe parti ale lumii noastre, in general (in special online).
Deci, na, ce sa fac? laughing
Inmormantarea este inmormantare, praznicul este praznic, si asa vrea toata familia si vecinii. Dupa aceeasi logica, si medicina si doctorii ar trebui sa mearga dupa acelasi principiu, ca doar e vorba despre sanatatea si viata unui om, dar na, te lasa sa mori daca nu ai bani sau in ultimul caz, tu si familia sunteti ingropati in datorii...

| fllu07 a răspuns (pentru SingleForOne):

Da. E adevărat. Am cunoscut cazuri. Dar asta este un semn ca nu fac parte din închinarea adevărată, sau aprobată de Dumnezeu. Isus Cristos a spus: "Păziți-vă de profeții falși, care vin la voi în haine de oi, dar care pe dinăuntru sunt lupi flămânzi! 16 După roadele lor îi veți recunoaște. Se culeg vreodată struguri din spini sau smochine din mărăcini? 17 Tot așa, orice pom bun dă roade bune, dar orice pom rău dă roade rele. 18 Pomul bun nu poate da roade rele, nici pomul rău nu poate da roade bune. 19 Orice pom care nu dă roade bune este tăiat și aruncat în foc. 20 Într-adevăr, după roadele lor îi veți recunoaște pe acești oameni." Atunci dacă faptele lor nu îi califică drept continuatori ai lui Isus Cristos, de ce sa mai urmezi niste șarlatani? Caută adevărul, el există, si pentru asta a venit Isus în lume, sa ne învețe adevărul si să demaște minciuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SingleForOne):

SingleForOne, e adevărat tot ce zici în mare parte!
Nu uita însă că lumea e rea, oarbă și nechibzuită!
Nu te-uita în gura lumii rele, ci, caută de te uită în adâncul tău!
E adevărat că la spital ești nevoit a-da bani fie de vrei sau nu!
Ori dacă nu ai, ești nevoit să răbzi!
Însă, să ști ca una e religia și alta e creștinismul cel adevărat!
Religia pune accent în mare parte pe tradiție și formalități religioase, ba chiar unele adăugate/ trunchiate dealungul anilor!
În mod special cea ortodoxă, când vine vorba de înmormântarea mortului!
Nu zic că e rea intenționată, Doamne ferește ci, mai degrabă greșit înțeleasă/ învățată în unele locuri!
Ceea ce vreau să zic e că, acelea nu sunt altceva decât niște ritualuri/ formalități de înmormântare a mortului - îndoctrinate adânc în mintea adepților ortodocși; cu ideea de-a i-se face slujba de înmormântare cu toate acele pregătiri, + pretextul ca preotul să fie plătit de cei îndurerați; căci astfel să supraviețuiască și el!
Greșit și foarte grav, și-și foarte rău este că, unii, dacă nu chiar majoritatea au făcut un obicei din aceasta, pretinzând sume de bani foarte mari!

Matei 23

4. Ei leagă poveri grele şi dificil de dus şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei înşişi nici măcar cu degetul nu vor să le mişte.

Mortul oricum ar fi fost el, și oricum ar-fi trăit el pe lumea aceasta, nu i-se mai poate face nimic altceva decât ca, cei îndurerați să spere că e acolo în locul cel bun; în Împărăția Cerurilor, și nu în chinul cel veșnic!
Personal nu a-și apela la un preot fie că e ortodox, catolic, sau pastor neoprotestant!
Fiindcă nu mai pot schimba nimic odată ce mortul a murit!
Dacă totuși dorești să chemi un preot care să oficieze slujba de înmormântare, atunci cheamăl!
Dar să-l întrebi înainte dacă pretinde bani!
Dacă zice că nu, că nu e nevoie, numai dacă te împinge inima; atunci poți să alegi să nu-i dai, ori să-i dai după apreciere și / sau posibilitățile tale financiare!
Însă dacă-ți cere bani, nici să nu mai stai de vorbă cu el!
Acesta este/ poate fi un posibil lacom după bani ce-și face griji după grija zilei de mâine!
Iar dacă e așa, atunci poți face atât tu o rugăciune, cât și membri/ apropiații celui decedat o rugăciune de binecuvântare, și de rămas bun!
Nu e o mare pierdere dacă î-ți va cere bani, căci banii vin și iar pleacă, și + "odată e o înmormântare"!
Numai că pierderea cea mare este că astfel se strică caracterul și credința lor, căci banul orbește foarte tare!
Alții care poate au o situație mai dificilă vor fi obligați/ nevoiți să-l/i plătească pentru a li-se îngropa decedatul!

Exod 23:8

8. Să nu primeşti daruri, căci darurile orbesc pe cei ce au ochii deschişi şi sucesc hotărârile celor drepţi.

| SingleForOne explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu toate acestea, am si eu ideile mele economice si politice (adica, cum se face lumea). De multe ori discutam cu cativa oameni ca as fi loat singur acest rol (de calauzitor si/sau conducator), dar na, nu depinde de mine, nu am pasiune sau rabdare sa citesc astfel de texte, din motivul mentionat mai sus. Lumea se increde extrem de mult in institutii si statusul unei persoane, adica preot e preot, si doctor e doctor, etc. Daca i-au si fac predica din cartea sfanta, ma arunca oamenii afara si degradez imaginea familiei, pentru ca nu sunt preot sau ceva... laughing

Nu de alta, dar am un praznic in familie, si intrebam orientativ ca sa fac niste planuri la cererea familiei.

| Radu13819 a răspuns:

Depinde de zona, depinde de preot