| PsychoDLight a întrebat:

Ce a vrut sa transmita Michelangelo in Crearea lui Adam?

http://www.urmatorulpas.com/2011/10/19/substraturi-in-ca pela-sixtina/

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Am mereu impresia ca faptul ca Adam este aproape de Dumnezeu dar nu il poate atinge inseamna ceva simbolic..si anume, ca noi oamenii suntem aproape perfecti.dar acel aproape nu o sa ne dea niciodata pacea si linistea pe care o cautam atat...

3 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Dau copy-paste pe ultima fraza a comentariului din link
"Sa fie faptul ca Dumnezeu e doar in capul unora? Sau a vrut sa transmita simbolic ca legatura noastra cu Divinitatea(Constiinta Suprema ) e o stare intima a constiintei noastre ce nu are nevoie de intermediul pervers al bisericii?"

| Angel0 a răspuns:

Mesajul este doar pentru cine stie sa-l interpreteze.Fiecare intelege cat il duce "ratiunea". Vezi raspunsul lui Wooden.

| MMihai a răspuns:

Greu de spus.