| Hammurabi a întrebat:

De ce în operele lui Michelangelo, personajele masculine înfățișate nud (statuia lui David, Capela Sixtină, etc), au un penis extrem de mic?
De ce doar în privința asta a deformat Michelangelo realitatea?

Răspuns Câştigător
| Allhambra a răspuns:

Da, toate operele antice grecești au penisul exagerat de mic, degeaba au tot încercat unii pe aici să spună că nu e așa, că e normal, că bla, bla, bla.
Explicația o dau istoricul francez Thierry Eloi și specialista Ellen Oredsson :
„În Grecia antică, sexul mare era asociat cu prostia, poftele şi urâţenia. Cu cât penisul era mai mic, cu atât posesorul său era considerat mai… raţional şi deştept! Se credea că un bărbat, cu cât are sexul mai mic, cu atât este mai înclinat să-şi folosească mai mult creierul".

| relian a răspuns (pentru Allhambra):

Michelangelo nu a trait in antichitate. Se pare ca istoricul tau francez cit si tu, uitati chestia asta.
Mai degraba eu cred cauza a fost religia, pentru ca respectivul a trait in evul memdiu nu in antichitate.
In evul mediu biserica conducea lumea, asa ca scule mari bateau la ochi, nu erau bine vazute de doctrina religioasa a vremii.De fapt si sa vorbesti despre sex pe atunci trebuia sa o faci pe ascuns, sau nu public.

| Allhambra a răspuns (pentru relian):

Am vorbit eu de Michelangelo?
Am spus că de acolo de la operele antice grecești au pornit reprezentările cu penisul exagerat de mic, și explicația o dau cei doi specialiști.
Nu numai Michelangelo a făcut chestia asta. Au făcut-o și alții înaintea lui și după el.

| relian a răspuns (pentru Allhambra):

Nu stiu despre cine ai vorbit, dar intrebarea se referea la Michelangelo nu la antichitate, asta am vrut sa arata, de fapt a fost observatie.

Aia din antichitate au scluptat asa pentru ca asa aveau ei penisul mic, altii din evu mediu, pentru ca religia iar fi pus pe rug daca bagau ceva scule mai performante laughing

48 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Este simplu frate, Michelangelo nu a deformat realitatea... David când i-a fost făcută statuia stătea dezbrăcat și cu penisul în stare fleașcă, iar fiind dezbrăcat ii era frig și automat penisul s-a micșorat

| RAY a răspuns:

Most likely because of the prudishness of Pope Julius II, who commissioned the fresco, and of the times in general. Michelangelo and other artists had to adapt to the expectations and tastes of their patrons and society. His patron and the public then likely would have considered a penis of natural size to be vulgar. Google

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru RAY):

Cât ți-a luat să scremi răspunsul ăsta?

| RAY a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

In older times ex in Greece a small penis was the sign of nobility while big penises were considered vulgar and associated with barbarian culture. Google

| Drimmero a răspuns:

Colegii zic ca ar fi de vina indecenta in cazul in care marimile ar fi fost la parametri naturali. Intrebarea vine, la sculpturile sau picturile in care sunt infatisate anumite zeitati sau oameni din Africa nu se mai aplica indecenta asta? Nu de alta dar alora li s-a facut ditamai mataranga de zici ca e 'sarpili' anaconda.

| relian a răspuns:

Tu intrebi de Michelangelor, dar majoritatea raspunsurilor, sau discutiilor le duceti pe vremea antichitatii laughing e bun si asa rau.
Sa rasp[unde si eu la subiect nu pe linga, a facut asa din motiove religioase, pe vremea aia religia conducea lumea, iar scule care ar fi batut la ochi laughing nu ar fi fost vazute bine de doctirna religioasa a vremii.
Daca cauti prin istorie o sa gasesti chestii ca oamenii erau indemnati de biserica sa faca sex doara pozitia clasica, orice altceva fiind considerat de rau augur laughing
Bine clasa superioara aveau alte legi, aia bagau si urgii.Dar cam asta a fost motivul, eu asa cred.

Alt motiv ar mai putea fi, meseriasu care a scluptat sa fi avut asa o scula, de acolo si chestia asta. Nu sculpta scule mari, pentru ca s-ar fi simtit el injosit de el insusi laughing
O sa spui, toti care au facut asa au pictat, sculptat scule mici aveau scula mica?
Da asa o aveau, aia din antichitate care au scuptat scule mici asa le aveau ei, pentru ca atunci nu era ca pe timpul lui Michelangelo.

Ai dat raspuns cistigator unuia care vorbeste despre antichitate, desi intrebarea se referea la evu mediu laughing sau p[oate ca unia nu stiu cei aia antichitate, cel ala ev mediu, le baga la gramada.

| Hammurabi explică:

Deci tu consideri că aceea e mărimea reală și normală a organelor genitale masculine. Ok, am înțeles.

| sofisis a răspuns:

Ca sa faca femeile sa creada ca asa e normal laughing))

| Dismally a răspuns:

Asa se facea in perioada aia, daca il facea in marime naturala opera devenea indecenta.

| Hammurabi explică (pentru Dismally):

Un penis mic e decent, un penis mare e indecent? laughing

| Dismally a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai iti dai seama ca statuia unui zeu sau a unui mare lider politic trebuia sa aiba un penis mult mai mare decat un muritor de rand, altfel l-ar fi jignit si asa s-ar fi ajuns la niste situatii penibile big grin

| Emma30555 a răspuns:

El făcea opera de arta nu o copie identica a unui personaj. Statuia lui David arata foarte bine, putem sa ne imaginam ca în stare de excitație e cu totul diferit, nu crezi?

| VoidEternal a răspuns:

Pentru ca grecii pe vremea aia considerau că un willy prea mare este vulgar și inestetic. Un penis mic era dezirabil și considerat un semn al distincției și culturii... Mă rog, și grecii astia...

A, și de obicei in reprezentări satyrii erau desenați ultra dotați, dar ei erau desconsiderați, fiind jumătate oameni jumătate animale deci cumva un penis mare era ceva animalic și sălbatic, ceva ce ar avea sau si-ar dori un barbar sa aiba.

| Hammurabi explică (pentru VoidEternal):

Mda. și eu sunt jumătate grec. Dar îmi place să cred că sunt jumătatea de la brâu în sus. laughing

| VoidEternal a răspuns (pentru Hammurabi):

Jumătate grec, jumătate satyr. laughing

| Hammurabi explică (pentru VoidEternal):

În visele frumoase... laughing

| suităr a răspuns:

Pentru acelasi motiv din cae Rubens picta femeile cum le picta. virilitatea perceputa nu era egala cu o marime falica metaforic enorma

| wildthing a răspuns:

Nu sunt cunoscator, deci e doar o speculatie, dar poate are legatura cu cenzura religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-a mai ramas material laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Statuile respective infatiseaza corpul uman in proportii reale, cat si realistice, clasice. Daca i-ar deforma proportiile nu ar mai presupune clasicismul, iar clasicismul consta in realism. Realismul este reprezentarea clasica a realitatii.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Adică vrei să spui că astea sunt dimensiunile/proporțiile reale? laughing
https://collections.vam.ac.uk/item/O39861/david-statue-michelangelo/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Iti place sau nu adevarul aceasta este problema ta, eu am raspuns la intrebare happy

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

OK.
Dacă tu consideri că asta e dimensiunea normală a organelor genitale masculine... asta e.
Cine sunt eu să te contrazic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu consider eu personal ca sunt dimensiunile corecte ale organului sexual masculin, o confirma artisul

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Păi artistul, vedem cu toții ce părere a avut (și asta era și esența întrebării) interesant era ce consideri tu.

| Nietzsch3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa fiu subiectiv dar ești un caz patologic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Ce consider eu? Probabil ca daca mentionai acest lucru inca de la inceput la intrebarea principala iti raspundeam cu o opinie personala si personalizata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nietzsch3):

Pardon?

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Am menționat de la început.
Dar dă-mi voie să reformulez că poate ai înțeles greșit.
Ce consideri tu despre faptul că Michelangelo a deformat realitatea în privința asta?

| Nietzsch3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad influentele lui Dostoievski prin tine.

| QueenSeashanty a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu consider ca a deformat realitatea Michelangelo la organul sexual masculin, daca aceasta era nelamurirea ta personala. Cat despre forma intreaga a nudului masculin sculputat, consider ca nu este cea mai corecta realizare artistica a corpului uman masculin pentru ca aveau unele greseli la proportii intr-adevar, insa din punctul meu de vedere este realist construit acest organ sexual masculin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nietzsch3):

Cred ca ai probleme, rezolva-le

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Uită-te puțin la poză și fă o comparație între mărimea penisului și mărimea unui deget de la mână. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Ok si daca fac acest lucru se rezolva? Nu stiu de ce consideri ca nu ar fi corect realizat din punct de vedere anatomic organul sexual masculin, eu personal consider ca este in regula

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu cred ca ti dat seama dar penisul este in stare flacida

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău, nu știu câți ani ai și ce experiențe sexuale ai avut până acum.
Dar dacă ție ți se pare normal ca penisul unui bărbat să fie mai mic decât jumătate din degetul de la mână... probabil ai avut niște experiențe sexuale traumatizante.
Sau dacă n-ai avut deloc până acum, ai niște informații total eronate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu mi se pare normal sa fie mai mic penisul decat este normal, dar asta este pana la urma, nu avem ce face in privinta aceasta.

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Penisurile mari in Grecia Antica erau considerate grotesti si exagerate. Mai presus de toate un penis mare indirect promova cultulura dionisiaca ( a desfranarii) in opozitie cu valorile morale din acel timp.

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Mie imi pare rau ca te injosesti in asa mod, cu sinceritate iti spun ca faci de ras descendenta greaca pe care pretinzi ca o ai. Incerci sa ne impui propriile conceptii si idei dar este evident ca tu esti cel cimplexat de marimea penisului, lamentabil. Cu fircare cuvant pe care l rostesti imi mor cateva sute de mii de neuroni numai gandindu ma la imbecilitatile pe care le scoti pe gura.

| Hammurabi explică (pentru RonaldoGOAT):

Te simți ofensat de comentariile mele?
Sau discriminat? Care e motivul pentru care jignești?
Sau consideri că n-avem dreptul la liberă exprimare atunci când e vorba de un subiect sensibil pentru tine?

| RonaldoGOAT a răspuns:

In perioada Renascentista, marimea organului genital masculin, infatisat de Michelangelo respecta proportia absoluta, ideala (numarul de aur 1, 618).

| Hammurabi explică (pentru RonaldoGOAT):

laughing Tocmai, e singura chestie care nu respectă proporția Phi.
Sculptorul grec Phidias a avut sculpturi (considerate vulgare și dezaprobate la acea vreme) în care proporțiile erau corecte.
Iar matematicianul italian Luca Pacioli recunoaște că "proporția divină" are excepțiile ei.

| Nietzsch3 a răspuns (pentru RonaldoGOAT):

Vad un progres exponențial raportat la nivelul în care te am găsit. Dar chiar și asa nu te ai putut detasa de gândirea Facebookhista; Nu pot sa zic ca ai gândirea unui protozoar (deși o deții) în faza incipienta dar e destul de evident ca ești un nevrotic și schizofrenic de la atâtea lecturi mediocre. Doar marii clasici te pot reanima. Dă-mi mesaj și te inițiez într o discuție de intelectuali.

| Nietzsch3 a răspuns:

Continui cu aceleași bazaconii generate de materia cenușie.

| Gigelcucapdepruna a răspuns:

Deoarece Michelangelo o avea la fel de mica, iar cand isi facea operele, voia sa nu fie singurul cu penisul mic