| WhatheWow a întrebat:

Pe cind lucra la Capela Sixtina, Michelangelo a urcat intr-o cariera de piatra pentru asi alege cea mai buna piatra pentru sculpturile sale. A stat acolo pe munte citeva zile iar intr-o seara privind apusul a avut o revelatie si a spus : Dumnezeu este omul si omul este Dumnezeu! Ce a vrut sa spuna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avea dreptate.amandoi creeaza. Dumnezeu oameni vii artistul idoli neinsufletiti din piatra.

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Adica omul poate ajunge si el la Dumnezeire, insa deosebit de greu.

| dragos9234 a răspuns:

Adica dumnezeu este in mintile oamenilor doar.

| Jardelin a răspuns:

Interesant! Nu stiam de latura asta mistico-filosofica a lui Michelangelo! Eu am auzit ca ar fi spus altceva in timp ce se scarpina in cap: "De-as avea un picamer!"...