| 220V a întrebat:

Ce au ateii de oferit si oamenii religiosi nu si invers?

Răspuns Câştigător
| Progeniturã a răspuns:

Unii atei chiar nu sunt interesati sa ofere ceva oamenilor religiosi, iar crestinii chiar daca incearca nu au ce sa ne ofere pentru ca au prea multe informatii esuate in legatura cu Dumnezeu si Biblie. Eu, sunt ateu, mama mea e crestina, dar a ales sa faca studiu biblic cu Martorii lui Iehova. Eu doar asist la discutiile lor, si am realizat cat de putine lucruri stiu crestinii in legatura cu Dumnezeu.
-peasants

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Duucu):

Voi credeți într-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrăjitoare, demoni, bețe care se transformă în șerpi, mâncare care cade din cer, oameni care merg pe apă și toate felurile de povești magice, absurde și primitive, și spuneți că noi suntem cei care au nevoie de ajutor? - Dan Barker
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti.Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia" - Albert Einstein

| Never4ever a răspuns (pentru Mădă0611):

Da...dar daca ar fi adevarat tot ceea ce credinciosii afirma ei au de castigat iar ateii de pierdut dar daca este adevarat ceea ce atei spun crestii nu au nimic de pierdut si nici ateii nu au nimic de castigat.E logic, nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Never4ever):

Pariul lui Pascal, a? Nu prea.
1. Nu au libertate, sunt prizonierii superstitiilor. Ai o singura viata si te inchini necunoasterii, ma rog, pentru unii n-o fi bai.
2. Poate au gresit zeul la care se inchina, deci isi pierd libertatea degeaba.
3. Orice zeu ar fi, nu cred ca ar pedepsi o nanosecunda de necredinta cu o eternitate de suferinta, mai ales daca ai bun simt, chiar daca esti ateu.
4. Daca e egoist si bla bla bla, daca nu-l iubesti mai mult decat orice pe lume, adica urmezi acel pariu, tot in iad te trimite.
5. Credinciosii se inseala. Documenteaza-te despre aparitia, evolutia si disparitia/inlocuirea religiilor (migrarea spre mai bine - interes - profit).

| CryChristiAN a răspuns (pentru Alphawolf):

Realism bazat pe ce? Sa stii ca voi va bazati pe stiinta ( care are dreptate si e adevarat ce zice din punctul meu de vedere) care lucreaza mana-n mana cu religia.

| shippuden a răspuns:

Ateii ne ofera branza si smantana iar religioasi cartofi si salata. laughing...ce intrebare stupida...

| Chαяtreux a răspuns:

Oamenii religioşi au de oferit adevărul - că suntem opera lui Dumnezeu, iar ateii au de oferit metodele prin care am fost creaţi. Încă cele două tabere nu îşi dau seama, însă existenţa uneia fără existenţa celeilalte ar duce la o lume mult prea fără sentimente sau fără nepăsare.
Părerea mea.