| 220V a întrebat:

Ce au ateii de oferit si oamenii religiosi nu si invers?

Răspuns Câştigător
| Progeniturã a răspuns:

Unii atei chiar nu sunt interesati sa ofere ceva oamenilor religiosi, iar crestinii chiar daca incearca nu au ce sa ne ofere pentru ca au prea multe informatii esuate in legatura cu Dumnezeu si Biblie. Eu, sunt ateu, mama mea e crestina, dar a ales sa faca studiu biblic cu Martorii lui Iehova. Eu doar asist la discutiile lor, si am realizat cat de putine lucruri stiu crestinii in legatura cu Dumnezeu.
-peasants

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ateii au de oferit foarte multe jigniri religiosilor, nu si invers! laughing

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu-i adevarat emas, crestini nu jignesc?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu personal, nu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu toti ateii jignesc, nu generaliza emas

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Observi ca am pus emoticonul.A fost o glumita!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Bine emas

| 3xfemeie a răspuns (pentru EmaS):

Cu o precizare : eu nu cred ca ateii ofera jigniri. Numai cei care inca se indoiesc de "ateismul" lor si o fac din imaturitatewinking.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca e invers.
App. http://i.imgur.com/ftfU0.jpg

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Ateii au de oferit becul electric, (Edison)
modul in care se formeaza si interactioneaza gaurile negre (Stephen Hawking), radiatia Hawking (Stephen Hawking), descoperiri revolutionare in medicina (Petrovich Pavlov), descoperiri in psihologie (Sigismund Freud),

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

Ai dreptate, nu ne jignesc deloc!

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

He! He! Crestinii iti ofera pacea si fericirea eterna!

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Freud a reusit sa trateze oamenii care sufereau de probleme pihopatologice, sa scapi de asemenea probleme, asta inseamna pace si fericire.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Dragul meu, religia Il descopera pe Dumnezeu iar stiinta descopera din lucrarile Lui.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce alegi becul ateului sau statul pe intuneric? vezi ca si pc-ul tau tot un ateu a creat idea, si televizorul, windowsul, ipod daca ai tot un ateu la creat, ateismul a adus fericire in viata tuturor

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu prefer Lumina Lumii, stii cine este, nu? Isus Hristos!

| 3xfemeie a răspuns (pentru EmaS):

happy Nu am spus asta. Doar ca unii dintre ei sunt doar pusti teribilisti. Este normal sa se intrebe de ce si cum si spun bravo pentru asta. Dar daca pun intrebari ironice in ideea ca vor " demonstra ei ce fraieri sunt credinciosii ", mie nu imi demonstreaza ca sunt atei, ci cu totul altceva. Intelegi ce vreau sa spun?

| 3xfemeie a răspuns (pentru EmaS):

Si uite asa au incercat ateii sa-si "demonstreze" istetimea si au iesit "castigatori" crestinii. Au si Lumina Lumii si lumina becului! Eu una prefer sa le am pe ambele. Becul se poate stinge!

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

laughing Intr-adevar! Mare este Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Horus,da stiu un mini zeu egiptean

| RAY a răspuns (pentru 3xfemeie):

Femeie, hindusi sunt prosti ca nu sunt crestini? daca te contrazic nu vreau sa ma dau inteligent si pur si simplu te contrazic prin argumente logice, dupa gandirea ta trebuie sa fi inchis la minte si sa nu te intrebi nimic, stiu pedeapsa cu iadul vesnic, asa zisi ateii teribilisti eu n-am vazut asa ceva, cred ca agnostici sunt cei care nu stiu ce vor

| Duucu a răspuns (pentru EmaS):

Ce e cu crestinii? Dar in Biblie crestinii nu ii persecutau pe "pagani" sau pe cei care nu credeau? Te rog, lasa-ma, vi cu niste raspunsuri fara pic de logica.

| Raniia a răspuns:

La crestini, trupul si sufletul are nevoie de unul singur-Dumnezeu, iubirea e mai profunda, mai spirituala.Ateii traiesc in era''iubirii evolutioniste''

| OOOLEOOO a răspuns:

Ateismul si stiintele moderne ofera logica.
Religi antice si moderne ofera spiritualitate.

| shippuden a răspuns:

Ateii ne ofera branza si smantana iar religioasi cartofi si salata. laughing...ce intrebare stupida...

| RAY a răspuns:

Pai ce ofera teismul?

sa vedem pleaca de la afirmatia ca exista dumnezeu =nu sa demonstrat ca exista asa ceva

viata de dincolo =inca nu sa demonstrat

ajutor divin = auto-sugestie

morala = emppatie,nici decum nu ma omori,furi ca ti frica de un zeu si te-ai nascut cu empatie

ce ofera ateismul?

ateismul ofera realitatea vazuta prin stiinta,cunoastere,ratiune,logica, credinta ofera doar fantezi,lucruri care nu pot fi vazute,auzite percepute prin metoda stiintifica, toata viata vei trai in fantezi,nu vei vedea vreun dumnezeu,iad,rai,ingeri doar vei crede

asta e diferenta credinta = fantezie
ateismul = realitate,in plus s-a dovedit ca ateii au o gandire logica,rationala,societatea noastra este bazata mai mult pe fantezie de asta suntem unde suntem,o societate bazata pe logica ca suedia e o natiune bogata,cultivata, se vede ca teismul nu face omul bun,religia naste ura,rasism,discrimniare, violenta, indoiala uneste oamenii

a fi ateu inseamna a fi matur in gandire

| Duucu a răspuns (pentru RAY):

Totul nu s-a demonstrat, totul e o minciuna, gresit! Credinta nu trebuie sa explicata sau demonstrata, este ceva ce se simte nu ce se vede.Voi,"marii filozofi" credeti ca traim in era "demonstratilor".A fi ateu nu inseamna a fi matur in gandire, nu uita de Albert Einstein care a fost crestin convins.Acum ce vei spune, ca nu a fost matur in gandire? Sper sa imi comentezi raspunsul.

| RAY a răspuns (pentru Duucu):

Bre ducu eu nu pot sa cred in cea ce nu voi putea percepe in viata mea, e o fantezie curata credinta voastra

| RAY a răspuns (pentru Duucu):

Voi credeți într-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrăjitoare, demoni, bețe care se transformă în șerpi, mâncare care cade din cer, oameni care merg pe apă și toate felurile de povești magice, absurde și primitive, și spuneți că noi suntem cei care au nevoie de ajutor? - Dan Barker
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti.Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia" - Albert Einstein

| relian a răspuns:

Ateii ofera civilizatie, progres, o lume mai buna aici pe pamint.Noi traim aici deocamdata si nu altundeva.Deci trebuie sa facem ceva sa traim mai bine nu altceva.Deci ateii ofera ceva concret.Ce ofera religiosii? Vise si atat.Si cum de visat putem visa si fara ajutorul religiei nu vad ce aduc ei nou in viata noastra sau cu ce ne ajuta.Ateii au oferit ceea ce noi astazi vedem folosim etc. Daca am fi fost cu toti religiosi poate si acum am fi avut Frunze in jurul mijlocului.Adica poate si acum am fi fost africani sau amazonieni.Ateii ofera cunoastere pe cind religiosii impiedica cunoasterea si libertatea.Ateii ofera si teorii si discutii.Religiosii nu vad ce discutii pot oferi daca din start spune Dzeu a facut aia, Dzeu a spus asta si etc.Ce mai poti discuta pe tema respectiva? Pina la urma religiosii nici discutiile teoretice nu le accepta, deci iti dai seama unde eram noi acum daca am fi fost cu toti religiosi sau daca am fi fost condusi de religiosi asa ca in evu mediu? Nici nu vreau sa ma gindesc ca nu puteai macar gindi ca te auzeau peretii si a dpua zi erai deja in streang.Naspa de tot.

| Mădă0611 a răspuns:

Ateii au libertate, unii dintre ei au cunoastere si intelegere a naturii, aici pune si oamenii, deci, sunt in deplina armonie cu tot ce e in jur (pana apare un crestin hartuitor laughing).

Religiosii au iluzii: confort psihic, ajutor/sprijin imaginar, viata dupa moarte, scop...

| Never4ever a răspuns (pentru Mădă0611):

Da...dar daca ar fi adevarat tot ceea ce credinciosii afirma ei au de castigat iar ateii de pierdut dar daca este adevarat ceea ce atei spun crestii nu au nimic de pierdut si nici ateii nu au nimic de castigat.E logic, nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Never4ever):

Pariul lui Pascal, a? Nu prea.
1. Nu au libertate, sunt prizonierii superstitiilor. Ai o singura viata si te inchini necunoasterii, ma rog, pentru unii n-o fi bai.
2. Poate au gresit zeul la care se inchina, deci isi pierd libertatea degeaba.
3. Orice zeu ar fi, nu cred ca ar pedepsi o nanosecunda de necredinta cu o eternitate de suferinta, mai ales daca ai bun simt, chiar daca esti ateu.
4. Daca e egoist si bla bla bla, daca nu-l iubesti mai mult decat orice pe lume, adica urmezi acel pariu, tot in iad te trimite.
5. Credinciosii se inseala. Documenteaza-te despre aparitia, evolutia si disparitia/inlocuirea religiilor (migrarea spre mai bine - interes - profit).

| Alphawolf a răspuns:

Ateii ofera realism, religiosii ofera superstitie.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Alphawolf):

Realism bazat pe ce? Sa stii ca voi va bazati pe stiinta ( care are dreptate si e adevarat ce zice din punctul meu de vedere) care lucreaza mana-n mana cu religia.

| Chαяtreux a răspuns:

Oamenii religioşi au de oferit adevărul - că suntem opera lui Dumnezeu, iar ateii au de oferit metodele prin care am fost creaţi. Încă cele două tabere nu îşi dau seama, însă existenţa uneia fără existenţa celeilalte ar duce la o lume mult prea fără sentimente sau fără nepăsare.
Părerea mea.

| 3xfemeie a răspuns:

Primesc si ofera in aceeasi masura. Nu sunt unii mai buni ca ceilalti.
Si partea draguta e ca destinatia e aceeasi, doar drumul difera.