| unoarecare2 a întrebat:

Ce carti ati citit sau stiti care argumenteaza de ce ateismul nu are dreptate? Multumesc.

14 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Ateismul din cate stiu e un sistem de gandire sau credinte. Ar avea legatura mai mult cu adevarul, decat cu dreptatea.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Ateismul nu este un sistem de gandire, credinte este lipsa unui sistem, ce dreptate sa nu aiba ateismul fiind o lipsa de teism, exista vreo dovada ca exista vreun creator, atunci sa o vedem si noi, daca ar exista nu ar fi 6000 de religi crestine

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Ok. Deci ateismul se bazeaza pe dovezi sa inteleg?

| Daniel323 a răspuns:

Biblia pentru cei mici.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Daca e o lipsa de ce dovezi sa aiba nevoie

| unoarecare2 explică (pentru RAY):

Dacă nu ai dovezi asta nu înseamnă ca nu exista. Ateismul e ilogica.

| RAY a răspuns (pentru unoarecare2):

Ce inseamna ateismul in parerea ta? nici ca exista, ateismul este o lipsa nu o afirmatie pro sau contra, ateismul este lipsa credinteti atat

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Deci e o rana in sufletel.

| BlackOldSun a răspuns:

Nu exista asa ceva, pentru ca acele contra argumente la adresa ateismului ar trebui sa contina dovezi reale, demonstrabile si repetabile.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Da,suferim din iubire cu toti crying crying

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Da. Din pacate asa e.

| KhludCiprian a răspuns:

Exista o multime de literatura numita "apologetica" ce justifica in principiu ca pozitia crestina e adevarata.

Sunt foarte cunoscute cartile lui CS Lewis, dar mai sunt alte carti. Scriitori contemporani care scriu apologetica din lumea crestina sunt intre altii: Lennox, WL Craig, Craig Evans (asta e autorul meu preferat, dar e greu de gasit), Ravi Zacharias.

Ca fost evanghelic dar un crestin sofisticat (asta e numele standard care include crestinii ce accepta teoria evolutiei, intre altele), anumite carti apologetice le vedeam efectiv foarte idioate.

Daca vrei sa vezi o astfel de carte de introducere e "Case for Christ" de Lee Strobel (azi o vad ca o carte foarte proasta, dar cand eram crestin o vedeam convingatoare, nu stiu de ce).

In rest, ateismul per-se nu prea poate fi criticat de crestini deoarece ateismul e o non-pozitie. E ceva de genul ca un crestin spune: "Eu cred ca Iisus e Dumnezeu" si ateul spune: "Acel Iisus nascut din virgina?", credinciosul: "Da", si ateul continua: "Eu nu te cred".

Ateismul pur si simplu are pozitia ca teistul nu a adus nivelul necesar de dovezi ca sa aiba meritul sa crezi in pozitia teista.

Oricum, daca ai intrebari cheie, sunt bucuros sa ti le raspund

| unoarecare2 explică (pentru KhludCiprian):

Si CS Lewis ce carti a scris in acest sens? Sau ce genuri de carti ai citit tu dar in romana te rog, engleza nu stiu prea bine. Multumesc.

| KhludCiprian a răspuns (pentru unoarecare2):

Am citit Mere Christianity ce e printre primele recomandate de CS Lewis, cica e tiparita de Humanitas:

https://www.librariaonline.ro/......-p10139092