| RAY a întrebat:

Ce e mandria, care mandrie e pacat si care nu e?

Cand diavolul L-a ispitit pe Iisus Hristos a facut-o pe inaltimea unui munte. Nu s-a coborat in adancul suferintelor si umilintelor, asa cum Dumnezeu Tatal a facut mai tarziu cu Mantuitorul, ci L-a ridicat pe loc inalt, fagaduindu-I lucruri mari: imbelsugare, slava omeneasca si stapanire asupra lumii intregi. Facea multe fagaduinte, dar putea el, oare, sa dea ceva? Nu, pentru ca el insusi nu are nimic, decat numai rautatea, mandria si focul iadului.

https://www.crestinortodox.ro/sfaturi-duhovnicesti/mandr ia-68680.html

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Într-o conversație cu mine i-ai numit pe hinduși și budiști sataniști și păgâni iar acum cand cineva îți critică dogma îl întrebi cu ce drept o face? Voi fanaticii creștini aveți o ipocrizie în voi de ajunge la cer!

90 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acea multe fagaduinte, dar putea el, oare, sa dea ceva? Nu, pentru ca el insusi nu are nimic.
Cum nu are? Pe pământ Diavolul are buget special ca să îi atragă pe oameni de partea sa. Miliarde de $ investiți în droguri, alcool, et caetera.

| Octavian199 a răspuns:

Faptul ca l-a ispitit pe Iisus, e tare. Diavolul nu stia ca Dumnezeu nu poate fi ispitit? Crestinii o ard cu politeismul pana la urma.

| RAY explică (pentru Octavian199):

Raule, nu fi ateu la intrebarea asta, tu esti mandru de fel?

| danut a răspuns:

Cu CE drept iti permiti TU sa judeci pe cineva, te crezi vreo "autoritate" morala? Mai bine te-ai privi in oglinda.

| LupusDei1993 a răspuns:

"crestinii" pe care-i numesti tu (catolici, ortodocsi etc.) sunt doar de fatada majoritatea, la fel cum nici tu nu te incadrezi cu atei idioti.

| RAY explică (pentru LupusDei1993):

Tu ai recunoscut vreodata ca ai gresit?

| danut a răspuns (pentru RAY):

"Nu judec"
Dar CE faci, ii mangai?

| RAY explică (pentru danut):

Fac ce facea si iisus atat, iisus nu a judecat, jignit, de ce esti asa nervos? nu esti umil, in biblie scrie ferice de cei blanzi caci a lor este imparatia cerurilor, si tu esti mandru

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cum poti sa-ti iei atributile Domnului Isus care E STE Dumnezeu? Numai DRACU si sosia lui umana 666 a indraznit sa faca acest lucru, dar vedem ca si tu tinzi spre aceleasi "idealuri". Daca citei ce trebuie in BIBLIE aflai ca si crestinii trebuie sa fie mandri dar tu se vede ca habar nu ai de ce.

| RAY explică (pentru danut):

Cand diavolul L-a ispitit pe Iisus Hristos a facut-o pe inaltimea unui munte. Nu s-a coborat in adancul suferintelor si umilintelor, asa cum Dumnezeu Tatal a facut mai tarziu cu Mantuitorul, ci L-a ridicat pe loc inalt, fagaduindu-I lucruri mari: imbelsugare, slava omeneasca si stapanire asupra lumii intregi. Facea multe fagaduinte, dar putea el, oare, sa dea ceva? Nu, pentru ca el insusi nu are nimic, decat numai rautatea, mandria si focul iadului.

https://ro.orthodoxwiki.org/M%C3%A2ndria

Răspuns: Există o diferenţă între felul de mândrie pe care Dumnezeu o urăşte (Proverbe 8:13) şi felul de mândrie pe care-l simţim după o treabă bine-făcută. Mândria ce izvorăşte din auto-neprihănire este păcat şi Dumnezeu o urăşte pentru că e o piedică în calea sfinţirii, e o cursă ce duce spre moarte. Proverbe 16:18 spune : „Mândria merge înaintea pieirii şi trufia merge înaintea căderii". În inima omului mândru nu este loc pentru Dumnezeu. Acest fel de mândrie arogantă e opusul spiritului de umilinţă dorit de Dumnezeu pentru noi : „Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăţia cerurilor"(Matei 5:3). „Cei săraci în duh" sunt cei ce-şi recunosc păcatul, problema spirituală şi imposibilitatea apropierii de Dumnezeu dacă nu ar exista harul divin al lui Dumnezeu. Cei mândri, pe de altă parte, sunt atât de orbiţi de mândria lor încât cred că nu au nevoie de Dumnezeu, sau mai rău, că Dumnezeu ar trebui să-i primească aşa cum sunt pentru că ei merită acceptarea din partea Lui.

Nu este păcat mai urât înaintea lui Dumnezeu decât mândria

https://doxologia.ro/......at-mandria

"Este cea mai bătrână şi cea mai periculoasă dintre toate urzelile diavolului", spune părintele Pricop. "Mândria se combate cel mai greu dintre toate păcatele. Soluţia oferită nouă tuturor ca şi medicament împotriva mândriei constă în primul rând în vizitarea şi slujirea oamenilor suferinzi, meditarea la zădărnicia lucrurilor omeneşti, rugăciune, răbdarea în necazuri şi prigoniri, golire totală de propria strălucire.

Citeste mai mult: adev.ro/pbcavq
https://ziarullumina.ro/......48848.html

| RAY explică (pentru danut):

Ce fel de idealuri tind,eu doar va spun ca gresiti, ca va convine ca nu e treaba mea, conform tie satana vrea sa invete lumea sa inteleaga biblia misto, omule mandria, ura, frustrarea nu au ce cauta in sufletul unui crestin

| Helper07 a răspuns:

Si Satan are putere, oare nu putea face nimic? Sunt multi crestini mandri dar in asta consta pacatul, in iubirea de sine, opusul ei este iubirea pentru celalalt in care se intrupeaza toata Legea lui Dumnezeu. Atata timp cat exista pacat, exista si mandrie.

| Celcestietot a răspuns:

Da bine că vorbești de ceva în care nu crezi. Haide sa vorbim și despre unicorni și sauron dacă tot am deschis subiectul.

| RAY explică (pentru Celcestietot):

De ce faci spam

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ce ai frate, cum să fac spam? M-ai văzut pe mine că am comentat de 10 ori sau de mai mult? Până acum luam și ban dacă făceam spam.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Tu nici nu ști cine este Iisus și vorbești despre El, să fim serioși laughing.

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Nu ai raspuns la intrebare,nu conteaza ce cred eu sau nu,intrebarea conteaza, argumenteaza acolo, ce e mandria, care mandrie e pacat si care nu, hai

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Nici tu nu stii cine e iisus si cine a fost = scrie corect

| RAY explică (pentru danut):

Ce e mandria, care mandrie e pacat si care nu, hai

| doctorandus a răspuns:

Isus nu a fost umil. Mai degraba megaloman.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nah, tu vorbești slujitor al lui Satana, cel care curvește, și mai este și destrăbălat in toate felurile. Nici măcar nu respecți cele 10 porunci... Creație a lui Darwin laughing. Iadul te mănâncă omule, că văd că tu "crezi" în Dumnezeu și în Iisus.

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Cate prosti scrii steregoi, numa de spam te ti

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Ipocrizia lor este infinita, vesnica, dogmatici, fanatici

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Legat de subiectul întrebării, ți-am mai spus asta dar îți spun din nou pentru că sunt curios ce părere ai de subiect. În opinia mea mandria este ceva esențial pentru orice om bun și integru, pentru că vine în relație cu alte 2 lucruri foarte importante: onoarea și rușinea. De aceea religiile și cultele au încercat și încearcă să îi facă pe oameni să își abandoneze mândria. Poți avea prea multă mândrie, dar dacă nu ai deloc mândrie atunci nu mai ai nici onoare și nici rușine, deci poți să fii manipulat să faci orice îți spun. Niciun om cu puțină mândrie, onoare și rușine nu ar minți în felul în care o fac preoții, pastorii, rabinii, imamii, călugării și orice fel de lideri religioși. Și niciun om mândru nu ar fi la fel de ipocrit precum danut sau celcestietot sau alții ca ei. În condiție fii mândru de tot ceea ce poți, dar ai destulă umilință să accepți când nu știi ceva. Din păcate mulți oameni fie nu au deloc mândrie și deci ce am spus, fie nu au deloc umilință.

| RAY explică:

Matei 7:1-12 VDC
Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi, veţi fi judecaţi; și cu ce măsură măsuraţi, vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău și nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau cum poţi zice fratelui tău: ‘Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău’ și, când colo, tu ai o bârnă într-al tău? Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte și să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și să se întoarcă să vă rupă. Cereţi, și vi se va da; căutaţi, și veţi găsi; bateţi, și vi se va deschide. Căci oricine cere capătă; cine caută găsește; și celui ce bate, i se deschide. Cine este omul acela dintre voi care, dacă-i cere fiul său o pâine, să-i dea o piatră? Sau, dacă-i cere un pește, să-i dea un șarpe? Deci, dacă voi, care sunteţi răi, știţi să daţi daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru, care este în ceruri, va da lucruri bune celor ce I le cer! Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le și voi la fel; căci în aceasta sunt cuprinse Legea și Prorocii.

| Celcestietot a răspuns:

„Vezi ca judecata aproapelui este pacat"

A, deci să înțeleg că și Darwin are set de porunci :? primates stronger together laughing laughing laughing!

| RAY explică:

Biserica catolica, care a fost prima biserica crestina, accepta evolutia lui darwin

| RAY explică:

Ma tu esti dumnezeu de iti permiti sa ma judeci? sa stim si noi, ce ai patit azi e din cauza calduri cumva, tu nu ai inteles ca nu ai voie sa judeci, indiferent de ceea ce crede aproapele tau

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Lasă omule că eu nu fac parte din Biserica catolică. Și pentru cultura ta generală, biserica catolica nu a fost nici prima, nici ultima. Vorbește Satana acum de religie și de Isus... este credincios acum cică.