| RAY a întrebat:

Ce e mandria, care mandrie e pacat si care nu e?

Cand diavolul L-a ispitit pe Iisus Hristos a facut-o pe inaltimea unui munte. Nu s-a coborat in adancul suferintelor si umilintelor, asa cum Dumnezeu Tatal a facut mai tarziu cu Mantuitorul, ci L-a ridicat pe loc inalt, fagaduindu-I lucruri mari: imbelsugare, slava omeneasca si stapanire asupra lumii intregi. Facea multe fagaduinte, dar putea el, oare, sa dea ceva? Nu, pentru ca el insusi nu are nimic, decat numai rautatea, mandria si focul iadului.

https://www.crestinortodox.ro/sfaturi-duhovnicesti/mandr ia-68680.html

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Într-o conversație cu mine i-ai numit pe hinduși și budiști sataniști și păgâni iar acum cand cineva îți critică dogma îl întrebi cu ce drept o face? Voi fanaticii creștini aveți o ipocrizie în voi de ajunge la cer!

90 răspunsuri:
| RAY explică:

Dar de ce il pomenesti asa des pe satana,oare ti drag de el, de ce nu pomenesti de iisus,omule eu sunt mult mai crestin ca tine si ca multi,eu am copilarit in biserica, am fost in altar, am citit biblia, oameni ca tine te fac sa te indepartezi de biserica, dumnezeu

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

"acum cand cineva îți critică dogma îl întrebi cu ce drept o face?"
Sti ce este aia dogma? Mai bine taceai ca filozof ramaneai.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ti-am spus despre o mandrie a crestinului care este o bucurie pentru Dumnezeu dar tu habar nu ai despre ce vorbesc si o ti langa cu ale tale. Mandria este pentru pacatos ceva daunator DAR exista si o mandrie a crestinului care este pozitiva asa ca nu poti generaliza ca un giga contra.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Atei creștini nu există. Satană ești tu in caz că nu te-ai prins, pe tine te pomenesc antihristule laughing!

| chuckmanson a răspuns:

Celcestietot păi bă frate Iisus a spus clar că dacă îi spui unui om prost ai comis un păcat echivalent unei crime și ești în pericol să mergi în iad Matei 5:21-22 După care el însuși a numit o mulțime de oameni proști și nebuni Matei 23:17-19 Luca 11:40 Luca 24:25 În concluzie ipocrizia creștină își are originile de la rădăcini.

| RAY explică (pentru danut):

Ce mandrie a avut moise?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Sunt mai multe mandri in cadrul crestinismului dar bte las pe tine "inteleptul" pamanului sa afli ce si cum.

| RAY explică:

Credinta fara fapte egal moarte

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Taci, că scrie in Biblie că putem judeca. Nu erai tu ăla care citise Biblia și o știa pe de rost? La tine o să fie canicula veșnic după moarte, deci... ești trist rău omule -fariseu.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Idealul tau merge urgent la groapa de gunoi a omenirii daca o mai ti asa.

| RAY explică:

Unde scrie ca poti judeca?

| RAY explică (pentru danut):

Iisus a facut miracole doar celor care credeau in el? ce a spus el =am venit pentru cei pacatosi

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Dicționarul Cambridge: dogmă: credință sau sistem de credințe fix, în special religios, pe care oamenilor li se cere să îl accepte fără dubii
Dicționarul Oxford: dogmă: credință sau sistem de credințe deținute de un grup sau organizați, și care se cere a fi acceptat fără argumente
Mai pe scurt definiția iraționalității.

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Frate chiar cred că îți pierzi timpul cu ăsta! Tipul ăsta mi-a dat ignor când nu avea argumente. La ce te poți aștepta de la el

| RAY explică (pentru danut):

Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău, şi să urăşti pe vrăjmaşul tău."
Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel? Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău, şi să urăşti pe vrăjmaşul tău."
Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel? Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.

citeste

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Le contrazice propia lor biblie

| RAY explică (pentru danut):

Adevărat vă spun că, oricine nu va primi Împărăţia lui Dumnezeu ca un copilaş, cu nici un chip nu va intra în ea!

Nu cei sănătoşi au trebuinţă de doctor, ci cei bolnavi. Eu am venit să chem la pocăinţă nu pe cei neprihăniţi, ci pe cei păcătoşi.

Iertate îţi sunt păcatele! Credinţa ta te-a mântuit; du-te în pace. (Luca 7:48, 50)

"Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc."

El (Dumnezeu) face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.

Dacă îi este foame vrăjmaşului tău, dă-i să mănânce; dacă-i este sete, dă-i să bea; căci dacă vei face astfel, vei grămădi cărbuni aprinşi pe capul lui. 21 Nu te lăsa biruit de rău, ci biruieşte răul prin bine.

Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni, şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră! 12 Bucuraţi-vă şi veseliţi-vă, pentru că răsplata voastră este mare în ceruri; căci tot aşa au prigonit pe proorocii, care au fost înainte de voi.

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Ei promoveaza a fi crestin cu numele nu prin credinta

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ateu fățarnic, vorbești despre Biblie când tu nu crezi în nimic. Nu tu ai spus să nu judecam pe aproape? Ești confirmat fariseule, nu te mai poți ascunde. Toți creștinii de pe TPU te știu drept fariseu.

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Iar iti judeci aproapele,ai mintit ca scrie in biblie ca ai voie sa judeci,citeste ma biblia, iisus a venit pentru cei pacatosi asa spune, tu ca urli pe aici ce promovezi oare, ce a facut iisus cu acel soldat? ce a spus iisus prin bine sa biruiesti raul, nu vezi ca esti plin de ura

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Sa îți confirme și alții frate, că scrie in Biblie. Acuzator pe nedrept ce ești. Crezi că te-am mințit?

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Da versetul unde scrie

| RAY explică (pentru danut):

Ce ideal omule, asa se comporta iisus cu aproapele lui oare

| RAY explică:

Https://www.bibliaortodoxa.ro/cautare.php?text=judecata&carte=-3

Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise
Cap. 1
17. Să nu părtiniţi la judecată, ci să ascultaţi şi pe cel mare şi pe cel mic. Să nu vă sfiiţi de la faţa omului, că judecata este a lui Dumnezeu. Iar pricina care va fi grea pentru voi să o aduceţi la mine şi o voi asculta eu.

un adevarat crestin nu iti judeca aproapele tu faci doar heate steregoi atat

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt mandru.

| Octavian199 a răspuns:

Danut, iar aberezi?

| RAY explică (pentru Octavian199):

Ma bucur

| Octavian199 a răspuns (pentru doctorandus):

Corect.Se credea superior

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Try again boy, că ai cam greșit.