| soffie a întrebat:

Ce imi puteti spune despre musulmani?(religie,traditii, obiceiuri)

14 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Sunt exact ca crestinii care respecta Vechiul Testament! happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Zenit313):

Crestinii n-au treaba cu vechiul testament, acesta e istoria poporului evreu

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Stii si la ce te ajuta ca stii; intreaba un turc

| MrAlecsander a răspuns:

Ei au coranul pe cand noi avem biblia

| HueyFreeman a răspuns:

Talibani cu totii.

| Zenit313 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Atunci de ce mai este Biblia compusa din Vechiul Testament si Noul Testamant?
Dca nu se respecta, atunci, de mai este acolo? Este Vechiul Testament fals din punctul tau de vedere?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Zenit313):

Acolo sunt proorociile si psalmii si mai multe care sa lege cele doua testamente; nu e fals, doar pentru evrei mai e de actualitate ca pentru ei n-a venit mesia

| Zenit313 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Acolo mai sunt norme morale si de conduita!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Zenit313):

Da pentru evrei mai ales

| Zenit313 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pentru TOTI care respecta Vechiul Testament! NU mai cauta scuze! Crestinii urmeaza Biblia! Vechiul + Noul Testament!
In primul rand Iisus a spus CLAR ca el a venit pentru cei din casa lui ISRAEL,nu inteleg de ce il urmezi pe Iisus din moment ce el este rasist! Iisus a venit special numai pentru evrei!
Daca spui ca NU este asa, inseamna ca nu ai citit Biblia!

Voi daca cititi, cititi numai partile frumoase!
Pentru partile sadice, brutale, salbatice.imorale,sangeroase....mereu gasiti scuze, spuneti ca trebuie interpretata Biblia!
Pentru partile frumoase, nu mai spuneti asta...credeti exact ce scrie!

Asta se numeste ipocrizie, ignoranta, aroganta...

| marinelpop a răspuns:

*** rs pag. 23-24 Cum le putem răspunde celor ce ridică obiecţii pentru a pune capăt conversaţiei ***
● Iată câteva aspecte demne de luat în considerare: 1) Principala lor „carte sfântă" este Coranul. Unii sunt de acord că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu, dar consideră că este depăşită de Coran. 2) Ei cred că există un singur Dumnezeu adevărat. 3) Ei spun că Isus a fost un profet, ca Mahomed, şi că Mahomed (570–632 e.n.) a fost Mângâietorul prezis de Isus. Ei cred că Mahomed a fost ultimul şi cel mai important profet. 4) Ei cred cu tărie că Dumnezeu nu are niciun fiu.

| pozeanimate a răspuns:

Musulmanii cred in alah
fac rau in numele lui alah
citeste noul testament din Biblie ca sa iti lumineze mintea

| frumoasa661 a răspuns:

Fetitele care fac meditatii cu un barbat au intre ele si profesor un zid.Un musulman inainte de a se ruga in moschee are datoria de a se spala pe picioare

| zulal97 a răspuns:

Buna Soffie! eu sunt muslmana daca vrei poti sa imi scrii pe privat si iti explic absolut orice despre noi happy