| Bosorogul a întrebat:

Ce inseamna troll? troll e creatura aia din heroes 3? Sau troll e creatura din stapanul inelelor?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Un troll este un provocator fără cauză, cineva care lansează o discuție cu scopul de a recrea un conflict de idei. Uneori, conflictul devine amuzant pentru troll, dar aproape niciodată pentru participanții inocenți.
Denumirea de troll se poate aplica și mesajului menit să agite spiritele.

Câteva exemple de subiecte tipic troll:

Există Dumnezeu, sau extratereștri, sau comunism adevărat...
Linux e mai bun decât Windows sau Mac OS sau Solaris sau...
Americanii, germanii sau indienii sunt mai deștepți decât rușii, francezii sau japonezii...

Termenul de troll provine din limba engleză, de la trolling, tehnică de pescuit ce implică întinderea unei momeli și plimbarea acesteia dintr-o barcă în mișcare big grin

Sursa Wiki

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Bosorogul):

Multumesc! Am pus si eu o intrebare ieri de acest gen si acest raspuns l-am primit de la cineva; sper ca ti-a fost si tie folositor.

| AnnealedPride a răspuns:

O data ai internet-trollu
Trollu din jocuri sau filme
Si. trollul care a stat la baza trollilor, cel din mitologia Norvegiana sau Scandinava, in general.

Răspuns utilizator avertizat
neluL
| neluL a răspuns (pentru Bosorogul):

Cu placere! bye, bye wave

Răspuns utilizator avertizat