| Narfundo a întrebat:

Ce metode cunosti prin care un om isi poate crea o familie si o viata? Din cate se stie, in ziua de azi trebuie sa te gandesti de 2 ori inainte sa iti intemeiezi o familie.

Răspuns Câştigător
| ema_2625 a răspuns:

Iti poti crea o familie, o noua viata tinand cont de sentimentele si aspiratiile tale.

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca la baza familiei se afla Dumnezeu, caminul tau va fi un coltisor de rai. Funia impletita in trei nu se rupe usor.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Pai sa stii ca in bisericile neoprotestante divortul este de 1 la suta, comparativ cu celelalte confesiuni.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Eu ti-am raspuns dupa cum m-ai intrebat.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Te las sa tragi singur concluzia.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Dumnezeu are intotdeauna ultimul cuvant.
Daca nu ai inteles, hai sa iti traduc: pentru crestinii autentici divortul nu este la moda, este un accident nu un mod de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Daca ambii parteneri respecta Cuvantul lui Dumnezeu si traiesc dupa principiile Lui, caminul lor se va transforma intr-un coltisor de rai.Si fiecare isi va pune intrebarea:,, oare ce ar trebui sa fac pentru ca jumatatea mea sa fie fericita si binecuvantata.Atunci nu mai ai asteptari ci inveti sa daruiesti.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Mai documenteaza-te si apoi mai stam de vorba.Se pare ca nu stii cu ce se mananca.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Esti liber sa crezi ce vrei.

| EmaS a răspuns:

Si adevarat! O familie crestina nu este lipsita de adversitati, insa daca exista credinta, ai puterea sa te ridici deasupra imprejurarilor vietii.

| Hombre a răspuns:

Metoda, love...le.

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Ălea-s puncte de suspensie sau de... suspans? laughing

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Tu stii mai bine profa, manutele mele a tastat nevinovate.winking

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Da, tu ești copilul inocent happy! Familia ta e formată din...?

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu cu mine si caprele, precum spune Ema, funia impletita in trei nu se rupe usor.laughing

| EmaS a răspuns (pentru floresdemayo):

Intre doua nu il ploua, dar nici bine nu-i merge! laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru EmaS):

Las' că lui îi place înghesuiala laughing

| OOOLEOOO a răspuns:

Mai toti ne bazam pe casatorie pentru a intemeia o familie, insa casatoria nu e importanta, daca 2 persoane se iubesc sunt ''legate prin iubire'', un inel pe mana asa cum pur si simplu poate fi un inel pe nas nu face mare diferenta.

| RAY a răspuns:

Singurul scop in viata este sa te iubesti la maxim pe tine restul sunt pierdere de timp, ce familie femeia te lasa la greu, copii te lasa la bataranete in azil sa ramana cu casa

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Depinde cum ii cresti.De exemplu eu imi ingrijesc parintii bolnavi si nu ii abandonez cand au nevoie de ajutorul meu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Faci foarte bine, dar nu toti fac ca tine uni isi lasa parinti la batranete singuri si uita de ei

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Din pacate si tu ai dreptate! sad

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

La prima afirmatie nu ai comentat cum de?

| Narfundo explică (pentru EmaS):

In cazu in care parintii iti tortureaza inima si sufletul in tine? Parinti dependenti ce se hranesc cu energia ta si cauta cearta din orice? Ai mai fi in stare sa ii cresti? Ce ai face in acest caz? Ai ramane cu ei sau ai pleca?

| EmaS a răspuns (pentru Narfundo):

Acum depinde ce invataturi ii dau acei parinti. Poate ca il invata sa fie moral si el este un razvratit.Nu cunosc situatia.

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu nu m-am gandit si am deja 3 copii

| EmaS a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Sa iti traiasca copiii si sa te bucuri de ei. Si eu am trei copii si ii multumesc lui Dumnezeu pentru ei!

| Jardelin a răspuns:

Cum adica metode? Da' ce familia ti-o creezi dupa niste metode? Vorba lui "baubau", te-ai vazut, te-ai cunoscut, daca va placeti si va intelegeti va luati, apoi iarasi va cunoasteti (intelegi tu), apoi vin kinderii, dupa care incep emotiile: sa-i cresti, sa-i hranesti, sa-i protejezi, sa-i inveti, sa-i educi, etc., etc., etc.

Te gindesti cumva sa te casatoresti? E foarte bine! Si fa copii! Si sa nu faca sotia niciodata intreruperi! Never ever!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce metode? intai te casatoresti. dupa aia faci sex cu sotia,pentru a ramane insarcinata. dupa ce naste va asumati intreaga responsabilitate, pentru a asigura buna dezvoltare a puiului, siguranta, educatia si toate cate mai sant.dar daca tu privesti prea mult la fundu ei, o sa ramai la mata holtei.

| Shapeshifter a răspuns:

Pai, cum ai zis tu, trebuie sa te gandesti de doua ori. In ziua de azi relatia se intemeiaza azi si maine e cununia (fie din iubire oarba fie ca e vorba de un copil la mijloc). Trebuie sa nu te arunci pe primul/prima care-ti iese in cale, sa nu te grabesti fiindca astfel s-ar crea dezechilibre care nu pica bine nimanui.