| SaveTheNature a întrebat:

Ce parere are crestinismul despre Mohamed?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu scrisa sub inspiratie Duhului Sfant. Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

56 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Eu spun doar ca din punct de vedere biblic, Mohamed a fost un om care nu e mentionat nici unde in Scriptura. 2Timotei3:16

| LineGuide a răspuns:

E un Dumnezeu diferit, si pur si simplu neadevarat.Mahomed il "interzice" pe Iisus Hristos, deoarece ei inca il mai asteapta pe Mesia...la ei nu a venit inca...

| EmaS a răspuns:

Mahomed a fost un intemeietor de religii. Dar, dintre toti intemeietorii de religii singurul care a prevestit moartea Sa, dar si ca a treia zi va invia a fost Domnul Isus. Ceilalti, Mahomed, Buddha, Confucius, zac intr-un mormant rece, insa Isus sta la dreapta lui Dumnezeu!

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

De unde stii ca Buddha nu s-a reincarnat? Ai tu atata siguranta ca zace intr-un mormant?

| EmaS a răspuns (pentru C0nstantin):

Sigur ca stiu.Pentru ca Domnul Isus a spus ca va muri si va invia a treia zi. Exista martori oculari ca L-au vazut pe Isus cel inviat.Documentele scrise de martori oculari atestati istoric spun ca miracolele sunt reale. Exista 27 de documente scrise de 9 martori oculari care merg inapoi in timp pana la mimentul respectivelor evenimente, si dovezile atesta ca naratiunea respectivelor evenimente si dovezile atesta ca naratiunea nu este inventata, inflorita sau produsul unei amagiri.Documentele Noului Testament sunt timpurii au fost scrise dupa 15-40 de ani de la evenimente.Contin declaratii ale martorilor oculari provenind din surse multiple.Sunt scrise de oameni credibili, care au trait si au propovaduit dupa cele mai inalte standarde etice, si care au murit pentru marturia lor.Prezinta evenimente, locuri si persoane confirmate de descoperirile arheologice si de alti scriitori.Prezinta evenimente pe care dusmanii le recunosc tacit.

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Eu l-am vazut pe Buddha ieri.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Vrajeala!

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Era in piata, isi lua lapte.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Mortii nu mai au nevoie de lapte! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

1 - Cat de multe stii despre scrierile sfinte ale altor religii?
2 - "Vrajeala!"... deci la el e vrajeala dar la tine cand spui ca vorbesti cu prietenii tai imaginari (nu cumva i-ai si vazut?) nu mai e vrajeala? Interesant.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum ti-am spus si nu numai eu ci este marturia a milioane de crestini din toate categoriile sociale de la cei mai sus pana la patura societatii.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

In traditia budista, invatatul Puhua ar fi inviat si chiar s-ar fi inaltat la cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cum era cuvantul ala? Vrajeala oh go on Doar pentru ca multi cred sau accepta acelasi lucru nu inseamna automat ca este si corect.

Raspunde la prima intrebare :
1 - Cat de multe stii despre scrierile sfinte ale altor religii?

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Chiar nu stiam acest lucru. Spre deosebire de Domnul Isus el nu si-a prevestit moartea si nici nu sunt martori oculari care sa afirme ca l-au vazut ca a inviat.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cultura mea generala, am ''frunzarit'' istoria religiilor. Dar, de asemenea am ajuns la concluzia, ca crestinismul este adevarata religie. Dumnezeu este Creatorul, Isus este Fiul Sau, care chiar daca a fost omorat pentru pacatele noastre, El spune ca va invia a treia zi, si a inviat! El este viu! Restul intemeietorilor de alte religii zac intr-un mormant rece, dar Isus este viu!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Si-a prevazut moartea si s-a asezat singur in mormant. Sunt si martori care l-au auzit inaltandu-se in vazduh.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Tot nu cred! laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Nu-i mort, s-a reincarnat.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Momentul este mentionat in cronicile Linji (Rinzai).

http://books.google.ro/......ttp?/books

http://info.stiltij.nl/......sasaki.pdf (vezi pagina 41 si 311)

| Serenade a răspuns:

Dupa majoritatea crestinilor, toti musulmanii o sa sfaraie pe gratarele iadului crestin, dar nu-i nimic, ca si crestinii vor arde in iadul musulman pentru o eternitate. Ai o sansa de 50% sa ai un orgasm in rai pentru o eternitate sau sa te incalzesti la focul iadului, daca vrei sa alegi doar intre aceste 2 religii.
Nu stiu cum dracu, oamenii au creat toti zeii bolnavi mintal, asta spune multe despre noi ca specie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"am ''frunzarit'' istoria religiilor"... deci foarte pe scurt, la capitolul acesta esti "praf". Acum lamureste-ma si pe mine, cum poti sa ajungi la concluzia "ca crestinismul este adevarata religie" cand tu doar ai "frunzarit" istoria religiilor? Cum poti sa spui ca biblia, este miezul din fanta cand tu nu cunosti absolut nimic despre scrierile sfinte ale altor religii? Cum poti sa spui "ca crestinismul este adevarata religie" cand tu nu cunosti nimic legat de alte religii? Cum poti face afirmatii legate de zeul tau cand tu nu cunosti zeii altora?

Din moment ce afirmatiile tale sunt bazate doar pe favoritism nu pe documentare, stii unde te incadrezi nu?

| EmaS a răspuns (pentru Serenade):

Nu este adevarat! Criteriile judecatii divine nu sunt arbitrare: nimeni nu este favorizat sau dezavantajat.(1Petru1:17; Rom.2:11). Norma ne-a fost facuta cunoscut de catre Dumnezeu. Noi suntem judecati exclusiv dupa cele revelate in Biblie.,, Cuvantul, pe care L-am vorbit Eu, acela ii va judeca in ziua cea din urma.,,(Ioan12:48).
De aceea sa rezumam cele mai importante criterii din Scriptura:
1. Dupa dreptatea lui Dumnezeu:Noi putem fi siguri:,, Cel Atotputernic nu calca dreptatea.''(Iov 34:12).caci El este un judecator drept(2Tim.4:8).Aici nu exista suciri si denaturari pentru ca adevarul si dreptatea sunt aratate din plin.
2. Dupa masura incredintata noua:Nici un om nu este identic cu celalalt, si fiecaruia i s-au incredintat daruri diferite.
3. Dupa faptele noastrebig grinumnezeu cunoaste actiunile fiecaruia,''si El va rasplati fiecaruia potrivit faptelor lui''(Rom.2:6).
4.Dupa roada noastra:Tot ce facem in Numele lui Isus)Luca 19:13).Comportarea noastra, lucrarea noastra, faptele noastre, cuvintele.
5big grinupa dragostea noastrabig grinragostea este o roada deosebita, caci este cea mai mare(1Cor.13:13)Ea este implinirea Legii(Rom.13:10)Aici este vorba de ceea ce am facut din dragoste pentru Dumnezeu.
6big grinupa cuvintele noastre:cuvintele au un caracter hotarator asupra sortii noastre vesnice.,, Caci din cuvintele tale vei fi indreptatit, si din cuvintele tale vei fi condamnat''(Matei12:36,37).
Dupa responsabilitatea noastra(Mt.24:11-13; Efeseni 4:14; 2Tim.16-18)
Dupa pozitia noastra fata de Isus Hristos:Relatia noastra personala cu Fiul lui Dumnezeu este hotaratoare:,, Cine crede in Fiul are viata vesnica dar cine nu asculta de Fiul Meu nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el.''
Modul de judecare se va face individual potrivit criteriilor de mai sus.Nu este trecut cu vederea nici un aspect din viata cuiva.Matei 7:13-14,, 13 Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei ce intră pe ea.
Luc 13.24;
14 Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini sunt cei ce o află.,,

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu foarte bine unde ma aflu si pozitia mea in Hristos. Cand gasesti o comoara continui sa mai cauti gablonturi?!

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Nu e vrajeala, nici nu este mort.
Eu l-am vazut si am martori.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Te cred!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Era clar ca vei raspunde asa. Toate afirmatiile tale bazate pe favoritism sunt pe modelul :

X - tata meu il bate pe tata tau!
Y - pai de unde stii?
X - pentru ca e tata meu si tata meu e cel mai puternic din lume si il bate pe tata tau.

Din moment ce afirmatiile si concluziile tale nu sunt bazate pe documentari, de bun simt ar fi sa nu mai faci asemenea afirmatii, dar stim cu totii ca nu se poate sa faci asa ceva. oh go on

Din moment ce nu te-ai documentat cu adevarat ci doar ai "frunzarit", cel mai corect ar fi sa iti incepi afirmatiile ce tin de "tata meu il bate pe tata tau" cu "parerea mea".

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Mi-a spus ca el este calea.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai Gaia?

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Te-a mintit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce importanta are?