| Someonewhoappreciatelife a întrebat:

Ce părere aveţi: Care este scopul vieţii?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

De a trai vesnic pe un pamant paradiziac alaturi de cei dragi.Isaia65:17-25

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cautarea scopului vietii a framantat mintile oamenilor timp de mii de ani. Punem intrebari egocentrice cum sunt:Ce vreau eu sa fiu? Ce trebuie sa fac cu viata mea? Care sunt idealuurile mele, visurile mele cu privire la viitorul meu? Nu poti afla scopul vietii tale incepand sa iti concentrezi atentia asupra asupra propriei fiinte.Trebuie sa incepi cu Dumnezeu, Creatorul tau.Tu existi numai pentru ca Dumnezeu a vrut sa existi.Numai in Dumnezeu ne putem gasi originea, identitatea, importanta, scopul, ratiunea existentei noastre si destinul nostru.Tu ai fost creat pentru placerea lui Dumnezeu.Ca sa ne asemanam cu Hristos.Sa fim sfinti.Ai fost modelat pentru a-I slujit lui Dumnezeu.

| OOOLEOOO a răspuns:

De ce sa avem nevoie de un scop, eu vreau sa traiesc pur si simplu.

| ihuaacrazyproduction a răspuns:

Scopul meu in viata este sa devin avocata si sa lupt..pentru oamenii nu vreau ca ceii rai sa castige iar cei buii sa nu...ok.Si ce oo sa imi rezerve dumnezeu o sa vad in viitor... sper ca in viitorul meu sa am numai noroc. Asta ee.winking

| Ad1tza a răspuns:

Poti sa crezi ca esti creatia lui Dumnezeu pentru un scop maret(ai un sens).
Sau acum 13, 5 miliarde de am o explozie te-a creat, si te poti distra cat mai poti(daca te simti bine) si o sa mori si o sa te degradezi impreuna cu planeta asta.
Is 2 variante. una dintre ele e gresita.
TU ALEGI!

| Inferno a răspuns:

Trebuia sa postezi la stiinta si filosofie, pentru ca aici singurul "scop" pe care ai sa-l gasesti va fi "mantuirea".

| Marcu_Daniel_1996 a răspuns:

Sa traiesti bine

| Raniia a răspuns:

Dumnezeu ne-a modelat in asa fel incat''fiecarei persoane i se da sa faca ceva ce va arata cine este Dumnezeu''.Cei mai multi insa refuza.Acceptam darul, dar ii neglijam scopul.Acceptam cadoul, multumim, dar Il ignoram pe Datator si ne promovam propria persoana. Unii dintre noi sunt cunoscuti ca facand parada printre randuri, strigand:''Hei uitati-va la mine''.

| ImmaDucK a răspuns:

Scopul omului e sa ajunga sa-si dea seama cu nu are unul. Orice ai face in viata nu va influenta decat alte fiinte umane care sunt infime comparate cu marimea universului.Practic nimic din ce faci nu conteaza.

| TrentonChase a răspuns (pentru OOOLEOOO):

+1

| TrentonChase a răspuns (pentru Ad1tza):

Care e cea gresita?

| TrentonChase a răspuns (pentru Inferno):

Esti profet, tocmai ai prevazut comentariul lui Jasser care a urmat imediat dupa tine, lol!

| Ad1tza a răspuns (pentru TrentonChase):

Eu cred in Dumnezeu, deci credinta creationista pentru mine e gresita.

| Ad1tza a răspuns (pentru TrentonChase):

Am vrut sa zic ca, credinta evolutionista pentru mine este gresita scuze.

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Ce credinta evolutionista ady? sincer de ce scrii daca habar nu ai cei teoria evolutiei deci chiar nu sti dar nu crezi, ignoranta grosolana

| Mișika a răspuns:

Sa iti raspunda la ietrebarea : Cine esti.

| SEAL a răspuns:

Viata nu are sens, fiecare om ii da ce scop vrea el.

| costis a răspuns:

Sa il cunoasca pe Dumnezeu si sa dobandeasca atitudinea potrivita fata de El.

| Serenade a răspuns:

Ce intrebare prostuta, e ca si cum ai intreba care este scopul unui munte.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

@EmaS raspuns mai bun nu gasesc.