| CristiB93 a întrebat:

Ce parere aveti despre asta atei? http://www.evz.ro/......37929.html

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Sunt curios cati atei dupa acest site stiu ce este acela ''biocentrism''.

30 răspunsuri:
| Tomanecre a răspuns:

Este adevarata!
Moartea nu exista (ca persoana fizica) ci doar se intampla ca oamenii sa moara in nu stiu care zi!

| Zenicide a răspuns:

Lawrence Krauss stated, "It may represent interesting philosophy, but it doesn't look, at first glance, as if it will change anything about science."[18] Daniel Dennett said that he does not believe that the idea met the criteria of a theory in philosophy.[18] In USA Today Online, theoretical physicist and science writer David Lindley asserted that Lanza’s concept was a "vague, inarticulate metaphor" and stated that "I certainly don't see how thinking his way would lead you into any new sort of scientific or philosophical insight.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Si ce legatura are asta cu dogma crestina? Sigur nu o face mai plauzibila.

| Tomanecre a răspuns (pentru Exilee):

Si ce legatura are biocentrismul cu ateismul sau cu religia?
Mai degraba biocentrismul are legatura cu evolutia vietii in Univers, idee cu care religiosii care stau cu fundul intors catre stiinte (inclusiv Biologie( nu o vor accepta niciodata, desi este lsuficient sa ai mintea cocosului sa o intelegi!

| Exilee a răspuns (pentru Tomanecre):

Nu ma lua in seama. Glumeam doar. In plus, siretenia cuvintelor mele cauta sa provoace altceva happy

| Mădă0611 a răspuns:

Pai fizica cuantica zice si ca din nimic a aparut totul, deci, acceptand ce crezi ca zic nenii astia, accepti ca dumnezeu nu exista, si apoi, daca esti atent la ce afirma ei, o sa vezi ca teoria neaga existenta lui dumnezeu, "Conştiinţa rămâne efectiv un mister. Cum ia naştere şi cum este legată de activitatea creierului?" smug

"Susţine însă că energia care stă la baza activităţii creierului, cei aproximativ 20 W, nu dispare în urmă morţii." acea energie e ca "legatura" dintre magneti, cand un magnet dispare, dispare legatura, nu pluteste prin Univers, iar partea cu Universuri paralele e aberatie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

sad Ce e biocentrismul? blushing

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Lasa ca eu stiu si nu vreau sa impart cu tine nimic big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

crying

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu viata de dupa moarte?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

nu inseamna ca daca esti ateu nu poti crede in viata de dupa, budisti cred in reincarnari si nu cred in zeii

pentru mine viata de dupa moarte e doar dorinta umana de a vrea sa traiasca vesnic, eu nu cred ca exista absolut nimic dupa ce mori, fara creier nu poti exista, cuget deci exist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Nu a zis ca moartea nu exista ca o persoana, ci este lipsa vietii.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Nu trebuie sa accept neaparat ce zic nenii astia, am vrut doar sa vad ce parere aveti despre articolul acela, mersii oricum de raspuns Mada kiss

| CristiB93 explică (pentru Exilee):

Hai ma nu fi rau cu fata laughing Spune-i ce vrea sa stie, si eu sunt curios.

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Deci unii atei cred in viata de dupa moarte?

| Tomanecre a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Ai inteles corect.
Firmele mai mor, dar oamenii sunt nemuritori din cauza ca ii astepta viata vesnica pe lumea aialalta.
Le da Dumnezeu si viata fara de moarte si tinerete fara batranete, ca doar de aia e Atotputernic ...NU?

| Lizzu a răspuns:

Buna happy
Super interesant articol happy
Aceleasi lucruri le-am citit si eu...
Constiinta ramane si trece in alta emisfera a lumii,intr-o parte a universului in care timpul nu exista,pur si simplu.

Moartea nu exista,deoarece e o trecere in alta dimensiune,poate in alt univers paralel, poate viata continua in acel alt "loc".
Corpul e lasat in urma,dar ceea ce noi suntem (constiinta,informatie,energie,spirit) trece intr-o alta dimensiune, in spiritual.

Nimeni nu stie cu adevarat, din pacate, sunt doar presupuneri, teorii...

Dar as vrea ca intr-o zi sa ni se reveleze totul.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Depinde ce fel de ateu,sunt un fel de ateii cum sunt budisti desi ei nu se numesc ateii,dar nici nu cred in zeii,desi budismul e denumit religie ea este filozofie nicidecum religie,dogma,doctrina,credinta doar filozofie

ateii pot crede in viata de dupa,fiecare crede in ce vrea, ateismul e doar lipsa teismului atata tot nu si viata de dupa, dar eu cred ca fiecare ateu rational nu crede in viata de dupa, dar poate uni cred, din 200 de milioane, poate 1, 2 la suta, ateismul nu presupune sa nu crezi in viata de dupa eu isi vb de definitia ateismului nu de ateii de unde sa stiu eu ce crede 200 de milioane de oamenii despre viata de dupa, tu stii ce crede 2 miliarde de crestini? am cunoscut crestini care nu cred in viata de dupa ca adeventisti, martori lui yehova, uni ortodocsi

| Lizzu a răspuns (pentru Lizzu):

E ca si cum moartea este o transformare, o ocazie si o unealta a fiintei de a se schimba, de a schimba ce nu e bine pentru a evolua ca spirit. O a doua sansa.

| doctorandus a răspuns:

Cine crede ca energia s-ar masura in Watti este un idiot.

Răspuns utilizator avertizat
| Tomanecre a răspuns (pentru Lizzu):

Nu e ca si cum, ci chiar este o schimbare, si anume se trece din starea de existenta in cea de inexistenta!
2 Despre ce evolutie a spiritului mai poate fi vorba cand nu mai ai spirit/suflet de loc?
Nu e nicio noua sansa tot asa cum focul odata stins de tot nu mai are sansa sa arda de loc!

| Lizzu a răspuns (pentru Tomanecre):

Eu tot nu-mi dau seama din comentariile tale daca esti ateu sau credincios...incerc,dar nu pot, pentru ca te contrazici de multe ori. Acum sustii religia, acum vorbesti ca un ateu...

Nu crezi ca in starea de inexistenta mai exista constiinta ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e o teorie.banuiesc ca cel ce a afirmat acestea.a studiat, a cercetat la fata locului si s-a convins nu-i asa? si ne va convinge si pe noi? ca pe asta ne bazam nu? pe dovezi palpabile si in credinta si in necredinta.sa vedem.

| Crâstoşelul a răspuns:

Este un articol idiot. Sunt aberaţii, nu crede tot ce vezi pe net. Bucură-te de viaţa asta, e singura pe care eşti sigur că o ai.

| Kabuto79 a răspuns:

Cel care reuseste sa invete sa controleze acea energie o sa ajunga zeu

Răspuns utilizator avertizat