Întrebare recomandată | CannbalCorpse a întrebat:

Ce parere aveti despre decizia lui Remus Cernea de a nu mai da bani bisericilor? happy

Răspuns Câştigător
| Guildo a răspuns:

Din pacate in tara asta atat de primitiva, un asemenea om poate sa isi faca doar dusmani... http://www.hotnews.ro/......stanta.htm

82 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Am lucrat pentru un preot anul trecut.
Avea Mercedes S500, Audi Q7 plus încă două mașini ce nu merită menționate și vorbea la telefon Vertu Gold edition.
Deci...ar trebui ca ei să mai dea înapoi din bani.

| sunrises a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Te/ai exprimat fix... ca o sectanta "sincera" ce esti... laughing Hai sa ne vedem si lungul nasului si sa nu/i bagam pe toti "adversarii" ortodocsi intr/o singura oala!

Apropo, v/ati platit zeciuiala luna asta, ca iar o sa se ia pastoru ala de dv...

| sunrises a răspuns (pentru Trolli):

Pentru posteritate happy Poate daca tu nu intri, vor intra probabil nepotii tai, cine poate sti... happy

Pentru nunti, botezuri, inmormantari, eu stiu ca se taie o chitanta si aia nu e doar pentru evidenta sefilor, ci pentru stat. Iti spun eu, daca la o inmormantare chitanta pentru parinte e doar de 300 ron, celelalte cheltuieli pot insa urca la 5000ron. Acolo e problema

| Trolli a răspuns (pentru sunrises):

Http://www.youtube.com/watch?v=K7mI_IjTR-Q

Sa nu-mi spui ca e un preot corect!
Pe langa acele taxe, trebuie sa pui si ceva in buzunar!

| alex040599 a răspuns:

Mazare a baut gaz.Las' ca mai fac vreo 50000 de biserici pana in 2020(pentru cei din Constanta, am un exemplu, in parcul Casei de Cultura).Eu sunt total de acord.Biserica sa se intretina din donatii, nu din banii statului.

| sunrises a răspuns (pentru Trolli):

Asta e cazul acela celebru din 2011. Nu a spus nimeni ca nu exista exceptii. Tocmai despre asta discutam mai sus, despre aceste dezamagiri… sad si tradari ale celor care sunt cei mai mari adversari ai Bisericii…

| Trolli a răspuns (pentru sunrises):

Mai sunt, stai linistit! Asta e un caz mediatizat.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru sunrises):

Sincer daca vezi de bine sa iei in considerare este bine, daca nu e problema ta, constiinta educata pozitiv apreciaza indrumarea buna, eu nu am treaba cu ei si cu altii daca -si gasesc de pe cine sa traiasca au reusita.Noi nu platim zeciuiala n-avem pastori. Cauta sa vezi definitia sectei si pe urma exprima-te ca mai multa bunatate ce ar trebui sa caracterizeze adevarati crestini.Matei24:12,Ioan8:32.

| sunrises a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In sfarsit o secta fara zeciuiala. Da totusi nu cred! Apropo, cine a facut 90 de ani acolo in poza, cumva ala micu? laughing
O seara buna!

| BestStudio a răspuns:

Dumezeu n-are nevoie de bani el are nevoie de iubirea noastra a fost o decizie buna dintru punc anume dar din punctul normal nu nu a fost o idee buna.

| unul1 a răspuns (pentru nesuferit):

Bravo! happy Zici de crestini ca sunt inapoiati cand tu ai o mentalitate mai mult ca si comunista! NOTA 10*!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru BestStudio):

Cum considerati sa primiti raspunsul,eu sustin adevarul, mai devreme sau cu putin mai tarziu ve-ti vedea adevarul daca D-zeu ne v-a permite sa fim in viata, oricum lucrurile Lui merg inainte, ori vor unii ori nu vor, ce a scris prin intermediul profetilor in Biblie s-a implinit, traim si noi azi implinirea unor profetii la scara larga. Daca Dumnezeu nu ne-a mintit pana acum, este imposibil ca de-acum sa ne minta.Vedeti cum nu este iubire azi intre oameni, clerici tolereaza imoralitatea, betia, homosexualitatea, injuriile ...nu-i intereseaza ce fel de enoriasi au -bani sa vina.Se bucura daca oameni ii asculta pe ei si nu pe D-zeu, pentru ca lucrurile ce se practica azi sunt chiar inpotriva adearatului Dumnezeu.Preoti nu sant interesati ca oameni sa cunoasca Biblia, ba sunt chiar sunt indignati cand bieti oameni au posibilitatea si indemnul de-a studia Biblia.

| nesuferit a răspuns (pentru unul1):

Da explica-mi ce face un preot? vrei sa te rogi, du-te si roaga-te in legea ta. pentru cateva ore pe saptamana protu ia cat un muncitor care baga ca fanaticu si 11 ore pe zi? si ce face el, citeste acelasi text dintr-o carte de ani pana moare?
Daca asta e placerea voastra sa donati bani pentru o persoana care face nimic, e treaba voastra

| Thunderstruck a răspuns (pentru sunrises):

Vai, dar ce superior esti, tu crezi intr-un prieten imaginar mai bun, woow, luati-as prietenul imaginar in ce-am eu mai sfant, la fel si pe al ei.

| relian a răspuns:

Unde n-ar da careva sa se intimpla asa, nu doar vorbe.Biserica trebuie scoasa la privatizare asta e clar.Nu doar sa nu se mai dea bani de la buget dar scoasa la privatizare.Toti preotii si ce mai sint ei daca vor biserica sa isi cumpere.Statul sa scoata la vinzare tot ce apartine de biserica, dupa care biserica safie independenta si privata. Apoi credinciosii pot sa isi dea tot ce au la popa ca nu mai intereseaza pe nimeni.Bine dupa ce se vinde tot cei care cumpara adica preoti etc sa fie impozitati normal ca orice cetatean sau ca orice firma.Plus cladirile acdicabisericile la fel impozitate si sa vedeti citi bani se string la buget de o sa se plateasca ce e de platit.Bine asta cu conditia ca guvernantii sa fie schimbati toti si pusi altii cinstiti care vor binele tarii nu banditi, pungasi si hoti.Biseric oricum nu aduce nimic bun societatii, iar dreptul la credinta este liber dar daca e liber atunci fiecare sa isi faca biserica pe banii lui nu pe banii mei si al cetatenilor. Unde n-ar da Dzeu, Alah, Buda sa se intimple asa.Asa este corect, cinstit si bine pentru toti.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ti se par inutili banii care-i revin statului in urma nefinantarii cultelor religioase? Gandeste-te cati bani da statul anual pentru cultele religioase, milioane de euro.

| caractere a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pai sa-i ceara lui Cuza averile nu noua! Nu trage un popor intreg pentru ce a confiscat Cuza! A stiut el ce a stiut, ca prost nu era!
Oare de ce le-a confiscat, te-ai intrebat?

| Florincrap a răspuns:

Laudabila. De ce sa dea bani bisericilor, cand acestea se mandresc cu milioane de euro?

| martzian a răspuns (pentru nesuferit):

Cred ca esti... "nesuferit". tongue

| martzian a răspuns (pentru 0rlando):

Orlando, vorbim de lucruri diferite. Intrebarea este legata de sprijinul acordat de Stat bisericilor - nu de banii obtinuti (mai mult sau mai putin corect) de catre unii preoti.

| Calininio a răspuns:

O idee foarte buna. Cine vrea sa dea bani bisericilor sa doneze, cine nu vrea sa-i pastreze.

| DenisCrisan a răspuns:

O idee super buna, macar asa s-ar da bani scolilor, gradinitelor, bani pentru copii orfani, oriunde unde este nevoie.

| AlexCătălin21 a răspuns:

Bravo Remus Cernea, banii dati bisericii sunt o risipa.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Am vazut mai de demult poza asta laughing am ras si atunci si acum

| Mădă0611 a răspuns:

Http://stirileprotv.ro/......tilor.html =))) Astia-s mai hoti decat aia din parlament. Proprietatile alea le-au luat pe banii lor sau li le-a dat dumnezeu, la propriu?

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Mergi chiar si tu in persoana la slujba ca sa vezi scandalul, nu? laughing

oh go on

| Lizzu a răspuns:

Si chiar credeti ca propunerea de a nu mai finanta bisericile ramane curata?
Oare unde se duc banii care se salveaza pe calea asta? Credeti ca or sa faca spitale si scoli sau ce mai e nevoie cu ei?
Isi incarca inzecit buzunarasele lor scumpewinking

NOname
| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Nu contează, LiZa, oricum şarlatanii şi susţinătorii lor înfocaţi nu vor lăsa să se aprobe şi o lege rezonabilă.
Nu vezi cum se revoltă, insultă, ameninţă şi se victimizează? Crezi că le pasă de şcoli şi spitale, de pensii şi salarii tăiate? Le pasă doar de burţile lor şi ale hoţilor în sutane.

| costis a răspuns:

Biserica a existat si fara sustinerea statului. Insa e o mica problema. Bisericii i-au fost confiscate terenuri si proprietati cel putin in trei randuri ( Cuza, reforma agrara de pe la 1918 si de catre comunisti).

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

La anul si la multi ani laughing, as zice slujba mai bine decat popa, de ce sa ma mai trezesc duminica? Raspunsul de la 18:20 era pentru tine, nu stiu de ce nu apare asta thinking