Întrebare recomandată | CannbalCorpse a întrebat:

Ce parere aveti despre decizia lui Remus Cernea de a nu mai da bani bisericilor? happy

Răspuns Câştigător
| Guildo a răspuns:

Din pacate in tara asta atat de primitiva, un asemenea om poate sa isi faca doar dusmani... http://www.hotnews.ro/......stanta.htm

82 răspunsuri:
| EuAli a răspuns:

Nu e de ajuns ca statul plateste preotilor salariul? straight face

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

Foarte buna deciza

| Calininio a răspuns:

O idee foarte buna. Cine vrea sa dea bani bisericilor sa doneze, cine nu vrea sa-i pastreze.

| AlexCătălin21 a răspuns:

Bravo Remus Cernea, banii dati bisericii sunt o risipa.

| nogomani a răspuns:

"Doamne fereste" sa se implementeze o asemenea lege. Asta ar "legaliza" escrocheria(biserica), macar asa ne arata pe fata ca sunt niste escroci, pana si cu "donatiile" ilegale din banul statului BOR isi arata adevaratul ei caracter de hoti si ticalosi mizerabili inveliti in aur. Oricum nu o sa se adopte o asemenea lege, ca saracu politician cum isi mai face campanie in randul cre(s)tinilor de la biserici?

| BestStudio a răspuns:

Dumezeu n-are nevoie de bani el are nevoie de iubirea noastra a fost o decizie buna dintru punc anume dar din punctul normal nu nu a fost o idee buna.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru BestStudio):

Cum considerati sa primiti raspunsul,eu sustin adevarul, mai devreme sau cu putin mai tarziu ve-ti vedea adevarul daca D-zeu ne v-a permite sa fim in viata, oricum lucrurile Lui merg inainte, ori vor unii ori nu vor, ce a scris prin intermediul profetilor in Biblie s-a implinit, traim si noi azi implinirea unor profetii la scara larga. Daca Dumnezeu nu ne-a mintit pana acum, este imposibil ca de-acum sa ne minta.Vedeti cum nu este iubire azi intre oameni, clerici tolereaza imoralitatea, betia, homosexualitatea, injuriile ...nu-i intereseaza ce fel de enoriasi au -bani sa vina.Se bucura daca oameni ii asculta pe ei si nu pe D-zeu, pentru ca lucrurile ce se practica azi sunt chiar inpotriva adearatului Dumnezeu.Preoti nu sant interesati ca oameni sa cunoasca Biblia, ba sunt chiar sunt indignati cand bieti oameni au posibilitatea si indemnul de-a studia Biblia.

| XoMasquaradeXo a răspuns:

Consider ca in ziua de azi asa-zisii "preoti" au uitat de cele sfinte.Ganditi-va putin, cum de aproape toti preotii si calugarii au masini scumpe de care multi oameni din patura de mijloc nici nu se pot uita?

| sunrises a răspuns (pentru XoMasquaradeXo):

Generalizarea este intotdeuna o nedreptate. Daca stii un caz, doua, trei, asta nu inseamna nici ca ai 100%, nici 50%, nici 10%. Asta inseamna ca ai doar 1-2, 10 cazuri. Aceleasi cazuri sunt date in mass/media, pe youtube, etc... de mii de ori, pana se sterge culoarea din fotografie. Is exploatate la maxim.
N/a spus nimeni ca popii merg cu trotineta sau cu Dacia 1310 (am vazut saptamana trecuta unul), dar sa spui ca au "masini la care oamenii din patura de mijloc nici nu se pot uita"... e prea mult!
. Unde e reprezentata patura aceea de mijloc, ca astazi intr-un oras te rogi juma de ora pana sa mai vezi o dacie (Solenza chiar, sau cele dinainte)! Ce fel de masini are "patura de mijloc"? Aaaa... masini "străine", "obisnuite" de acum...
. Or fi avand toti preotii masini mai scumpe de 10000! Facem o intelegere. Din saracia mea, am sa-ti strang o recompensa substantiala daca tu gasesti 10 exemple intr-un judet (si sunt cam 500 dereprezentanti, preoti sau calugari)!

Sau mai bine spus (eu unul sunt chiar sigur), ca toate exemplele de detinatori care există (de iresponsabili si nevrednici ai profesiei), sigur au aprut deja in presa (cel putin in presa locala), sigur au facut "cariera", pentra ca astea nu trec Niciodata neobservate!
Aşa ca le poti numara direct din presa. Numai ca vezi happy, aceeasi masina apare in toate ziarele laughing. Nu vreau sa apar pe nimeni, dar e bine sa nu ramanem obiectivi daca se poate...

| alex040599 a răspuns:

Mazare a baut gaz.Las' ca mai fac vreo 50000 de biserici pana in 2020(pentru cei din Constanta, am un exemplu, in parcul Casei de Cultura).Eu sunt total de acord.Biserica sa se intretina din donatii, nu din banii statului.

| DenisCrisan a răspuns:

O idee super buna, macar asa s-ar da bani scolilor, gradinitelor, bani pentru copii orfani, oriunde unde este nevoie.

| MarioBril a răspuns:

Proasta. Dar ce sa te astepti de la un satanist-ateu cum il numeste presa? Omul e de mult pornit impotriva Bisericii Ortodoxe. Nu e prima actiune impotriva deci.

| niky03 a răspuns:

Bine a facut