| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Ce se intampla daca faci un juramant, iar la scurt timp il incalci?

6 răspunsuri:
| Killher a răspuns:

Iti pierzi din demnitate si credibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti jigodie, nu om de cuvant.este scris im biblie sa nu-ti iei angajamente pe care nu le poti respecta.fiindca nici tie nu ti-ar conveni, sa-ti faca altul asa.

| Vladuthz a răspuns:

Ei bine, aici situatia depinde de ce fel de juramant este. Daca spre exemplu tu i-ai promis persoanei X ca nu ai sa o miniti niciodata, si intr-o situatia de urgenta tu o minti pentru BINELE ei (adica situatie in care ratiunea te impinge sa faci asta, deoarece chiar este spre binele ei), atunci nu e chiar mare lucru. Insa daca i-ai facut o promisiune si ti-ai incalcat cuvantul din motive stupide sau pur si simplu n-ai fost in stare sa te tii de promisiune, iti pierzi credibilitate, si risti ca persoana respectiva sa nu-ti mai spuna anumite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iată învăţătura Mântuitorului nostru Iisus Hristos despre jurământ :
"Aţi auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ţii înaintea Domnului jurămintele tale". Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu, Nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat, Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru, Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.:" (Matei 5, 33-37).

| Danielcristian a răspuns:

Cititi in Matei : 5-34--37, Daca credeti in biblie, cu siguranta ve-ti afla ca a jura nu e bine deloc, cititi ce va-m lasat si va ve-ti convinge singur.