| angel4v3ryour a întrebat:

Ce se intampla daca incalci una din cele zece porunci?

fundawinking

6 răspunsuri:
| Ryuzaki a răspuns:

Nu se intampla nimic, nu te lua dupa aberatiile inventate in biblie cum ca ai ajunge in iad.Traieste-ti viata!

| alonet a răspuns:

Una de ai incalcat-o esti pasibila de pedeapsa:

Ioan 8:34
„Adevărat, adevărat vă spun", le-a răspuns Isus, „că oricine trăieşte în păcat este rob al păcatului.

Romani 6:20 Căci, atunci când eraţi robi ai păcatului, eraţi slobozi faţă de neprihănire.
21 Şi ce roade aduceaţi atunci? Roade de care acum vă este ruşine: pentru că sfârşitul acestor lucruri este moartea.
22 Dar acum, odată ce aţi fost izbăviţi de păcat şi v-aţi făcut robi ai lui Dumnezeu, aveţi ca rod sfinţirea, iar ca sfârşit viaţa veşnică.
23 Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.

Iacov 1
12 Ferice de cel ce rabdă ispita. Căci, după ce a fost găsit bun, va primi cununa vieţii pe care a făgăduit-o Dumnezeu celor ce-L iubesc.
13 Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu." Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuşi nu ispiteşte pe nimeni.
14 Ci fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit.
15 Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea.

ce e de facut daca ai pacatuit?

4 Şi vă scriem aceste lucruri pentru ca bucuria voastră să fie deplină.
5 Vestea, pe care am auzit-o de la El şi pe care v-o propovăduim, este că Dumnezeu e lumină, şi în El nu este întuneric.
6 Dacă zicem că avem părtăşie cu El, şi umblăm în întuneric, minţim şi nu trăim adevărul.
7 Dar dacă umblăm în lumină, după cum El însuşi este în lumină, avem părtăşie unii cu alţii; şi sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţă de orice păcat.
8 Dacă zicem că n-avem păcat, ne înşelăm singuri, şi adevărul nu este în noi.
9 Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire.
10 Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos, şi Cuvântul Lui nu este în noi.

daca esti interesata mai mult de acest subiect scrie-mi in privat

| dany1219 a răspuns:

Pai savarsesti un mare pacat... iar daca faci mai multe duci la caderea sufletului in iad, ceea ce nu e prea bine...hmmwinking

| Madalichka a răspuns:

...raman 9 (daca e gluma)

| Danny024 a răspuns:

Raman 9laughing

| Svart a răspuns:

Eu am incalcat deja cateva :
1:am mintit.
2:am furat.
3:sunt cam desfranata big grin.
4:''am ridicat marturie mincinoasa asupra aproapelui meu'' big grin.
5:am poftit ca ceea ce este aproapelui meu big grin.
6:pot sa spun ca eu am alt dumnezeu.
7:Ziua domnului? sa o cinstesc?! rolling on the floor.
8:am luat numele lui dumnezeu in desert.
Deci a mai ramas sa ucid si sa nu ii cinstesc pe parintii mei ( aia cu parintii, o sa ii cinstesc cat oi trai big grin. si de ucis, sa vedem cine ma enerveaza big grin) Deci, mai raman doar 2 de incalcat si ajung in Iad; D.