| William a întrebat:

Ce semnificatie au insemnele de pe rasa calugarului de la 4:19? http://www.youtube.com/watch?v=EC1yrd53Eso funda

Răspuns Câştigător
| William explică:

Calugarul poarta Schima. Schima mare (greacă: megaloschemos, slavonă: Схима, schima) — Călugării care deja au ajuns un nivel înalt de îmbunătăţire spirituală pot fi ridicaţi la cel mai înalt rang al monahismului, numit schima mare.
El devine schimonah. Este rara, si unii monahi primesc doar pe patul de moarte!
Poftim intialale de pe schima, si semnificatia lor :

ΙΣ = ΙΗΣΟΥΣ = Iisus
ΧΣ = ΧΡΙΣΤΟΣ = Hristos
ΝΙΚΑ = biruiește
ΤΤ = ΤΕΤΙΜΗΜΕΝΟΝ ΤΡΟΠΑΙΟΝ = cinstitul trofeu (adică Crucea)
ΔΦ = ΔΑΙΜΟΝΩΝ ΦΡΙΚΗ = cutremur demonilor
ΡΡ = ΡΗΤΟΡΙΚΩΤΕΡΑ ΡΗΜΑΤΩΝ = mai elocventă/convingătoare decât cuvintele ΔΡ = ΔΑΚΡΥΩΝ ΡΟΗ = curgerea lacrimilor
ΧΧ = ΧΡΙΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙΣ = Hristos creștinilor
ΧΧ = ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΧΑΡΙΝ = dăruiește harul
ΘΗ = ΘΕΟΣ ΗΓΙΑΣΕ = Dumnezeu a sfințit
ΣΞ = ΣΤΑΥΡΟΥ ΞΥΛΟΝ = lemnul crucii
ΕΕ = ΕΩΣΦΟΡΟΣ ΕΠΕΣΕΝ = Luceafărul de dimineaţă a căzut
ΕΕ = ΕΥΡΗΚΑΜΕΝ ΕΔΕΜ = aflat-am Raiul
ΦΧ = ΦΩΣ ΧΡΙΣΤΟΥ = lumina lui Hristos
ΦΠ = ΦΑΙΝΗ ΠΑΣΙ =luminează tuturor
Δ = ΔΥΝΑΜΙΣ = putere(a)
Μ = ΜΟΝΑΧΟΥ = monahului
ΤΚ = ΤΟΠΟΣ ΚΡΑΝΙΟΥ = locul căpăţânii/craniului (lui Adam)
ΠΓ = ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΓΕΓΟΝΕΝ = Rai (ni) s-a făcut

4 răspunsuri:
| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Au cam complicat happy...

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

IC XC NI KA. Acest semn se pune si pe unele cruci, obiecte religioase, si mai ales pe Sfantul Agnet (o parte din Sfanta Impartasanie)
Prima parte inseamna :

IC = Iisus
XC= Hristos
NI şi KA (gr. νικά = "învinge").

Adica Iisus Hristos învinge.

Atat am putut sa te ajut.

| William explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Multumesc, dar as vrea sa stiu si cine poarta astfel de vesminte (adica orice calugar vrea sau este un rank anume) fiindca nu am mai vazut decat o data o haina ca aceea, dar avea mai multe insemne si cruci si litere etc.

| William explică (pentru William):

Iti multumesc mult.