| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Ce spune Biblia despre partenerul de viata? Ma refer la varsta, etc.
Daca se poate si cu versete.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Există mai multe principii care pot fi aplicate la alegerea partenerului, dacă la asta te referi.
1. 1 Corinteni 7:36 : Însă, dacă cineva crede că se comportă nepotrivit faţă de verginitatea sa şi că este mai bine să se căsătorească, mai ales dacă a trecut de floarea tinereţii să facă ce vrea.
Ideea - Expresia "floarea tinereţii" se referă la perioada de dezvoltare sesuală a tinerilor. În această perioadă impulsurile sexuale sunt deseori atât de puternice încât pot umbri raţiunea. De aceea şi îndemnul ca cineva să aştepte să treacă de această perioadă, când va fi în stare să i-a decizii bazate în primul rând pe raţiune, nu pe hormoni.
2. 1 Petru 3:3, 4 : Podoaba voastră să nu fie cea de afară, care constă în împletirea părului, în folosirea de bijuterii de aur sau în purtarea de mantii, 4 ci să fie persoana ascunsă a inimii în veşmântul nepieritor al unui spirit blând şi liniştit, care este de mare valoare în ochii lui Dumnezeu.
Ideea - este important să cunoşti caracterul persoanei, să nu te îndrăgosteşti doar de înfăţişare.
3. Deuteronomul 22:10 : Să nu pui împreună un taur cu un măgar ca să ari cu ei.
Ideea - Este strict necesar să te asiguri dacă sunteţi compatibili, adică dacă aveţi aceleaşi priorităţi în viaţă, aveţi acelaşi punct de vedere cu privire la chestiunile majore ale vieţii.
4. Efeseni 5:33 : Fiecare dintre voi să-şi iubească soţia ca pe sine însuşi, iar soţia la rândul ei, să aibă un respect profund faţă de soţul ei.
Ideea - Înainte de a ne căsători trebuie să ne gândim dacă suntem pregătiţi şi vom fi în stare să ne îndeplinim în mod echitabil rolul de soţ sau soţie.
5. Matei 19:5, 6 : «De aceea va lăsa bărbatul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de soţia sa şi cei doi vor fi o singură carne».  Aşa că nu mai sunt doi, ci o singură carne. Deci ce a pus Dumnezeu în acelaşi jug omul să nu despartă".
Ideea - Ca să fie trainică, căsătoria trebuie privită ca pe o legătură permanentă, pe viaţă. De aceea, e bine înainte de căsătorie să ne gândim bine dacă vom fi fericiţi trăindu-ne întreaga viaţă lângă o anumită persoană.

Există foarte multe sfaturi biblice ce contribuie la fericirea familiei şi din experienţă pot spune aşa stau lucrurile.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

2 Corinteni 6:14 spune: "Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?" Deşi acest pasaj nu menţionează în mod specific termenul căsătorie, în mod clar are implicaţii în ceea ce priveşte căsătoria. Şi pasajul continuă astfel: "Ce înţelegere poate fi între Hristos şi Belial? Sau ce legătură are cel credincios cu cel necredincios? Cum se împacă Templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem Templul Dumnezeului celui viu, cum a zis Dumnezeu: „Eu voi locui şi voi umbla în mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu." De aceea: „Ieşiţi din mijlocul lor, şi despărţiţi-vă de ei, zice Domnul; nu vă atingeţi de ce este necurat, şi vă voi primi" (2 Corinteni 6:15-17).

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Deci sa nu avem legaturi cu 4, 8 miliarde de oameni care nu sunt crestini.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Trebuie sa interactionam cu toti oamenii.Aici era vorba de casatorie.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Desi ca crestin este interzis sa te insori cu o fata de alta religie? ca exemplu hindusa

| EmaS a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu este interzis. Dar ca un mariaj sa fie reusit este bine ca partenerii sa aiba aceleasi prioritati.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Daca 2 persoane se iubesc, de ce religia le-ar desparti?

| EmaS a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu neaparat ii poate desparti, insa nu au aceleasi doleante.Ea ar merge la Biserica iar el la discoteca.Intelegi ce vreau sa spun? Si de aici ar putea sa se nasca certuri.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Eu vorbesc de un crestin acum, in biblie nu scrie sa nu mergi la discoteca, de unde sti tu care sunt pioritatile altor persoane?

| EmaS a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Era doar un exemplu, ce n-ai inteles?!

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Iubirea nu trebuie sa desparta 2 peroane din contra sa le apropie indiferent de convingeri, e adevarat ca nici o religie nu accepta casatori intre 2 pers de doua religii diferite, hai sa luam alt exemplu dintre un ateu si o crestina cum vor reactiona familia ei da fi sincera, care dintre cele 2 familii va vi mai contra a ateului sau a crestinei?

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Cum ai zis si tu, nu se stie daca e vorba de casatorie.

| doctorandus a răspuns:

Rebeca s-a casatorit la varsta de trei ani. Pentru a verifica asta trebuie sa stii sa cauti capitole din Biblie pe Google si sa cunosti aritmetica.

| otilikapostolik a răspuns (pentru EmaS):

Religia nu conteaza pentru cei ce se iubesc