| SandraEve a întrebat:

Ceedeti ca existenţa răului şi a suferinţei dovedesc că lui Dumnezeu nu Îi pasă?
Parerea mea e ca relele care au loc în lume nu dovedesc deloc că lui Dumnezeu nu Îi pasă. Trăim într-o lume în care oamenii, în marea lor majoritate, L-au respins pe Dumnezeu…

„Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui" (Isaia 53:6).
„Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar" (Psalmul 53:3).
„Pe pământ nu este niciun om drept, care să facă binele fără să păcătuiască" (Eclesiastul 7:20)
Prin urmare, cum putem să-L facem răspunzător pe Dumnezeu dacă lumea noastră eşuează în atâtea privinţe? Numai Dumnezeu este cu adevărat bun (Luca 18:19). Problemele din lume vorbesc în mod negativ despre CARACTERUL NOSTRU, nu despre caracterul lui Dumnezeu. Chiar dacă Dumnezeu a permis ca răul să existe pentru o vreme, El a promis că-l va eradica pe deplin în viitor (Apocalipsa 21:3-5). În dragostea Lui, Dumnezeu a pregătit o cale prin care fiecare dintre noi să fie iertat pentru răul pe care l-a făcut şi pentru durerea pe care a cauzat-o altora…

„Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică" (Ioan 3:16).
„Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Cristos a murit pentru noi" (Romani 5:8).

55 răspunsuri:
| LOVW a răspuns:

Dumnezeu nu este unul vulcanic și nervos gata să pedepsească omul ori de câte ori greșește, dimpotrivă, El ne dorește viață veșnică alături de El, vrea să ne pocăim și ne mi dă o șansă să o facem la fiecare răsărit de soare.
Dezastrele naturale, bolile, moartea celor dragi nu sunt semne că Dumnezeu este rău și că nu-I pasă de oameni că dacă era nu mai ni-L oferea pe Fiul Său. Moartea este o consecință a păcatului și pentru orice om e păcătos va muri mai devreme sau mai târziu. Dezastrele naturale pot fi și pentru a ne atrage atenția spre Dumnezeu căci neamul în care trăim este ticălos și păcătos iar din această pricină au nevoie de pocăință.
Pentru mai multe informații dă click aici : https://www.youtube.com/watch?v=XYfRQlSUm9E

| SandraEve explică (pentru LOVW):

Multumeesc

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve explică (pentru OctavianDanielMaria):

Fara iubire exista rau, tocmai

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

Foarte tare ordinea versetelor.
Cu referire la primele trei mai sunt o gramada... sad, dar na... nu toata lumea ce vorbeste si citeste.

| SandraEve explică (pentru 6684464):

Dap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem vorbi oricat despre asta dar ce scrie in Biblie nu poate contrazice nimeni, tot timpul va exista si rau, Dumnezeu ne pune la incercare sa vada daca am uitat de El. Problema e sa nu dispara increderea in Dumnezeu si sa nu facem pierduta Biblia.

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Asa cred si eu

| Donsavas a răspuns:

Raul este relativ si este perceput diferit de subiect in parte. Suferința este fizica sau psihică. Dacă Dumnezeu vrea sa simtim durere sau suferință fizica/sufletească și noi ne opunem,din cate vezi,reușim. Exista la ora actuala medicamente antidepresive si analgezice care ne scapa de chin. Asta demonstrează că suferința este in capul nostru si e ceva normal, pro viata. Durerea ne ajuta sa ne apărăm, nu ne distruge. E doar o iluzie a minții. Divinitatea, cand a creat Universul, a "scris" niste legi stricte după care se "guverneaza" existenta. De aici încolo, Dumnezeu nu mai are nicio implicare. El doar ne a dat dreptul la viață.

| SandraEve explică (pentru Donsavas):

Imi place cum gandesti

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Corect, tocmai d-aia ateismul si religiile se numesc credinte subiective, ele nu sunt cunoastere obiectiva.

| doctorandus a răspuns (pentru SandraEve):

Te inseli, Einstein a fost educat ca evreu si de la 12 ani incolo a fost liber cugetator. De aceea nu avea niciun interes sa apere o dogma strict catolica (privatio boni). La alte culte fie nu e o dogma sustinuta oficial, fie este erezie. Videoul cu Einstein elev este o minciuna de propaganda papistasa.

| Romanul86 a răspuns (pentru SandraEve):

„Divinitatea, cand a creat Universul, a "scris" niste legi stricte după care se "guverneaza" existenta. De aici încolo, Dumnezeu nu mai are nicio implicare. El doar ne a dat dreptul la viață."

Aceasta e o gândire deistă a iluminiștilor care afirmă că după ce Dumnezeu a creat lumea S-a retras din ea, iar ea se guvernează singură.
Prooroci și sfinți contrazic această filosofie.

deísm s. n. Concepție filozofică-religioasă, fondată de Herbert of Cherbury (sec. 17), care respinge orice dogmă a religiilor oficiale, reducând religia la un fenomen decurgând din însăși natura omenească; afirmă existența lui Dumnezeu numai drept cauză primară a lumii și a omului, dar respinge providența lui Dumnezeu, negând prezența și lucrarea Lui în lume și în viața omului. Este contrar teismului.

| Romanul86 a răspuns (pentru doctorandus):

Obiectivitatea înseamnă ADEVĂRUL!

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Lol, adevarurile subiective sunt simple pareri, nu constituie cunoastere obiectiva. De aceea "Isus=Dumnezeu" este o chestie subiectiva si nu constituie adevar obiectiv, indiferent cum ar fi realitatea. Subiectiv/obiectiv se refera la "ce pot sa stiu?" nu la cum este lucrul in sine. Crestinismul nu este adevarat in mod obiectiv, ci e doar o credinta subiectiva.

| Romanul86 a răspuns (pentru doctorandus):

Adevărul înseamnă CUNOAȘTERE?

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Dupa cum recunoaste orice teolog in toate mintile, crestinismul este o colectie de credinte subiective, crestinismul nu este adevarat in mod obiectiv. Daca tu crezi altfel, suferi de tulburari de gandire si-ti recomand un consult medical.

| Romanul86 a răspuns (pentru doctorandus):

Adevărul înseamnă o CUNOAȘTERE a realității. Adevărul e o REALITATE. Adevărulul e viață. Adevărul e existența în realitate în conștiență etc.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Si pelteaua asta inseamna... ce? Are nevoie de traducator din romana in romana.

Eu ti-am spus deja: daca tu consideri ca ar fi crestinismul adevar obiectiv suferi de tulburari de gandire si nu te mai poate ajuta decat medicul. Daca asta consideri, esti incapabil sa gandesti intersubiectiv, esti un rebut al scolii romanesti.

In caz ca nu te-ai prins, argumentul meu nu e ca Dumnezeu e ireal, ci ca nimeni nu poate sti daca Dumnezeul Bibliei e real. Deci nimeni nu poate sti daca religia crestina e adevarata. D-aia se si numeste credinta si nu stiinta.

Crestinismul face afirmatii care nu se pot sti (cunoaste), de aceea vinzi pielea ursului din padure. Nu ai de unde sti daca dogmele de baza ale crestinismului ar fi adevarate. Problema tine de epistemologie, nu de "cum e in realitate".

| Romanul86 a răspuns (pentru doctorandus):

Adevărul se bazează pe rațiunea ta obiectivă dar și pe experiență care e subiectivă.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Romanul86):

Adevarul nu se bazeaza pe nimic, el doar exista.

| Romanul86 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Da, adevărul e o REALITATE adică există însă adevărul e și o CUNOAȘTERE a acestei realități.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Dupa cum am spus, problema tine de epistemologie: n-ai nici tu si nici nimeni altcineva de unde sti care e religia adevarata.