| Alex a întrebat:

Existenţa răului şi a suferinţei nu dovedesc că lui Dumnezeu nu Îi pasă? Cum poţi crede în Dumnezeu când sunt aşa de multe lucruri care merg prost în lume şi este evident că Lui nu Îi pasă?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e dumnezeu face ce vrea si probabil e suparat pe lume de nu vrea sa ajute din cauza pacatelor care le-au comis asa si el nu face nimic si se uita la noi cum suferim, eu ii respect deciziile nici nu ma rog la el ca tot nu ajuta. Numai daca stii ca mergi in fiecare duminica macar o ora la biserica atunci poate te ajuta. PA

| fluturas a răspuns:

Despre asta am povestit azi la religie laughing
nu happy inainte de a venit Iisus pe pemant toate suferintele care le aveau oamenii le suportau degeaba straight face pentruc a tot in iad ajungeau, acum orice suferinta iti poate aduce o bucurie dupa moarte

| Narfundo a răspuns:

Daca raul nu ar mai exista nici binele nu ar mai putea fi.Este simbolul ing, iang.Eu ti-am scris asa ca nu stiu cum se scrielaughing. In fine, sper ca ai inteles.Este o intreaga religie bazata pe cuvintele de mai sus.

| JustMe a răspuns:

Unei fiinte create de imaginatia omului nu prea are cum sa ii pese, nu?
De ce ii pedepseste acest personaj(Dumnezeu) pe bebelusi? Ei cu ce au gresit? Si culmea, biserica nici macar nu ii inmormanteaza crestineste daca au murit inainte de botez. De parca ar fi vina lorstraight face. Religia e doar ceva ce manipuleaza masele foarte usor.

| Nirvana a răspuns:

Nu. Existenta raului si a suferintei dovedesc faptul ca traiesti intr-o lume normala. Fa un exercitiu de imaginatie. Imagineaza-ti caai trai in bucurie, ai avea tot ce iti doresti, ai fi ajutat de toata lumea, ai ajuta pe toata lumea. Cat timp ai putea trai asa? Cat timp ai trai intr-o viata fara cusur? Iti spun eu ca dupa maxim 2 3 ani te vei plitisi. Vei dori altceva tocmai pentru ca nu mai ai ce sa inveti, nu mai ai ce sa intalnesti pentru ca vei cunoste totul. Adica vei trai degeaba. De unde stii tu ca lui Dumnezeu nu ii pasa? Ti-a transmis cineva asta? E vreun spion prin Rai si ai avut norocul sa il intalnesti tu? Lucrurile merg prost in lume din cauza oamenilor. Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege. Noi reprezentam si binele si raul. Dumnezeu nu ne pune bete in roate si nu ne ingreuneaza viata. Totul este cu un scop. Dovedirea unor aptitudini, intalnirea unor persoane, tot ce ni se intampla este cu un scop.

| cineva_4576 a răspuns:

Lui Dumnezeu ii pasa, chiar foarte mult si ne ajuta, insa noi nu vedem acest lucru, probabil am vrea totul pe tava, suntem toti atat de pacatosi si ne am abatut de la calea Lui incat chiar nu meritam nici atat cat Ne da acum.
Mai e o vorba : Nu mori pana nu platesti pentru toate pacatele.
What goes arround comes arround.
Roata se intoarce.
Asa ca mai intai noi trebuie sa oferim ce avem mai bun si sa fim buni unii cu ceilalti sa ne iubim pe noi si pe Dumnezeu si atunci, probabil doar atunci ne va fi mai bine.
Pentru intrebarile pe care le ai. decat sa primesti tot felul de raspunsuri mai bine da o fuga la o biserica si vorbeste cu un preot, sunt sigura ca iti va raspunde bucuros la intrebari si te va clarifica.
O zi buna!