| OctavianDanielMaria a întrebat:

Imi poate explica si mie asta? "Fiindcă pe pământ nu este niciun* om fără prihană, care să facă binele fără să păcătuiască" eclesiastul 7 cu 20 sau Psalmul 143:2

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind vei gasi omul perfect, sa ma anunti si pe mine! ☺

| mihai69 a răspuns:

În aceste scrieri nu există prezumpția de nevinovăție.

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

Corect. Omul e vinovat. Vinovat prin nastere. Nu trebuie sa fi facut ceva rau pentru a fi vinovat. Problema e in insasi natura sa. E transmisa pe cale genealogica, ca o boala. Cei mai multi considera ca ce faci e problema, dar, nu, ceea ce esti e mult mai important, caci ceea ce esti te deteina sa faci. Si faptul ca cu totii gresim, ca niciunul nu e perfect, arata ca avem o problema serioasa, pe care multi nici nu o recunosc.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai, este corect. Daca citesti cu atentie Noul Testament, vei vedea ca mantuirea, salvarea de raul din noi, nu e prin ce facem, ci prin credinta. Adam si Eva au pacatuit, si ne-a transmis pacatul, Hristos a murit si a rezolvat problema asta a pacatului, noi nu trebuie sa facem nimic, doar sa credem ce a facut Hristos. Asta e dreptatea lui Dumnezeu. Daca ne va judeca, nu o va face pentru ce am facut, ci pentru ca nu am crezut ca exista o cale de salvare.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e vorba de familie aici, desi familia influenteaza. Stii ca daca tatal face o crima, exista o oredispozitie ca si fiul sa faca? Sansele sunt reale si sunt mari ca fiul sa repete greseala tatalui.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce sa mi-o bagi? Ce legatura are cu ce am zis eu?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis eu asa ceva?!? Da un copy-paste la ce am zis, sa vefem. Eu nu stiu sa fii zis asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu am spus ca daca unul greseste, gresesc toti, caci pacatul se transmite (si) pe cale genealogica. Nu ca Dumnezeu ii pedepseste pe toti. Pentru ca depinde si ce faci cu ce ai primit. Fiecare om are saminta pacatului in el, dar fiecare decide ce face cu viata lui, si Dumnezeu il va judeca in functie de alegerile lui. Daca cineva a fost crescut intr-un mediu violent si a fost invatat sa rezolve problemele cu pumnul, adica pacatul e mai pregnant in viata lui, va fi judecat diferit de altul care a avut o educatie buna, atunci cand, intr-o situatie similara, ambii ajung sa dea cu pumnul. E mai grav pentru cel educat, pentru ca a fost totusi educat sa se poarte frumos. E mai ok pentru cel violent daca reuseste sa se abtina, lui ii e mai greu acest lucru dat fiind backgroundul ce il are in spate. Dumnezeu cand judeca, tine cont de chestiile astea, desi oamenii pot vedea doar violenta, faptele rele ale celui care a fost educat sa fie violent. De aceea credinciosilor li se cere sa nu judece niciodata, caci niciodata nu stii ce e in spatele actiunilor unui om.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca spui asta, inseamna ca nu ai citit cu atentie, sau nu ai citit deloc, ultimul meu raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred ca ma contrazic. Tot ce spun e ca pacatul e ereditar. Ca si diabetul, sau bolile de inima.
Problema e ca noi ne vedem ca fiinte individuale, fiecare cu ale lui, dar nu ne gindim ca ce facem afecteaza, chiar daca nu sesizam asta, pe cei din jurul nostru. Transmiti, vrei-nu vrei, ceva prin comportamentul tau. Chiar si pacatele, si din cauza ta cineva poate sa ajunga sa fie vinovat, dar nu pentru ca tu esti vinovat, ci pentru ca el se face vinovat prin ce ai transmis tu. E ca o boala transmisibila, odata ce ai luat-o, nu mai esti "clean", orice ai face, si o poti da mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns:

Iar ai fost la slujba de duminica si de plictiseala ai fost atent?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica mult folositul "nimeni nu-i perfect"

Răspuns utilizator avertizat
| Shadowhnuters a răspuns:

In opinia mea explicatia este: pe lumea aceasta nu exista om fara prihana(pacat), si in momentul in care vrem sa facem bine din perspectiva noastra, putem face rau, contrar lucrurilor pe care vrem sa le facem. In concluzie, nu exista om fara de pacat. Sper ca ti a fost de ajutor

Întrebări recente