| lilith16 a întrebat:

Cei care cred in Dumnezeu in proporţie de 95% sunt homofobi. Acum, dragii mei creştini, stiati ca e pacat? Si nu o zic din capul meu, am vorbit cu un preot de asta si a spus ca nu trebuie sa uram ci sa ne iubim aproapele asa cum este, sah mat?

43 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns (pentru lilith16):

Citeste cu atentie ce am scris
1) Eu nu am scris daca ma deranjeaza sau nu pe mine
2) Am scris ca celor ce sunt crestini NU LE PASA ce fac altii
3) Nu am scris ca tu iei apararea cuiva

| lilith16 explică (pentru Mircea08):

M-am referit la cei la care le pasa, restul ti-am explicat cum stau lucrurile, daca nu iti pasa de ce ai sarit sa răspunzi?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Ezechel 33/7-9 Dumnezeu spune:"Acum fiul omului, te-am pus străjer peste casa lui Israel.Tu trebuie sa asculți Cuvântul care iese din gura Mea, si să-i înștiințezi din partea Mea.
Când zic celui rău:'Râule, vei muri negreșit!' si t nu-i spui ca să-l întorci de la calea lui cea rea, răul acela va muri in nelegiuirea lui, dar sângele lui il voi cere din mana ta.
Dar daca vei înștiința pe cel rău, ca sa se întoarcă de la calea lui, si el nu se va întoarce, va muri in nelegiuirea lui, dar tu îți vei mântui sufletul."Sper ca ai înțeles!

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu cred ca inteleg intrebarea, ce vrei sa spui mai exact?

| AC4S4 a răspuns (pentru lilith16):

Pai tocmai asta zic... acele persoane nu urasc homosexualii, ci pacatul. Dumnezeu spune sa uram pacatul.

| mentholinks a răspuns:

Cred ca te-ai excitat un pic când ai pus întrebarea.

| Mircea08 a răspuns:

Am sarit sa raspund pentru ca sunt crestin, iar tu ai pus intrebarea crestinilor. Ai spus ca cei care sunt crestini fac pacat pentru faptul ca sunt homofobi ceea ce nu este adevarat. Crestinii nu urasc persoanele ci faptele, de ex. ei urasc hotia ca fapta nu pe hoti. De hoti le este mila deoarece fac lucruri care le aduc dezavantaje mari si se alege doar cu niste nimicuri materiale.
De ce ai scris "sah mat"? E ca si cum ai da "sah mat" lui Dumnezeu deoarece crestinii fac ceea ce Dumnezeu le-a spus sa faca. Greseala ta este ca nu ai urmarit sa ai o discutie constructiva, ci ai urmarit sa dai sah mat. Sah mat nu poti da decat unuia mai slab ca tine in domeniul abordat, ori aici e greu de tinut un simultan in care sa iesi invingator pe linie fara sa stii macar cum se muta piesele (adica ce inseamna sa fii crestin).

| RAY a răspuns:

Pai tu ai vb cu un preot dar ti au raspuns doar sectancti, si eu am vb cu un preot, mi-a spus ca nu poti sigur de mantuire, omul avea 96 de ani, toata viata preot, dar ei stiu, ei stiu si cand va veni sfarsitul

| Nilsson a răspuns:

Antireligiosii se dau mari iubitori de lgbt-isti dar ei ii arunca de cele mai multe ori in atac ca sa fie tinta ocarilor si sa aiba motiv sa se ia de crestini.
Dumnezeu este in masura sa judece.

| lilith16 explică (pentru Nilsson):

Nu e adevărat, nu sustin lgbt dar nu mi se pare corect sa te frece grija de ce fac ei, lor nu le pasa de ce faci tu

| Nilsson a răspuns (pentru lilith16):

Atunci de ce te freaca pe tine grija de ce cred altii?

| lilith16 explică (pentru Nilsson):

Cand nu o sa va mai frece pe voi, nu o sa ma mai frece nici pe mine(((;

| Nilsson a răspuns (pentru lilith16):

Deci nu esti cu nimic mai bun, am inteles happy