| lilith16 a întrebat:

Cei care cred in Dumnezeu in proporţie de 95% sunt homofobi. Acum, dragii mei creştini, stiati ca e pacat? Si nu o zic din capul meu, am vorbit cu un preot de asta si a spus ca nu trebuie sa uram ci sa ne iubim aproapele asa cum este, sah mat?

43 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai tu ai vb cu un preot dar ti au raspuns doar sectancti, si eu am vb cu un preot, mi-a spus ca nu poti sigur de mantuire, omul avea 96 de ani, toata viata preot, dar ei stiu, ei stiu si cand va veni sfarsitul

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am inteles nimic. Dar am simtit o doza de judecata la juma' de litru.
Stii ca nu toti sunt asa, nu? Nu toti crestinii.
Dar o discutie despre asta se poate intinde la nesfarsit si totul in zadar.

Si hai sa zic ca nu cred in proportie de 95% ci de 98, 3% sau 94, 2%. Cum explici asta? Rocada.

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Probabil ca imi vars agresivitatea aici, scuze, da stiu, nu toti sunt la fel dar am dat doar de persoane de genu si avand in vedere procentajul, am pus cu aproximatie

| DoarBogdan a răspuns (pentru lilith16):

Da lasa supararile. Traieste fara griji ^_^.

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Misiune imposibilă((:

| Celcestietot a răspuns:

Mie nu mie frică de un homosexual, că fobia înseamnă în principal frică. Am avut și eu în clasa un bisexual, dar asta nu înseamnă că îl uram sau îmi era "frică" de el laughing. Vorbeam cu el ca și cu un om normal, pentru că așa și este. Da noi nu urâm pe homosexuali sau această comunitate LGBT, noi doar îi atenționăm că nu este bine, că este păcat. Scrie și în Biblie că este păcat la nenumărate capitole, dacă preotul nu ți-a spus asta, ci te-a informat greșit, este problema lui, dar nu a făcut bine. Ce șah mat ne-ai dat? Dumnezeu urăște așa ceva pentru că este păcat. Da, de urât îi urăsc eu personal pe cei care promovează așa ceva precum paradele, în loc să îi ajute pe oameni să scape de aceasta dereglare. Acum trebuie pe hoți, pe criminali, pe violatori să încurajăm să practice așa ceva sau sa îi ajutăm să scape de aceste gânduri? Este un simplu exemplu ca să înțelegi despre ce este vorba. Eu te fac șah mat la credința cât ai clipi, mie nu îmi poți întoarce versetele, capitolele etc. Atâta timp cât Dumnezeu urăște așa ceva, este păcat, și noi trebuie să ajutăm omul cu problema, nu să încurajăm. Oricum tot ei vor suferi în iad mai târziu, de ce să nu îi ajutăm să scape de acolo om "bun" ce ești? Odată ce ai adus vorba de așa ceva, crezi în așa ceva, și odată ce crezi nu trebuie să încurajezi. Nu înțelegi nimic din ceea ce trebuie făcut. Dacă tu chiar te consideri o persoană bună, ajuta pe altul să scape de pedeapsă, nu încuraja, că dacă faci asta, și tu o să fi pedepsită la rândul tău în viața de apoi. Merita oare să nu asculți de Dumnezeu? Nu mă lua cu : „Dumnezeu ne iubește așa cum suntem", că a pregătit iadul pentru cei care nu ascultă.

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Nu ma faci sah mat la credinta nici daca imi dai bani, nu te judec ca crezi in basme, ma enerveaza asta iar, de ce trebuie sa fiti voi inteleptii sa spuneti ce e bine si ce e rau, sa spunem ca iadul exista, e problema lor ca ajung in iad, la chestia cu paradele sunt de-acord cu tine, acolo ai dreptate dar nu ar trebui sa va bagati in viata lor, e problema lor, fiti voi aia buni si minunati, ajungeti in raiul in care credeti si lasatii pe altii sa isi trăiască viata, in pacat asa cum e ca daca e sa ma iau după Dumnezeu si daca stau intr-o camera rugandu-ma zi de zi e pacat, las-o asa si nu veni cu Dumnezeu si iadul la mine ca nu ma impresionezi

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Https://youtu.be/5rZdCKCVoxw
iti recomand asta de la minutul 1:39

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Păi dacă nu crezi în Dumnezeu, de ce mai aduci vorba de El? Aici este : ori crezi ori nu. Nu mă iei că tu crezi în nu știu ce energie, că dacă o iei așa, faci închinare la idoli, și tot niște "dumnezei" sunt pentru tine. Eu nu va înțeleg frate, vorbiți despre Dumnezeu, unii mai aduceți și versete din Biblie, dar când va dovedim contrariul spuneți că oricum nu credeați. Super logic straight face

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Da bine că îmi dai melodie veche de a lui Codrin. Ceva mai actual nu se putea? Mi-au ieșit anii 2014 în vedere, asta înseamnă că își vor piesa înapoi.

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Nu ai dovedit nimic unu la mana doi la mana, am vorbit de Dumnezeu pentru cei care cred in el ca sa arat inca o data cat de ipocriti sunt crestinii si plini de ei, daca te simti nu e problema mea, nu am spus ca nu cred ca nu exista dar nu as crede nici intr-un batranel care pluteşte pe un nor cu ingerasii lui si care te ceartă daca injuri sau "pacatuiesti ", am facut întrebarea pe intelesul vostru, de ce te ataci? ca iti insult idolul? uite mi se scoala ca nici sa nu cred da nici nu sa cred, ce faci? ma pârasti lu taica-tu ala din cer?

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Melodie mai perfectă in momentul ala chiar nu am gasit si vezi sa nu ma sune pe mine anii 2000 sa imi spuna ca gluma aia e mai expirata ca credinta ta in Dumnezeu

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

1. Ești fata, și nu are cum să ți se scoale, decât dacă ești de undeva din Tailanda.
2. Ai pus o întrebare cu scopul de a jigni și de a face atac la persoană. Uite ce "bună" ești închinătoare la idoli.
3. Nu am pomenit nimic se sunat, nu am făcut o glumă. Se vede că nu ești atentă.
4. Lasă că nu trebuie eu sa ii spun lui Dumnezeu ce faci, vede și El.

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Aaahhh scuzeee am spus ca mi se scoala desi sunt fata si ma vede Dumnezeu vai sper sa ma ierte sad

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Da de ce ai impresia că implic pe Dumnezeu în orice vorba a mea? Ești cumva creștinofobă laughing? Nu vedeți că voi cei fără credință sunteți adevărații oameni răi ai societății? Direct când vedeți un creștin, săriți ca obsedații pe el ca să îl jigniți în ultimul hal ș.a.m.d. Pusi pe ceartă sunteți frate... Nu poți purta și tu o discuție ca un om normal, chiar trebuie să urăști tot?

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Sincer eram pusă pe cearta da acum am chef de caterinca, nu te urasc dar ma enerveaza argumentele ca sunt nerealiste, nu am nimic cu tine, dar nu te lua cu mine cand vine vorba de credinta, atat, iti respect decizia atata timp cat nu vii la mine cu Dumnezeu si cu scriptura si incerci sa imi arati ca e adevărat ce spui, pace frate(((;

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Bine, dar oricum sunt dovedite evenimentele produse de Dumnezeul din Biblie. Deci există. Caută și tu, că după dai vina pe mine că nu este adevărat ce spun. Sunt evenimente dovedite de savanți, așa că... C:

| milan9 a răspuns:

Definitia data cuvantului e absolut tampita. "homo" semnifica persoana umana in general. De unde si pana unde pederastia confisca un cuvant care defineste in bloc tot ce reprezinta identitatea umana? thinking "homo" = om, prin urmare sensul cuvantului homofob ar trebui sa vizeze eventuala aversiune fata de om in general. Ceea ce nu este cazul in situatia de fata.

Stii, este un cuvant in crestinism care spune ca,, urasc pacatul dar iubesc pe pacatos". Este de inteels deci ca nu e firesc ca cei care se impiedica de un obstacol sau altul sa fie urati...

| lilith16 explică (pentru milan9):

Stiu chestia asta dar era ciudat daca spuneam "nesuportarea persoanelor lgbt" plus ca majoritatea stiu ca homofobia se refera la asta dar daca e sa analizezi cuvântul inseamna altceva

| mentholinks a răspuns:

Cred ca te-ai excitat un pic când ai pus întrebarea.

| Ineys a răspuns:

De unde stii tu ca este asa?
Ai luat informatia asta de undeva sau ai facut tu un studiu personal?

Daca ai luat informatia de undeva, pune si sursa.

"If there is a man who lies with a male as those who lie with a woman, both of them have committed a detestable act; they shall surely be put to death. Their bloodguiltiness is upon them."

"Homofobia este un pacat", "Homosexualitatea este un pacat".
Este pacat sa ai ceva impotriva celor care pacatuiesc. Cam asa vine treaba.

"O you who love the Lord, hate evil!
He preserves the lives of his saints;
he delivers them from the hand of the wicked."

Din cele 2 citate rezulta faptul ca este in regula sa ai ceva impotriva pacatosilor, deci cumva nu este pacat.

Din punctul meu de vedere nu pare logica treaba. Si nu, nu apar nimic. Sunt ateu.

| lilith16 explică (pentru Ineys):

E o experienţă persoanala, taberele sunt împărţite in 2: creştinii care in mare parte sunt homofobi si cei care nu ai treaba cu Dumnezeu dar nici cu persoanele lgbt adica spune-mi tu o persoană care nu crede in Dumnezeu si e homofoba, ia-o logic ca are sens, daca am dat un procentaj am dat un exemplu dupa care imi exprim frustrarea si nici eu nu iau apararea nimănui ca nu ii sustin si poate si pe mine ma irita uneori unii dar nu înseamnă ca ii judec sau ca e treaba mea si sunt panteista

| Ineys a răspuns (pentru lilith16):

Sa fiu sincer, parerea mea despre LGBT este una neutra, dar nu in totalitate.

Nu este vorba ca nu sunt de acord cu acest fenomen, dar nu-mi place ideea. Adica, nu m-as vedea vreodata cu o femeie care a fost barbat inainte. Si ideea unei femei care se transforma in barbat ma scarbeste mai mult.

Desigur, nu critic persoanele gay/lesby, nici macar pe cei care si-au facut operatie de sex. Nu ma afecteaza aceste aspecte intr-o relatie profesionala de exemplu. Poate ar exista anumite exceptii daca acele persoane ar fi exceptionale si m-ar uimii prin gandirea lor sau i-as admira pentru un anumit lucru. Altfel nu, o persoana mediocra transexuala ma scarbeste. Repet, nu mi-as exprima parerea asta in fata ei, as tine-o pentru mine, pana la urma toti judecam pe toata lumea in mintea noastra.

Nu stiu daca e o chestie legata de religie, sau poate pur si simplu asa simte un anumit om. Adica sunt mari sanse ca o persoana sa simta acelasi lucru chiar daca nu era credincioasa.

Postul tau m-a dus putin cu gandul la un atac asupra credinciosilor. Nu spun c-ai intentionat asta, dar asa se simte la prima vedere.

| AC4S4 a răspuns:

Nu prea stii ce inseamna homofob/homofobie, crezi ca esti in masura sa vorbesti despre asta?

| lilith16 explică (pentru AC4S4):

Cauta frate definitia, analiza cuvantului nu coincide cu ea dar dacă asta înseamnă asta folosim, dar tu esti in măsură sa comentezi "orbeste" si sa dai un "argument" incomplet si total pe langa întrebare având in vedere ca nici nu ai cautat sa vezi ce înseamnă cuvântul si ca il folosesc destul de bine?

| AC4S4 a răspuns (pentru lilith16):

Stiu ce inseamna homofob, tu nu stii. In societatea progresista de astazi oricine nu sustine homosexualitatea este homofob.
O persoana poate sa nu sustina homosexualitatea, si totusi sa nu urasca homosexualii. Deci, nu este o persoana homofoba.
Aceste "fobii" sunt deseori mesajul central in occident si vad ca prinde si aici.

| lilith16 explică (pentru AC4S4):

Stiu, nu ii sustin dar nu înseamnă ca ii urasc, aici m-am referit strict la crestinii care il pupa pe Dumnezeu in fund si mereu trebuie sa comenteze cand vine vorba de persoanele lgbt, voiam sa le atrag atentia ca e pacat, cum zic ei

| AC4S4 a răspuns (pentru lilith16):

Pai tocmai asta zic... acele persoane nu urasc homosexualii, ci pacatul. Dumnezeu spune sa uram pacatul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Ezechel 33/7-9 Dumnezeu spune:"Acum fiul omului, te-am pus străjer peste casa lui Israel.Tu trebuie sa asculți Cuvântul care iese din gura Mea, si să-i înștiințezi din partea Mea.
Când zic celui rău:'Râule, vei muri negreșit!' si t nu-i spui ca să-l întorci de la calea lui cea rea, răul acela va muri in nelegiuirea lui, dar sângele lui il voi cere din mana ta.
Dar daca vei înștiința pe cel rău, ca sa se întoarcă de la calea lui, si el nu se va întoarce, va muri in nelegiuirea lui, dar tu îți vei mântui sufletul."Sper ca ai înțeles!

| Nilsson a răspuns:

Antireligiosii se dau mari iubitori de lgbt-isti dar ei ii arunca de cele mai multe ori in atac ca sa fie tinta ocarilor si sa aiba motiv sa se ia de crestini.
Dumnezeu este in masura sa judece.

| lilith16 explică (pentru Nilsson):

Nu e adevărat, nu sustin lgbt dar nu mi se pare corect sa te frece grija de ce fac ei, lor nu le pasa de ce faci tu

| Nilsson a răspuns (pentru lilith16):

Atunci de ce te freaca pe tine grija de ce cred altii?

| lilith16 explică (pentru Nilsson):

Cand nu o sa va mai frece pe voi, nu o sa ma mai frece nici pe mine(((;

| Nilsson a răspuns (pentru lilith16):

Deci nu esti cu nimic mai bun, am inteles happy

| Mircea08 a răspuns:

Dragilor tai crestini, nu le pasa ca altii fac lucruri scarboase. Am spus "scarboase" deoarece in invatatura crestina cam asa sunt definite astfel de apucaturi :
"Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase; căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor în una care este împotriva firii;
27 tot astfel, şi bărbaţii au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor."
Lumea este libera sa faca ce vrea, iar daca Dumnezeu a dat lumii aceasta libertate de ce un crestin ar incerca sa o ingradeasca? Nici poveste, pe crestini nu ii afecteaza nici faptele lui satan si nici ale slujitorilor lui, crestinii au lucruri mult mai bune de facut decat sa tina contabilitatea raufacatorilor
Preotul a spus sa ne iubim aproapele. Raufacatorii nu se numara printre apropiatii unui crestin

| lilith16 explică (pentru Mircea08):

Nu ti-au facut nici un rau tie si nu ii pune pe toti in aceeasi oala unii poate sunt ok, da si pe mine ma irita paradele si cei care exagerează cu comportamentul lor (ma refer la transexualii fara trazitie) dar nu e problema ta de păcatul lor si gata si nu iau apararea nimanui da hai sa nu mai fim comunişti ca nici ei nu au nimic cu tine

| Mircea08 a răspuns (pentru lilith16):

Citeste cu atentie ce am scris
1) Eu nu am scris daca ma deranjeaza sau nu pe mine
2) Am scris ca celor ce sunt crestini NU LE PASA ce fac altii
3) Nu am scris ca tu iei apararea cuiva

| lilith16 explică (pentru Mircea08):

M-am referit la cei la care le pasa, restul ti-am explicat cum stau lucrurile, daca nu iti pasa de ce ai sarit sa răspunzi?

| Mircea08 a răspuns:

Am sarit sa raspund pentru ca sunt crestin, iar tu ai pus intrebarea crestinilor. Ai spus ca cei care sunt crestini fac pacat pentru faptul ca sunt homofobi ceea ce nu este adevarat. Crestinii nu urasc persoanele ci faptele, de ex. ei urasc hotia ca fapta nu pe hoti. De hoti le este mila deoarece fac lucruri care le aduc dezavantaje mari si se alege doar cu niste nimicuri materiale.
De ce ai scris "sah mat"? E ca si cum ai da "sah mat" lui Dumnezeu deoarece crestinii fac ceea ce Dumnezeu le-a spus sa faca. Greseala ta este ca nu ai urmarit sa ai o discutie constructiva, ci ai urmarit sa dai sah mat. Sah mat nu poti da decat unuia mai slab ca tine in domeniul abordat, ori aici e greu de tinut un simultan in care sa iesi invingator pe linie fara sa stii macar cum se muta piesele (adica ce inseamna sa fii crestin).

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu cred ca inteleg intrebarea, ce vrei sa spui mai exact?

| lilith16 explică:

"Homofobia este termenul prin care se definește un "complex de emoții precum anxietatea, dezgustul, aversiunea, furia, stinghereala și frica" pe care le simte o persoană față de un homosexual sau o lesbiană." nu are treaba definitia cu acel cuvant in sine dar voiam sa ma înţeleasă de toti, acum hai sa lasam analiza cuvântului şi dacă aveti de gasit răspunsuri contra argumentate, va ascult

| Daniel323 a răspuns:

Orgiile gay din seminarele teologice?
Preotii pedofili?
Eu cred ca homofobii sunt gay, si incearca cumva sa combata in exteriorul lor o problema interna de fapt.

| lilith16 explică (pentru Daniel323):

Cunosc persoane care erau homofobe si acum fac parte sau sustin lgbt, eu cred ca le e frica sa recunoască, cine stie