| RAY a întrebat:

Cine a creat tot scenariul inainte de creatie? Dumnezeu, nu? deci el a programat totul dar ne judeca pe baza programari lui?

24 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai dreptate! Exact asta am zis si eu, ne-a programat ai dracu, rai, egoisti, parsivi, mincinosi, violenti, si tot el sa se supere pe propria creatie? Nu da.

Si nu da ca e iluzie totul, de aia nu da, nici macar in poveste n-au fost in stare sa scrie ceva logic, macar sa nu te prinzi ca e prostie.
Sau "nu preacurvi", adica tot el programeaza ca barbatu sa fie ciocanitor si sa ciocaneasca ce prinde si cat mai multe, si tot el se supara?! Nu merge, e absurd.

Asa in poveste, tot dumnezeu a creat scenariul adica proiectul inainte de creatie, evident ca e o iluzie proasta.

Daca nu era multumit de proiect, updata totul cum dorea, si gata, de la sine eram buni si asa mai departe.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Corect,asta citisem si eu ca putea facea upgrade la soft,el lasa raul dar e bun, el stie totul ba mai mult a creat scenariul, suntem in teatru lui, iar toata istoria a fost o farsa unde iahve iti facea de cap, ca el i da voie la satana sa faca ce vrea iar ala e programat sa faca ce vrea el

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, putea face update si iesea omu cum vroia el, lua raul din el, insa nu avea cum sa faca updata, ca exact asa a vrut sa iasa omul, cum este acum.
Ca nu a facut din greseala, a facut intai proiectul f bine gandit, si apoi a dat drumu la productie, din punctul lui de vedere n-a gresit deloc.

A gresit ca a facut oameni cu erori, exista cam 3000 boli de care am putea suferi, asa citisem. Dar l-a durut in bashketi de binele nostru, a vrut doar copii, probabil sa se distreze ca si cum am fi un joc de strategie pentru el (deci am presupus ca povestea cu el e reala, in cazul asta spun).
Si deci a programat tot doar in scopul perpetuarii si atata.

De ex femeia intra la menopauza ca n-a mai considerat fraieru` ca e nevoie sa se simta si ea bine, a considerat ca nu mai e cazul sa faca copii, si deci n-ar mai avea dreptul nici la placeri, ca odata cu menopauza, f multe femei pierd si libidoul, fac osteoporoza, au nervi, deci un nenorocit ordinar dumnezeu ala.
Ne uratim tot asa, ca frumusetea nu mai e necesara, ca deja ai perpetuat destul pana pe la 50 ani.
Deci ce sa zic? Mai rau ca Hitler, macar ala vroia oameni sanatosi, tineri si puternici.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Dacă ai crea un program să realizeze un anumit lucru, te aștepți să facă acel lucru, iar programul nu are gândire proprie, ci tu comanzi totul.

În context, crează un robot care are conștiință la fel ca oamenii, iar la un moment dat decide să se despartă de tine din variate motive. Nu ai judeca acel robot care se întoarce împotriva ta? Ai continuă să creezi roboți conștienți care, pur și simplu, au dorința să se întoarcă împotriva ta?

Mă mir cum de apar astfel de întrebări la care răspunsul este exact în întrebare, și din cunoștințele sau informațiile de pe net. Dacă vrei răspunsuri doar să-ți afirme convingerile, n-ai decât, dar nu înseamnă că vei învăța ceva.

| RAY explică (pentru SingleForOne):

Omule acest creator a programat absolut tot inainte sa creeze ceva, vorbim de inteligenta divna, el ti a facut un plan dinainte sa existe ceva, el a facut tot scenariul, in caz contrar inseamna ca dumnezeu nu stie totul

| RAY explică (pentru SingleForOne):

Omule daca omul are liber arbitru dumnezeu numai stie totul, iisus a facut scenariul sa se nasca, el o spune ca stia absolut totul, nu putea sa schimbe nimic, era un scenariul, iuda nu se putea rasgandi nici nu avea cum daca era programat sa faca aia ba si iisus i-a spus du-te si fa ce trebuie facut

| SingleForOne a răspuns (pentru RAY):

Da, ar fi un scenariu, dar nu ca la teatru. Consideră faptul că întunericul înseamnă "lipsă de lumină", ceea ce este nimic, inexistență. Lumina, de asemenea, înseamnă existența unor particule care creează diferite forme de viață. Dumnezeu fiind lumina și/sau creatorul de lumină, iar oamenii preferă să fie împotriva lui Dumnezeu, practic aleg să fie inexistenți, nimic. La fel și oamenii care comit răutăți, fie direct sau indirect, își pierd conecțiunea cu "lumina creatoare". Dumnezeu, și oricui El vede vrednic pentru asemenea daruri divine, pot deveni parte din Lumina adevărată, și creatoare de viață. Tocmai asta Dumnezeu și Iisus vrea ca noi să înțelegem, și să practicăm, încă de pe vremea lui Adam și Eva, adică să creăm Lumină, și să fim Lumină. Numai demonii, în special Satana, reprezintă întunericul absolut, și promovează inexistența, tot ce duce la autodistrugere, începând de la inimile și mințile oamenilor.

| RAY explică (pentru SingleForOne):

Omule dumnezeu stie totul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pe firul rational merge doar timpul sa fie programat de God.
Apoi El merge într-o direcție odată cu Dumnezeu conform 2 Petru 8, doar ca e cu un pas mai în urma sau înainte față de El.
Dumnezeu e atemporal, adică e în afara timpului nostru, dar El poate sa actioneze și/sau asupra timpului creat.
Da, a programat timpul spre, dar timpul nu are legătură cu libertatea noastră de exprimare, prin urmare El nu decide ce fel de soarta o sa avem și nici nu intervine decât cand este nevoie.
E ca si cum joci Sims și programezi timpul sa meargă mai repede sau mai încet spre un anumit indicator, iar tu(God) îți vezi de treaba cu un pas înaintea sau în urma timpului programat în joc.
Nu știu cât cunoaște Dumnezeu din viitor dar trecutul și prezentul îl cunoaște foarte bine.

| SingleForOne a răspuns (pentru RAY):

Și tu ai putea să știi totul sau măcar aproape totul, dacă ai gândi puțin mai mult, și mai puțină judecată.

| RAY explică (pentru SingleForOne):

Tu ce stii omule?

| SingleForOne a răspuns (pentru RAY):

Vezi? Dumneata continui să judeci. N-ai cum să înțelegi ceva vreodată, dacă te tot ești curios despre această cunoaștere.
Numai bine.

| RAY explică (pentru SingleForOne):

Omule ce am judecat, faci pe trollul

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dumnzeu poate sa creeze rau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca si El depinde de rau, atunci da.
Si cu siguranta El a creat și răul.
Cine zice ca Diavolul a creat raul, e un mincinos si își insulta propriul Creator.
El(raul) nu are puterea de a crea fara bine, căci creatorul tuturor lucrurilor este Dumnezeu.
Diavolul e răul creat de Dumnezeu și toti depindem de el, chiar și Dumnezeu depinde de acest rau:
https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/GEN.3.22.VDC

| SingleForOne a răspuns (pentru RAY):

Mă tai din scurt datorită prejudecății dumitale, ca și cum te-ai aștepta să răspund ceva să-ți confirmă convingerile. Adresezi întrebări, dar tot dumneata răspunzi la ele, iar noi restul am avea rolul doar să-ți confirmăm convingerile, nu pentru a ne înțelege între noi sau măcar să ajungem la un numitor comun.
P.S.: degeaba platforma se numește "toți pentru unu" dacă acel UNU rămâne singur cu convingerile sale.

| Mosotti a răspuns (pentru SingleForOne):

Un robot nu se poate intoarce impotriva ta niciodata daca il programezi sa nu o faca.
Nu ii va trece prin cap asta, nu va vrea sa faca asta.
Si noi suntem la fel, suntem programati, urmam un soft si aia este, prea putine alegem.

Am mai zis dar reiau:

1 - NU alegi tu de cine sa-ti placa ca partener, te ia flama dupa un soft bine facut in inconstient.

2 - NU iti alegi drumul in viata, faci ce simti, din scoala simti la ce esti bun, si o iei pe calea aia, simti ce te atrage, si aia vei urma. Nu punem cand nu ai incotr si muncesti ce o fi, ca aia e, punem daca ai putea alege.

3 - Nu alegi ce iti place sa mananci, tu alegi din produsele care-ti plac. Daca pui unui copil un castravete si un snickers, o sa aleaga data viitoare snickers-ul.

4 - Nu alegi sa fi rau sau bun, tu iti urmezi ce simti sa faci, iar ce simti nu tu alegi.

5 - Nu alegi sa fi gelos, simti ca esti sau ca nu esti.

6 - Nu alegi sa-ti fie frica de ceva, te ia frica in anume situatii si n-ai ce face.

7 - Nu iti alegi tu nivelul intelectual, te nasti cu el, tu doar te folosesti de el ca sa inveti chestii, nu poti sari de acel nivel orice ai face, prinzi experienta in anume domenii, acumulezi informatii dar in limita capacitatii genetice intelectuale, de mic descoperi cat de destept esti fara sa vrei, si parintii observa.

Mai vrei?
Robotii s-ar intoarce impotriva ta, ca ar fi programati sa o faca, sa aiba dorinta de independenta in ei, daca n-au, le va placea sa fie condusi. Chiar si daca invata chestii, invata tot in limita BIOS-ului cumva. Daca invata sa se intoarca contra ta, o sa zica "nu, nu vreau asta, resping asta ca nu ma simt bine sa fac asta".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

As zice ca pana la 20 de ani(nu toti) esti un robot bio, de la vârsta de 20 neuronii încep sa faca legaturi și începi să conștientizezi existenta ta.
Acum serios, daca dau timpul înapoi, la 12 ani, parca nici nu am trăit eu ci un altul în locul meu.

Nu pot sa aleg sau nu pot sa fiu eu din moment ce nu s-a ajuns la un echilibru de cunoaștere între cele două forțe, a binelui si a răului.
Si neuronii se luptă greu să facă conexiuni până acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ei neuronii fac legaturi tot in functie de program. De ce la majoritatea fac legaturi sa fie rai, ai dracu, invidiosi, si asa mai departe?! Iar oamenii buni sunt o raritate, e doar un exemplu.
Cand aud "aa nu au fost educati", pai si de ce fara educatie nu-s buni de la sine? De ce-s rai? Deci e f clar.

De exemplu un om care genetic nu e predispus la bautura sau fumat, chiar daca e in anturaj, chiar daca testeaza, nu ii va place si va refuza sa continue.
Aia care de la anturaj fac aia si aia, erau deja predispusi la chestia aia, ei doar s-au regasit in anturajul ala, dar nu ala e cauza.

De ex eu, nu am putut fuma si bea deloc, tigara o percep scarboasa, si bautura f nasoala la gust, fie si berea, am incercat dar n-a mers.
Insa in schimb am fost predispus la droguri, la o adica as fi luat, acum nu, ca stiu ce rau fac, insa mai de mult poate luam, corpul nu le-ar fi respins.

| marinaru777 a răspuns:

Ne judeca faptele noastre, ce facem de aia avem parte.

| RAY explică (pentru marinaru777):

Omule el a programat totul dinainte sa exista ceva

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
El a programat SALVAREA pe baza PREDICȚIILOR, nu a programat omenirea pe baza salvării...

| unoarecare2 a răspuns:

Tu nu faci diferenta dintre plan si ceea ce au vrut creaturile sa faca fiecare? Una e sa stii ceea ce urmeaza ca si Dumnezeu si alta e ce doreste sa faca fiecare creatura creata de El, Dumnezeu ne-a creat cu liber arbitru dar nu aici pe acest pamant, ci in lumea Lui de unde si venim aici. Pe acest pamant exista doar predestinare pentru orice om de pe acesta planeta.