| Helper07 a întrebat:

Cine are curajul sa spuna cu sinceritate: "Daca Hristos ar fi in iad, as vrea sa fiu si eu cu El"?

35 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns (pentru Helper07):

De unde știi tu ca nu da niciun sens vieții Talmudul? Ai citit tu cartea? Ma îndoiesc, fiindcă e de câteva ori mai mare decât Biblia și nici nu cred ca au tradus-o în engleza.

| Helper07 explică (pentru mentholinks):

Daca sti
tu ce sens da vietii atunci sa aud.

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sa nu raspunda nimeni nici cu da nici cu nu? Raspunsul la aceasta intrebare e pentru fiecare in dreptul lui si te va face sa intelegi ca poate nu-i slujesti lui Dumnezeu din iubire pentru ca nu esti dispus sa faci totul pentru El, te poate ajuta sa iei o decizie ca sa te schimbi in bine. Care-i treaba cu Hristosii mincinosi in acest context? Ma crezi unul? Ei bine nu sunt un Hristos mincinos fiindca nu ma dau drept El. Si inc-odata, de ce n-ar trebui sa raspunda cineva la acesta intrebare?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Pentru ca Domul Isus a suferit trei ani si ceva pentru a ne arata noua cum sa trăim pentru a nu ajunge in "iad", ba și-a dat si viață pentru a ne salva de " iad", iar eu sa vin si sa ma fălesc ca il voi urma pe Isus chiar si in "iad". Nu stiu, parca ma zgârie pe creier aceasta întrebare si răspunsurile date, iar daca m-am referit la hristosi mincinoși, nu m-am referit la d-ta, ci la cei despre care vorbește biblia ca o sa apăra. Iar Satan care ne aude ca l-am urma pe adevăratul Isus chiar si in " iad", ne poate înșela in sensul sa credem ca acel Hristos este cel așteptat. Nu trebuie sa ne jucam cu cuvintele. Ceea ce este da sa fie da, iar ceea ce este nu sa fie nu. Ce este peste, e de la cel rău. Cred ca mai înțeles!

| Helper07 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tu n-ai inteles ideea, am spus "DACA". Si n-am vrut sa fie luat literalmente. Daca nu l-ai urma pe Isus chiar si in "iad" ar fi echivalentul in a spune "eu nu vreau sa ma sacrific pentru El". Normal ca Isus nu vrea sa ajungem "acolo" si nici eu nu m-am referit la asta. Rolul intrebarii a fost sa ne dam seama ca Isus a murit pentru noi, dar noi, suntem gata sa murim pentru El?