| Moisie a întrebat:

Cine imi da si mie versetul din Biblie din care vedem ca Isus este Dumnezeu?

Dau fundita celui care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| Aristides a răspuns:

In primul rand ca Yeshua ( Iisus) nu a fost nici un Dumnezeu,Divinitate sau alte,,chestii''.A fost un om care a fost zeificat de evrei,atata tot!
Chiar si mitologia biblica descrie CLAR, ca ziua de sfarsit nnu o stie numeni deca Dumnezeu, nici,, fiul'' sau altcineva.DECI : Dumnezeu este,, ceva'', fiul este,, altceva''. Sunt doua entitati diferite.

42 răspunsuri:
| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Este exact asa cum spui cu True Scotsman!
Eu ti-am cerut dovada ...si tu.mi spui despre parerea unui handicapat primitiv ..pai ce dovada e aia? ...sau nu stii sa faci diferenta intre o dovada si o parere?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Dragul meu, imi pare rau sa iti zic dar nu pari si poate nici nu esti prea inteligent.

Tu n-ai cerut dovada, ai cerut versetul.
Sa te citez a doua oara ca se pare ca nu intelegi ce ai cerut:
"Cine imi da si mie versetul din Biblie din care vedem ca Isus este Dumnezeu?"
Ai cerut versetul, nu dovada, de genul ca "Isus ar merge pe apa" si tu ceri: "unde este inregistrarea video".

Ti-am dat doua dovezi si ti-am zis si de ce sunt credibile, critica textului dupa Ioan, ce e o carte din Biblie.

Te rog repeta dupa mine: "Cine imi da si mie versetul din Biblie", inca o data "Cine imi da si mie versetul din Biblie..." inca o data: "Cine imi da si mie versetul din Biblie..."

Te rog sa vezi ca daca cereai "ce dovada este ca Isus..." dar nu din Biblie, n-as fi comentat. Si ti-am si zis asta.

Tot ceea ce faci e sa "misti poarta" si sa zici ca nimeni nu a dat gol la meciul tau. http://en.wikipedia.org/wiki/Moving_the_goalposts

Tu crezi ca Isus era capetenia diavolului, stii raspunsul meu, nu?

Linux RULLZ!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Nu-ti fa probleme ca oricum nu-mi pasa de ceea ce zic cei care nu ma cunosc si vorbesc despre mine doar pe baza de credinta a proasta.
2 Din versetul tau nu rezulta/vedem ca Isus este Dumnezeu ci ca Ioan este un handicapat mintal care nu stie ce vorbeste.
Nu! Eu cred doar ca Isus era doar un dulgher. Si concetatenii lui care ii erau contemporani spun ca Isus lucra cu puterile lui Belzebbub, si ce sa vezi, tocmai in aceeasi Biblie pe care tu o consideri ca are autoritate "divina" (ca si Diavolul tot un personaj diviun este, nu-i asa?)
Asa si tu... dai in gropi de dashtept ce te crezi.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Draga, ai citit ce cred eu? Ti-am zis, sunt ateu. Ca ateu pot sa afirm ca este acceptat ca Ioan credea divinitatea lui Isus.
Totusi atat. Atacurile gratuite imi "intorc stomacul". Crezi ca Isus era dulgher e treaba ta, ca scotea demoni la fel. Cu ce putere la fel, stii tu:
Linux rullz!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Faptul ca este acceptat ca Ioan credea in divinitatea lui Isus este ca si cum noi am accepta faptul ca un nebun se crede Napoleon.
Isus nu scotea demoni ci baga demonii in oameni, adica ii scotea provizoriu stiind ca se intorc cu alti 7 draci in locul de unde a plecat, adica in corpul celui exorcizat, si asta nu o zic eu ci o spune chiar Isus in Matei 12.43

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Nu cred in demoni, sunt povesti pentru copii, pe bune!

Daca Isus "aducea pace" celor cu epilepsie (asta e cea mai rationala explicatie ce o pot gasi), nu il face pentru mine divin. Ca el zicea sau ca altii ziceau ca el zicea tot felul de "minunatii", iar nu-s in domeniul meu sa le apar, sau sa le atac. Doar ti-am adus referinta ce ai cerut-o, si ma bucur ca ai dat funda altcuiva, macar ca esti fericit ca cineva iti tine partea.

Pentru restul stii tu partea cu Linux...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=QrT4uq1zjes Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Si intr-adevar a iesit, si acela a fost chiar Christosul ...pe nume Simon Bar Kohba ..singurul rege /stapanitor care a fost recunoscut ca Mesia, adica Christos.

| danay72 a răspuns:

In Bibie Isus e prezentat ca fiind un dumnezeu tare, dar despre Iehova se arata ca e un Dumnezeu Atotputernic, ceea ce arata o diferenta clara intre ei, nu sunt egali.Isaia9:6,7,Geneza17:1.Iar Isus niciodata nu a zis ca e Dumnezeu.ci ca e fiul lui.

| Moisie explică (pentru danay72):

Ai spus in Biblie?
Pai ce valoare are un text furat si interpretat in mod mincinos text pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu i-l recomanda niciodata nimanui?
Daca vrei sa te raportezi la adevar si la ceea ce a inspirat Dumnezeu, atunci refera te la Tanach, adica la scriptura originala si nu la marsavia furata si inspirata de niste slujitori ai Diavolului!
In concluzie in Tanach Isus este un NIMIC tot asa cum un NIMIC de dulgher a fost in realitate, care a ajuns Christos doar prin Sfanta Treime care este MINCIUNA, Prostia si Incultura, in Geneza Isus nu zice nimic ca pe atunci nu exista nici macar sub forma de plan pentru ca nici stramosii mosilor lui Isus nu existau decat eventual cel mult sub forma unor spermatozoizi, si cum probabil stii deja, spermatozoizi nu gandesc, deci nici nu planuiesc.

| milan9 a răspuns:

In anumite locuri în Sfanta Scriptură Fiul lui Dumnezeu este direct asociat lui Yahve. In alte versete biblice este direct si indirect numit a fi Atotputernic - "Atotţiitorul":

- "Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE."- Coloseni 1, 16.

"Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT." - Ioan 1, 3.

| Moisie explică (pentru milan9):

Asta poate in scriptura "sfantului" Lucifer!
Si dovada ca tu minti o vedem in faptul ca pui paranteze prin care vrei sa ne impui tu si eventual Diavolul, neaparat ceea ce vreael.
Perfectiunea intrupata care este Dumnezeu, stie sa se exprime corect, si daca voia sa na spuns ce zici tu in paranteze, ne scria El fara parantezele tale, dar cum nu a facut-o, inseamna ca parantezele tale nu sunt decat minciuni in paranteza, si minciunile toate nu sunt decat lucrarea Diavolului si nu a lui Dumnezeu!